YEM (Yeni Ekonomik Model)
13 Ağustos 2018 Pazartesi
Celal Özgüroğlu
Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak iş dünyasının ileri gelenleri ile gerçekleştirdiği toplantıda içinde bulunduğumuz ekonomik krize önlem olmak üzere neler yapacaklarını anlattı.
ÖZGÜRCE 

YEM (Yeni Ekonomik Model) 

Celal Özgüroğlu
SMMM&Bağımsız Denetçi
 
Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak iş dünyasının ileri gelenleri ile gerçekleştirdiği toplantıda içinde bulunduğumuz ekonomik krize önlem olmak üzere neler yapacaklarını anlattı. Toplantıya katılanlar tarafından hararetle alkışlanan konuşmasında “şunu yapacağız, bunu yapacağız” diyerek Yeni Ekonomik Modelden bahseden  Berat Albayrak, yapacaklarının kaynağı konusunda bir açıklamada bulunmadı. Bu hali ile önümüze attığı Yeni Ekonomik Model kısaltılmış adıyla YEM,  fazlası ile ironik değil mi? 

İşin ironik kısmı bir yana aslında son günlerde sermaye piyasasında meydana gelen olağanüstü dalgalanmalar ve döviz kurunun hızla yükselmesi karşısında  “Onların dolarları varsa bizim de halkımız, hakkımız, Allah’ımız var” söyleminin “ Döviz kuru sürekli artıyor ama nasıl durdurulacağı  konusunda hiçbir fikrim yok” anlamına geldiğini anlamayacak kadar saf mı görünüyoruz?

Onca uyarılara rağmen bütün kaynakları betona harcadıktan sonra karşımıza çıkan buzdağına çarpma riski karşısında dümen kırmayarak bodoslama buzdağına girerken, “Hepimiz aynı gemideyiz !” söylemi ile “Halkımız var” ifadesi saf olduğumuz konusunda kuşku 
duymadıklarını anlatıyor aslında…

Hiç değilse sevenlerine moral vermek varken, anlamsız demeçler vermesine rağmen “ekonomiyi kim batırdıysa o düzlüğe çıkartsın” diye yine aynı kişiyi seçen, dünyada başka bir halk olmadığına göre saflığımız bir anlamda tescil edilmiş oluyor. 

İşler sarpa sardığında aynı gemide olduğumuz hatırlatılıyor da ülkenin kaynakları yandaşlar tarafından yağmalanırken aynı gemide olduğumuz gerçeği  göz ardı ediliyor. Yıllardır tüm ihalelerden nemalanan saygın!  iş insanları sessizliğini korurken ülkeyi kurtarmak ve düze çıkarmak yine halkımızın özverisine ve yastık altındaki altın ve dövizlerinin ekonomiye katılmasına kalıyor. Yani bir anlamda gösterişli lokantalarda yemek yerken kendilerini vitrine  dayanarak ve imrenerek izleyen garibanları kovalayanlar, hesabı ödemeye sıra gelince garibanları da hesaba ortak etmek istiyorlar. 

Aslında ne kadar hafife alsak da ülkemizin ekonomik durumu tünelin ucunda görünen bir ışığa benziyor. Bizim çıkış yolu olarak umutlandığımız bu ışığın aslında freni boşalmış bir kamyonun farları olduğunu anladığımızda ise her şey için çok geç olacak. Ne yazık ki o gün gelinceye kadar da bizi YEM lemeye devam edecekler  
8- Bilgilendirme Konuşmalarını BMMG Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul SMMM Odası Y.K.Üyesi Turgay Kanarya Tamamladıktan Sonra Plaket Törenine Geçildi.
Kahvaltılı Etkinliğe Davetlisiniz...
(7 Kredili) KGK Bağımsız Denetçilik Zorunlu Eğitim Kapsamında "Etik Kurallar" Dr YMM Masum Türker'in Sunumlarıyla
4 Aralık Cumartesi günü meslektaşlarımızla beraber güzel bir Bursa gezisine çıkıyoruz. Bizlerle güzel anılar biriktirmek isteyen tüm dostlarımızı bekliyoruz.
Kahvaltılı Etkinlik, Haliç On Numara Cafede 14 Aralık Salı Günü Yapılacaktır.