Yaz bitiminde Kadın Muhasebeciler Derneği Üsküdar’da kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
18 Eylül 2023 Pazartesi
" VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konusunda Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin Sunumlarını Yaptı.
Yaz bitiminde Kadın Muhasebeciler Derneği Üsküdar’da kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
Kadın Muhasebeciler Derneği (KAMUHDER) Üsküdar Van Kahvaltı Salonunda;

VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konulu Etkinlik Düzenledi. Moderötörlüğünü SMMM Fatma Ayar'ın Yaptığı Etkinlikte;

 " VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER "  Konusunda Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin Sunumlarını Yaptı. 

Etkinliğe Konuk olarak TÜBADEF Genel Başkanı YMM Bahri Olgun, MMMBD Üsküdar Şube Başkanı Ali Önder Biter ve Kadın Muhasebeciler Derneği Üyeleri Katıldılar.

Yaz bitiminde Kadın Muhasebeciler Derneği Üsküdar’da kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. 


Açılışı Başkan Gülüzar Özev yaptı. Gülüzar Özev konuklara hoş geldin dedikten sonra derneğin amacının çok yönlü olduğunu bu amaçla mesleki bilgilendirmeler yanında sanata ve felsefeye her zaman yer verdiklerini söyledi.

Tatil dönüşü Eylül ayında yapmış olduğumuz bu etkinliğimizde sizlere günümüzde yaşanan azami ölçüde şekilcilikten ve bunun zararlarından söz edecektim.   Bunun için Japonların bu konudaki felsefelerini örnek gösterecektim. Fakat eğitimde yaşanan can yakıcı sorunlar konuşma konumu değiştirdi.


Biliyorsunuz aşırı pahalılığın ve yoksulluğun hat safhaya geldiği bir durumdayız. Türkiye nüfusunun yüzde yetmişi gibi bir oranda halkımız asgari ücretle geçiniyor. Bakmayın bizim tuzumuzun kuru olduğuna bugün her dört çocuktan bir okula aç gidiyor. Öğretmenler üzülerek açlıktan bayılan çocuklar olduğunu anlatıyor. Bunun üzerine  “Ekmek ve Gül” kadın dernekleri (birçok şubesi vardır) çok insani bir hareket başlatır.  Okullarda “her çocuğa ücretsiz bir öğün yemek” kampanyası yürütürler.

Seminerden önce kısa film gösterimi yapıldı.

2018 Alican Yücesoy’un yazıp yönettiği “TAŞ” isimli on dakikalık sinema gösterimi yapıldı. Film sonrasında Mali Müşavir Gönül Gözen film hakkında kısa bir bilgi verdi. Filmdeki sahneleri meslektaşların yorumuna açarak  hoş bir tartışma ortamı yarattı. 

Keyifli geçen küçük bir sanat etkinliğinden sonra “VERGİDE GÜNCEL KONULAR” anlatıldı.

Sunumu;  “AVRUPA BAĞIMSIZ DENETÇİLER DERNEĞİ BAŞKANI” ASLI GÜLTEKİN
Modaratörlüğünü , SMMM FATMA AYAR yaptı .


Fatma Ayar şöyle konuştu; 

"Okulların eğitime başlamasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığının  2023-2024 eğitim öğretim yılına dair hazırladığı ders çizelgesinde, ilkokul ve ortaöğretimde din dersleri sayısını artırdığını 16 saate çıkardığını basından üzülerek öğrendik. Ülkemizin enflasyon ve krizden kurtuluşu ancak Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan şaşmadan laik, cumhuriyet, demokrasi  adımlarıyla gerçekleşecektir. 

Ülkemizin niteliğinin artması rasyonel  bilim yolunda aydın bireyler yetiştirmesi ancak matematik fen ve Türkçe, beden ve sanat ağırlıklı ders saatlerinin artırılmasıyla olur.  Var olan eğitim sistemimizin niteliksizliğini tartışmayı bırakın özgürlüğümüzü tartışır hale gelmiş bulunmaktayız. Yetiştirip istemeden beyin ihracı verdiğimiz  gençlerimizi 16 saatlik din dersleriyle yok olmalarına göz göre göre şahit olmaktayız.

Bu anlamıyla Kadın Muhasebeciler Derneği oluşumu kıymetlidir diyor, desteklerinizi bekliyoruz. "

Şimdi gelelim ekmeğimize ve mesleğimize; 

ASLI GÜLTEKİN  şu konulara değindi.
 • Basit Usulde Vergilendirilen Ticari Kazançların Gelir Vergisinden İstisna Edilmesi,
 • Sosyal Medyadan Elde Edilen Kazançlara Getirilen İstisna,
 • Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Vergi İndirimi Şartlarının Düzenlenmesi,
 • Kar Dağıtım Stopajında İndirim,
 • Hekimlerin Ücretleri Serbest Meslek Kazancı Olarak Tanımlanmıştır.
 • Reklam Yasağı Kapsamında Olan Reklamlar
 • Vergi İncelemeleri
 • Gider Pusulasında Yeni Düzenlemeler
 • Amortismanda Yeni Uygulamalar
 • Yenileme Fonunda Yenilikler
 • Sermaye Tamamlama Fonu 
 • Kurumlar Vergisi Oranları
 • Konut Teslimlerinde KDV Oranı
 • İsteğe Bağlı Tam Tevkifat Uygulaması 
Ve benzeri konulara değinilerek bazı uygulamalara ilişkin olarak örnekler verdi.

Sorular ve cevaplar kısmından sonra program plaket töreni ile son buldu.

*****

 “AVRUPA BAĞIMSIZ DENETÇİLER DERNEĞİ BAŞKANI” ASLI GÜLTEKİN'in SUNUMUNA ULAŞMAK İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ >>>>>    KADIN muhasebeciler güncel vergi uygulamaları.pptx

                                                                  *****

RESİMLERİN TAMAMI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ 
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Mali Müşavirlik Mesleğinin Yasal Statüye Kavuşmasının 35. Yılı Kutlu Olsun
13 Haziran 1989 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 3568 sayılı Meslek yasamızın 35. Yılındayız.
Meslektaşları ile Nefes Kahvaltı Etkinliğinde bir araya geldi. Kahvaltıya yoğun ilgi dikkat çekti.
İhracatçıların, yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ının TCMB’ye satma mecburiyeti yüzde 30’a dü­şürüldü... . . . . .
" Meslek Yasamızın 35. Yılını Kutluyor ve Tüm Meslektaşlarımızı Bekliyoruz."
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Limited şirketlerde ortak sıfatı aslen veya devren olmak üzere iki şekilde kazanılabiliyor. Kanuni intikal yollarına kısaca değinmek gerekirse; . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4 gün önce İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin kapanış konuşmasında; kuraklık riskinin arttığını, . . . . .
İstanbul SMMM Odası Kadıköy İlçe Temsilcisi Mehtap Mengi ve Ekibinin Ev Sahipliğinde Göztepe Nakkaş Kebapta; Özel Kahvaltılı Etkinlik Düzenledi.
İşçi ve işverenlerin çalışma mevzuatından kaynaklanan pek çok hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. . . . . .
Bilindiği üzere; anonim şirketlerin sermayelerine ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 332. maddesinde, limitet şirketlerin . . . . .
Her yıl Eylül veya Ekim yazılarımdan birinde “sermayeyi gözden geçirme gereği” gibi başlıklarla, izleyen yıl vergi planlaması açısından . . . . .
Bu köşede 22 Mayıs günü yayınlanan makalede, gerçek kişi ortaklardan sağlanan faizsiz borçlanmada, ortak tarafından beyan edilmesi . . . . .
Uzlaşma; ikmalen, re’sen ve idarece tarh edilecek/edilen vergiler ve bunlara ilişkin kesilecek/kesilen vergi ziyaı cezaları ile 2024 yılı için . . . .
Gayrimenkul alım/satımının vergilendirilmesi ve yaşanan sorunlar uzun yıllardır tartışılmaktadır. Nihayet, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca . . . .
Evet, bu hafta veya en geç bayram öncesi TBMM’ye sunulması beklenen yeni Torba Yasa Teklifi’nde, hemen her sektörle ilgili yeni . . . .
Geçen yıl, Türkiye’nin turizm geliri bir önceki yıla göre %17 artarak 54.3 milyar dolara çıktı. Turist sayısı ise, bir önceki yıla göre