Yeni asgari ücret çalışana ve işverene nasıl yansıyacak?
10 Ocak 2021 Pazar
2021 yılının tamamında uygulanmak üzere brüt 3.577,50 TL olarak belirlenen yeni asgari ücret, 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdi.
Yeni asgari ücret çalışana ve işverene nasıl yansıyacak?
Yeni asgari ücret çalışana ve işverene nasıl yansıyacak?

Sezgin Özcan

2021 yılının tamamında uygulanmak üzere brüt 3.577,50 TL olarak belirlenen yeni asgari ücret, 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girdi.


Ücretler üzerinden, yüzde 14 oranında uzun vadeli sigorta kolları ve GSS primi, yüzde 1 işsizlik sigortası primi  ile gelir vergisi ve binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılıyor. Gelir vergisi, sigorta primlerinden sonra kalan tutar üzerinden yüzde 15'ten başlayan ve yıl içinde oluşan birikimli vergi matrahına göre artan oranlı vergi tarifesi üzerinden hesaplanıyor.

Asgari ücret üzerinden yapılan yasal kesinti tutarları, 2020 yılı asgari ücreti ile karşılaştırmalı olarak Tablo'da verilmiş olup, 2021 yılında aylık net asgari ücret 2.557,59 TL olacak.

Bu tutara, asgari ücretlinin evli olması, eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına göre, yeni asgari ücrete göre hesaplanacak asgari geçim indirimi tutarları ilave edilecek.

Ücretlilere 2021 yılında asgari geçim indirimi uygulaması ile sağlanacak vergi avantajı, ücretlinin medeni durumuna göre 268,31 TL ila 456,13 TL arasında değişecek. Buna göre de bekâr asgari ücretlinin eline geçecek net tutar 2.825,90 TL olacak.

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ

İşveren, asgari ücret üzerinden yüzde 20,5 oranında uzun vadeli sigorta kolları ve GSS primi, yüzde 2 oranında da işsizlik sigortası primi ödüyor. Primlerini düzenli ödeyen işveren 5 puanlık prim indiriminden yararlanıyor ve sigorta primi işveren payı yüzde 15.5'e iniyor.

Yeni asgari ücretin işverene maliyeti 3.605 TL'den 4.382 TL'ye; 5 puanlık prim indiriminden yararlanan işverene maliyeti ise 3.458 TL'den 4.203 TL'ye yükseldi. Maliyet artışı ise genel olarak 777 TL, 5 puanlık prim indiriminden yararlanan işveren için 745 TL olacak.

İşveren maliyetindeki artışın 500 lirası asgari ücretliye yansırken, üzeri devletin vergi ve sigorta prim geliri artışı olacak. Devlet vergiden fedakârlık yapmış olsaydı, asgari ücret 3 bin liranın üzerine çıkacak, en azından psikolojik sınır aşılmış olacaktı.

KAPICI ÜCRETİ NET 3.040 LİRA

Kapıcı ücretlerinden gelir ve damga vergisi kesilmiyor. Sadece yüzde 14 sigorta primi, yüzde 1 işsizlik sigortası primi kesiliyor. Buna göre, yeni yılda kapıcıların eline geçecek aylık net tutar 3.040,87 TL olacak. Kapıcı ücretlerinden gelir vergisi kesintisi yapılmadığı için asgari geçim indirimi uygulanmıyor ve net asgari ücret tutarı değişmiyor. (03.01.2021-Sözcü)
Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 396)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 523) ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 524)
Günümüz koşullarında para alış verişlerinin bankalar kanalı ile yapılması çok hızlı ve pratik bir hal almıştır.
Prim borçluları sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabilecek GSS ve Bağ-Kur prim borçluları 31 Aralık'a kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sürdürecek.
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, yapılandırma kanunu kapsamında oda aidat . . .
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı destek ödemelerine dün itibarıyla başladıklarını bildirdi.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bugüne kadar kentin geleceği, kent halkının mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi, kentimizin doğa harikası . . . .
Geçen yazımda 2020 yılı emlâk vergisi değeri 5 milyon lirayı aşan konutların, 5.227.000 Lirayı aşan değeri üzerinden değerli konutlar vergisine
Uygulamada “naylon fatura” olarak bilinen sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma ülkemizin . . .
Değeri 5 milyon liranın üzerindeki konutların vergilendirilmesini öngören düzenlemede beyanname verme süresi 20 Şubat’ta dolacak . . . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için yapı tarzı ayrılmaksızın verilebilecek azami teminat tutarı 28 bin TL artırılarak 268 bin TL'ye yükseltildi.
Geçen hafta köşemde, “Akaryakıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” başlıklı yazımı okumuştunuz.
2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ek 11'inci maddesinin Hazine ve Maliye Bakanlığına vermiş olduğu . . . .
Çoklu baro kararını içeren "Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"
MHP Konya Milletvekili Esin Kara ve MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasını ...
7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun ile hayatımıza giren vergilerden bir tanesi de . . . .
Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20’nci maddesi uyarınca “Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi