Yaz bitiminde Kadın Muhasebeciler Derneği Üsküdar’da kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
18 Eylül 2023 Pazartesi
Yaz bitiminde Kadın Muhasebeciler Derneği Üsküdar’da kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.
Kadın Muhasebeciler Derneği (KAMUHDER) Üsküdar Van Kahvaltı Salonunda;

VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konulu Etkinlik Düzenledi. Moderötörlüğünü SMMM Fatma Ayar'ın Yaptığı Etkinlikte;

 " VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER "  Konusunda Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin Sunumlarını Yaptı. 

Etkinliğe Konuk olarak TÜBADEF Genel Başkanı YMM Bahri Olgun, MMMBD Üsküdar Şube Başkanı Ali Önder Biter ve Kadın Muhasebeciler Derneği Üyeleri Katıldılar.

Yaz bitiminde Kadın Muhasebeciler Derneği Üsküdar’da kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. 


Açılışı Başkan Gülüzar Özev yaptı. Gülüzar Özev konuklara hoş geldin dedikten sonra derneğin amacının çok yönlü olduğunu bu amaçla mesleki bilgilendirmeler yanında sanata ve felsefeye her zaman yer verdiklerini söyledi.

Tatil dönüşü Eylül ayında yapmış olduğumuz bu etkinliğimizde sizlere günümüzde yaşanan azami ölçüde şekilcilikten ve bunun zararlarından söz edecektim.   Bunun için Japonların bu konudaki felsefelerini örnek gösterecektim. Fakat eğitimde yaşanan can yakıcı sorunlar konuşma konumu değiştirdi.


Biliyorsunuz aşırı pahalılığın ve yoksulluğun hat safhaya geldiği bir durumdayız. Türkiye nüfusunun yüzde yetmişi gibi bir oranda halkımız asgari ücretle geçiniyor. Bakmayın bizim tuzumuzun kuru olduğuna bugün her dört çocuktan bir okula aç gidiyor. Öğretmenler üzülerek açlıktan bayılan çocuklar olduğunu anlatıyor. Bunun üzerine  “Ekmek ve Gül” kadın dernekleri (birçok şubesi vardır) çok insani bir hareket başlatır.  Okullarda “her çocuğa ücretsiz bir öğün yemek” kampanyası yürütürler.

Seminerden önce kısa film gösterimi yapıldı.

2018 Alican Yücesoy’un yazıp yönettiği “TAŞ” isimli on dakikalık sinema gösterimi yapıldı. Film sonrasında Mali Müşavir Gönül Gözen film hakkında kısa bir bilgi verdi. Filmdeki sahneleri meslektaşların yorumuna açarak  hoş bir tartışma ortamı yarattı. 

Keyifli geçen küçük bir sanat etkinliğinden sonra “VERGİDE GÜNCEL KONULAR” anlatıldı.

Sunumu;  “AVRUPA BAĞIMSIZ DENETÇİLER DERNEĞİ BAŞKANI” ASLI GÜLTEKİN
Modaratörlüğünü , SMMM FATMA AYAR yaptı .


Fatma Ayar şöyle konuştu; 

"Okulların eğitime başlamasıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığının  2023-2024 eğitim öğretim yılına dair hazırladığı ders çizelgesinde, ilkokul ve ortaöğretimde din dersleri sayısını artırdığını 16 saate çıkardığını basından üzülerek öğrendik. Ülkemizin enflasyon ve krizden kurtuluşu ancak Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yoldan şaşmadan laik, cumhuriyet, demokrasi  adımlarıyla gerçekleşecektir. 

Ülkemizin niteliğinin artması rasyonel  bilim yolunda aydın bireyler yetiştirmesi ancak matematik fen ve Türkçe, beden ve sanat ağırlıklı ders saatlerinin artırılmasıyla olur.  Var olan eğitim sistemimizin niteliksizliğini tartışmayı bırakın özgürlüğümüzü tartışır hale gelmiş bulunmaktayız. Yetiştirip istemeden beyin ihracı verdiğimiz  gençlerimizi 16 saatlik din dersleriyle yok olmalarına göz göre göre şahit olmaktayız.

Bu anlamıyla Kadın Muhasebeciler Derneği oluşumu kıymetlidir diyor, desteklerinizi bekliyoruz. "

Şimdi gelelim ekmeğimize ve mesleğimize; 

ASLI GÜLTEKİN  şu konulara değindi.
 • Basit Usulde Vergilendirilen Ticari Kazançların Gelir Vergisinden İstisna Edilmesi,
 • Sosyal Medyadan Elde Edilen Kazançlara Getirilen İstisna,
 • Vergiye Uyumlu Mükelleflerin Vergi İndirimi Şartlarının Düzenlenmesi,
 • Kar Dağıtım Stopajında İndirim,
 • Hekimlerin Ücretleri Serbest Meslek Kazancı Olarak Tanımlanmıştır.
 • Reklam Yasağı Kapsamında Olan Reklamlar
 • Vergi İncelemeleri
 • Gider Pusulasında Yeni Düzenlemeler
 • Amortismanda Yeni Uygulamalar
 • Yenileme Fonunda Yenilikler
 • Sermaye Tamamlama Fonu 
 • Kurumlar Vergisi Oranları
 • Konut Teslimlerinde KDV Oranı
 • İsteğe Bağlı Tam Tevkifat Uygulaması 
Ve benzeri konulara değinilerek bazı uygulamalara ilişkin olarak örnekler verdi.

Sorular ve cevaplar kısmından sonra program plaket töreni ile son buldu.

*****

 “AVRUPA BAĞIMSIZ DENETÇİLER DERNEĞİ BAŞKANI” ASLI GÜLTEKİN'in SUNUMUNA ULAŞMAK İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ >>>>>    KADIN muhasebeciler güncel vergi uygulamaları.pptx

                                                                  *****

RESİMLERİN TAMAMI İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ 
REKLAM ALANI
9- Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin "VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konusunda Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi. (SON)
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Geçen hafta yapılan açıklama ve raporlardan anladığımız kadarıyla, Ek MTV’nin %80’i ödenmemiş. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi
Fazla ve yersiz olarak ödenen vergilerin iadesinde faiz uygulamasıyla ilgili ilk özel düzenleme 1998 yılında 4369 sayılı Kanun’la yapıldı.
Son 1 aydır kamuoyuna yansıyan haberlerde; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi müfettişleri ve vergi dairesi personeli aracılığıyla “tahsilatı hızlandırma çalışmaları” yaptığını duyuyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, adres değişikliği yapan vatandaşların 31 Mart 2024’te . . . . . . .
Merkez Bankası'nın politika faizinde 500 baz puanlık artış kararı sonrasında kredi kartı, KMH ve ticari kredi faiz tavanları da arttı. Referans . . . .
Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 30'a yükseltti.
31/12/2022 itibariyle kanuni koşulları oluştuğu halde uygulanmayan (ertelene) enflasyon muhasebesi (düzeltmesi) mevcut mevzuatta göre . . . .
Bizler “Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi” olarak; Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin ortak paydasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir . . . . .
2023 yılı, vergi düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığı iddiaları açısından yoğun geçiyor. Deprem nedeniyle ihdas edilen ek vergi ve ek . . . . . . .
İflas Kanunu’na ilişkin üç iptal kararında da hep, iptal kararının yaratacağı kamu yararını ihlal edecek nitelikteki hukuksal boşluğun yasa . . . .
Yüksek kira ve ev fiyatlarına çözüm arayışları devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kritik bir açıklama geldi. . . . .
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde ilk kez uygulanacak ortak sınav tarihlerini açıkladı.
Mersin Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN odamızı ziyaret etti. Valimize Akdeniz Kaymakamı Zeyit ŞENER eşlik etti.
İHH İnsani Yardım Vakfı ile BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, 6 Şubat tarihinde meydana . . . . .
Son aylarda vergi kamuoyunun gündemini oluşturan birkaç dava var: Ek vergi, ek MTV ve finansman gider kısıtlaması (FGK). Bu davalar . . . .
22. Anadolu Odaları Eğitim Semineri - (04 - 07 Ekim 2023)
Avukatlık mesleğinin amacı, hukuki ilişkilerin düzenlenmesini, her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun . . . . .