Yoksula ‘Askıda kiralık daire’
20 Haziran 2022 Pazartesi
Yüksek ev kiraları nedeniyle dar gelirlilerin evsiz kalma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Emlak Müşaviri Taşçı, çare olarak ‘ . . . .
Yoksula ‘Askıda kiralık daire’
Yoksula ‘Askıda kiralık daire’

Yüksek ev kiraları nedeniyle dar gelirlilerin evsiz kalma riskiyle karşı karşıya kaldığını belirten Emlak Müşaviri Taşçı, çare olarak ‘askıda kiralık ev’ önerisi getirdi.

Erdoğan Süzer

Ekonomik kriz derinleştikçe askıya yeni yeni ihtiyaçlar ekleniyor. Askıda simit, askıda ekmek ve askıda fatura uygulamalarından sonra şimdi de yüksek artışları karşılamayan kesim için ‘askıda kiralık daire' önerisi geldi. Emlak Müşaviri Salim Taşçı, dar gelirlilerin ev kiralama imkanının tamamen bittiğini belirterek yoksullara yönelik olarak ülke genelinde ‘askıda kiralık daire' uygulamasının acilen başlatılması gerektiğini söyledi.

YOKSULLAR, İŞSİZLER, EMEKLİLER

Hayırseverlerin yardımı ve devlet katkısıyla binlerce çaresiz ailenin sokağa düşmekten kurtarılabileceğini belirten Taşçı, askıda kiralık daire hakkından öncelikli olarak resmi kayıtlı yoksullar, işsizler, emekliler ile yaşlılık aylığı alanlar olmak üzere toplumun en yoksul kesimlerinin yararlandırılabileceğini kaydetti. Markalı firmaların inşa ettiği konutların üst gelir gruplarına hitap ettiğini, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Bankası'nın da lüks konut yapımına ağırlık verdiğini belirten Taşçı, önerisini şöyle anlattı:

‘ASKIDA DAİRE' FONU

“Belediyelerle valilikler ‘askıda daire var' hesabı açıp bir fon oluştururlar. Hayırseverlerin bağışları fonun temel kaynağı olur. Bu sistem tüm illerde yaygınlaştırılır. Ayrıca kamu ihalelerinde ‘askıda ev' için firmalardan para toplanıp fona aktarılır. Devlet de sosyal kaynaklarından bu fona destek sağlar. Kaynak ölçüsünde uygun konutların kirası karşılanır, yoksul ve çaresiz aileler bu konutlardan kira ödemeden ya da bir miktarını karşılayarak otururlar.”

Kenar semt ve ilçelere akın var

Salim Taşçı, kiralık konut piyasasında dramatik bir sürecin yaşandığını, birçok ailenin uygun kiralık ev bulma umudunun tükendiğini söyledi. Taşçı, “10 yıllık kira müddetini dolduran memur, dar gelirli kapı dışarı ediliyor. Tahliyeler patladı. Merkezi semtlerde oturanlara göç yolu gözüktü. Kenar semtlere, hatta şehirler merkezlerine yakın ilçelere akın başladı. Kenar semtlerde bile 1.500 liraya kiralık ev bulmak imkansızlaştı” dedi.

Askıda kiralık daire bu kesimlere verilebilir

1 – Belediye ve valiliklerce tespit edilmiş yoksullar

2 – İşsizler

3 – Çocuklu asgari ücretli işçiler

4 – Emekli aylığı düşük aileler

5 – Tek geliri yaşlılık aylığı olanlar (Sözcü)
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .
Konya S.M. Mali Müşavirler Odasında 24. Olağan Genel Kurulu ve Oda kurullarının seçimi 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Şirketlerde sermaye artırımları bedelli ya da bedelsiz olarak yapılabilmektedir. Şirketlerin yeni hisse ihraç etmesi ve bu hisselerin nakit . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında . . . .