Virüse karşı demokrasi
10 Ocak 2021 Pazar
Şişli Belediyesi pandemiyle mücadelede katılımcı yönetim anlayışından faydalanıyor. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin,. . .
Virüse karşı demokrasi
Virüse karşı demokrasi

Şişli Belediyesi pandemiyle mücadelede katılımcı yönetim anlayışından faydalanıyor. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, coronavirüs sürecinde hayata geçirdikleri Komşu Masa, Sosyal Mutfak ve Dikimevi projeleriyle Şişli’deki hayatı kolaylaştırdıklarını söyledi.

Özlem Güvemli

Coronavirüsle mücadelede Şişli'de yapılanları Belediye Başkanı Muammer Keskin, Sözcü HaftaSonu'na anlattı. Pandemiye karşı en kısa sürede harekete geçen belediyelerden biri olduklarını belirten Keskin şunları söyledi: “21 Mart 2020 itibariyle Şişli Kaymakamlığı pandemi ile mücadele birimine 134 personelimizle dâhil olduk. Komşu Masa üzerinden gelen her talebe ayrım gözetmeksizin yanıt verdik. Covid-19 ile mücadeleyi komşularımız için katılımcı demokrasi anlayışımızla çözümleyeceğimize inancımız tam.

Katılımcı demokrasi anlayışıyla hayata geçirilen projelere Şişli halkının da olumlu karşılık verdiği ifade ediliyor.

1500 AİLEYE 2 ÖĞÜN YEMEK

Komşu Masa'da 24 farklı iletişim kanalından 570 bin 923 kez Şişlili komşular ile iletişim kuruldu. Gelen 177 bin 417 istek, talep ve önerinin 165 bin 658'i Şişli Belediyesi'nin ilgili birimlerince çözümlendi. Bu, ciddi bir başarıdır. “Sosyal Mutfak” adını verdiğimiz aşevinde pandemi sürecinden bu yana günlük 2 öğün olmak üzere 1500 aileye yemek dağıtımı yapılıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu'yla ortaklığında geliştirdiğimiz bu projeyle 13'ü mülteci olmak üzere 25 kişiye de istihdam sağladık. Sağlık çalışanları için forma, önlük ve maske üreten dikimevimizde mesleki eğitimler de düzenlenecek.”

ŞİŞLİ VE DEPREM

“Şişli'de toplam 20 bin 52 adet yapı bulunuyor. 2012'den günümüze kadar yaklaşık bin 900 taşınmaz riskli yapı olarak tespit edildi ve bin 600'ünün yıkımı gerçekleştirildi.” Muammer Keskin ilçede depreme karşı yapılan hazırlıklarla ilgili şunları anlattı: “Kuştepe, İzzet Paşa ve Mahmut Şevket Paşa mahallelerimizdeki imar ve mülkiyet problemlerinin çözümü için İBB Başkanlığı koordinasyonuyla ortak çalışmalar yapılmakta. Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi çalışmamızı yıl sonuna kadar tamamlayıp ilgili kurumlara bildireceğiz.”


SOSYAL MUTFAK GÜS GİBİ

Şişli'de pandemi sürecinde kritik bir görev yapan “Sosyal Mutfak” projesi, ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaşan bir üretim üssü ve aşçılık eğitimi veren bir okul olarak hayata geçirildi.

TARTIŞMALI PROJEDE ÖNCELİK KAMUSAL FAYDA

Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü'nün yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emlak Konut GYO tarafından geliştirilen rezidans projesine Şişli Belediyesi tarafından inşaat ruhsatı verilmesiyle ilgili de açıklama yapan keskin Keskin, “Ruhsatlandırma sürecinde temel belirleyici, sağlanacak kamusal fayda olmuştur. Emlak Konut GYO ve ilgili firmayla taahhütname imzalanmış, 16 bin 500 metrekarelik kullanılabilir yeşil alan projesi için anlaşılmıştır. Topağacı Otoparkı olarak kullanılan 2 bin 200 metrekarelik alan da projeye dahil edilecektir. Teşvikiye Mahallesi'nde aynı zamanda deprem toplanma alanı olarak da kullanılabilecek yaklaşık 18 bin 700 metrekarelik yeşil alan oluşturulacak” diye konuştu.


YENİ MODEL YÖNETİM

Salgın nedeniyle belediye gelirlerinin her yerel yönetim gibi düştüğünü belirten Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin “Göreve gelirken ‘Başka bir yerel yönetim mümkün' diyerek geldik. Bu anlamda odağı insan, eşit, adil ve hak temelli yaklaşımla hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜCRETSİZ DEZENFEKTE

Pandemi sürecinde hijyen kurallarına verdikleri önemden de bahseden Keskin, “Şişli Belediyesi'nin yanındaki akaryakıt istasyonunun toplu taşıma, taksi ve araçların ücretsiz dezenfekte edildiği bir alana dönüştürdük” dedi.(Sözcü)
Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 396)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 523) ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 524)
Günümüz koşullarında para alış verişlerinin bankalar kanalı ile yapılması çok hızlı ve pratik bir hal almıştır.
Prim borçluları sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabilecek GSS ve Bağ-Kur prim borçluları 31 Aralık'a kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sürdürecek.
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, yapılandırma kanunu kapsamında oda aidat . . .
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı destek ödemelerine dün itibarıyla başladıklarını bildirdi.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bugüne kadar kentin geleceği, kent halkının mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi, kentimizin doğa harikası . . . .
Geçen yazımda 2020 yılı emlâk vergisi değeri 5 milyon lirayı aşan konutların, 5.227.000 Lirayı aşan değeri üzerinden değerli konutlar vergisine
Uygulamada “naylon fatura” olarak bilinen sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma ülkemizin . . .
Değeri 5 milyon liranın üzerindeki konutların vergilendirilmesini öngören düzenlemede beyanname verme süresi 20 Şubat’ta dolacak . . . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için yapı tarzı ayrılmaksızın verilebilecek azami teminat tutarı 28 bin TL artırılarak 268 bin TL'ye yükseltildi.
Geçen hafta köşemde, “Akaryakıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” başlıklı yazımı okumuştunuz.
2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ek 11'inci maddesinin Hazine ve Maliye Bakanlığına vermiş olduğu . . . .
Çoklu baro kararını içeren "Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"
MHP Konya Milletvekili Esin Kara ve MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasını ...
7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun ile hayatımıza giren vergilerden bir tanesi de . . . .
Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20’nci maddesi uyarınca “Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi