Vergi tahsilatı israfa yetişemiyor
24 Temmuz 2021 Cumartesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu Haziran 2021'i açıkladı. Memleket bayram ve tatil telaşı içinde olduğu için
Vergi tahsilatı israfa yetişemiyor
Vergi tahsilatı israfa yetişemiyor

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu Haziran 2021'i açıkladı. Memleket bayram ve tatil telaşı içinde olduğu için ilk 6 aylık bütçe gerçekleşme sayıları pek tartışılmadı. Son birkaç gündür, “Vergi indirimi yapılsın, ekonomi canlansın” sloganları ile birlikte, geçen yılın ilk 6 aylık ile bu yılın ilk 6 aylık sonuçlarını karşılaştırarak bazı sonuçlara ulaşmaya çalışacağım.


Merkezi yönetim bütçesi 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde 109 milyar 450 milyon TL açık vermiş iken 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde 32 milyar 540 milyon TL açık vermiştir. Merkezi yönetim bütçe giderleri ocak-haziran dönemi itibarıyla 663 milyar 360 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Faiz harcamaları 90 milyar 870 milyon TL, faiz hariç harcamalar ise 572 milyar 490 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

GEÇEN YIL PANDEMİ NEDENİYLE VERGİLER ALTI AY ERTELENMİŞTİ

Geçen yıl pandemi nedeniyle mücbir sebep halinde sayılan yaklaşık 400 bin mükellefin, 2020 Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait vergileri 6 ay ertelenmiş ve tahsilat ertelenen sürelerin sonunda gerçekleşmiştir. Değerlendirme yaparken bu hususun göz önüne alınması gerekmekle birlikte, 2021 yılının ilk 6 ayında vergi tahsilatında çok ciddi bir artış olduğu gerçeği yadsınamaz. Aşağıdaki hazırladığım tabloda geçen yılın ocak-haziran dönemine göre bu yılın ocak-haziran döneminde gerçekleşen vergi tahsilat artışlarını dikkatlerinize sunuyorum:

Yılın ikinci yarısında bütçe dengeleri bozulacak

Bu yılın ilk aylarında ertelenen taleplerin öne çekilmesi, kurların yükselmesi ve fiyatların artışı nedeniyle, dolaylı vergi gelirlerinde çok yüksek artışlar oldu. Yılın ikinci yarısında talebin aynı yükseklikte olmayacağını ve dolaylı vergi kalemlerinde ilk 6 aydaki artışların olmasının mümkün olmadığını şimdiden söyleyeyim. Dolayısıyla bugünlerde dile getirilen “Vergi indirimleri yapılsın, ekonomi canlansın” talebinin karşılık bulması mümkün olmayacaktır. Özellikle otomobildeki ÖTV'nin indirilmesi teklifi dikkate alındığında, daha iki hafta önce BDDK'nın otomobil alımında kredi kullanımını ciddi şekilde sınırlayan düzenlemesini unutmamak gerekir. İktidar, enflasyonla mücadele kapsamında talep artışı olmaması için kredi sınırlamaları getirmektedir. Gelelim asıl konuya, geçen yılın ilk 6 aylık dönemine göre bu yılın ilk 6 aylık döneminde bütçe giderleri yüzde 17.4 artmasına karşılık bütçe gelirlerinde yüzde 38.5 oranında artış olmuştur. Devlet, hem geçen yılın hem de bu yılın ilk 6 aylık döneminde, her 100 lira harcadığında 22 lira açık vermektedir. Tasarruf genelgelerine rağmen devlette tasarruf edilmemesi, “yap-işlet-devret” ve “kamu-özel işbirliği” sözleşmelerinden kaynaklanan yükler nedeniyle iki yakamız bir araya gelmemektedir. Ayrıca faiz giderlerimizin geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın aynı döneminde, yüzde 27.5 oranında artması da önemli bir etkendir.

Ülke yönetiminde tasarruf, en alttan değil en üstten başlar.
5- Divan Başkanı Orhan Üstekidağ Konuşmalarını Yapması İçin TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan'ı Kürsüye Davet Etti.
Aynı Zamanda İktisadi Dayanışma Yazı Ailemiz Yazarlarından Olan Değerli Arkadaşım Emir Es'in Vefatını Üzülerek Öğrenmiş Bulunuyoruz.
İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını,. . .
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla yükselişe geçen dolar/TL, yeni haftaya 8,89'luk yeni zirveyle başladı. Karar sonrası yabancı çıkışı . . .
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 2 Eylül 2021 gün ve Sıra No: 531 ile “Akaryakıt ve LPG piyasasının yanı sıra . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Oğlum 1.5 yıl işsizdi. GSS borcu birikti. Şimdi işe girdi borcu yapılandıracağız. İnternet üzerinden SGK'ya başvurduğumuzda, 2.307 TL . . . .
Köşemde, 11 Ocak 2021 tarihinde “Akarkayıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” ve 18 Ocak 2021 tarihinde de “Akaryakıta . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
İşçi-İşveren anlaşmazlıklarında ihbar tazminatı da önemli bir anlaşmazlık konusudur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, . . .
Değerli Yüksek Ticaretli ve Marmara’lı okuldaşlarım. Bildiğiniz gibi Yük. Tic. ve M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği İstanbul Şubesi’nin 43. Genel . . .
09.06.2021 tarihi itibarıyla ilk derece (Vergi Mahkemeleri) yargı mercileri nezdinde dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş . . .
Akaryakıt ve LPG piyasasında rekabet eşitliği sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla 7318 Sayılı . .
Geçtiğimiz Ağustos ayında bir bölgemizde sel felaketleri yaşarken bir bölgemizde çok sayıda yangınla karşılaştık. Felaketlerde elbette . . . .
Hazine, haksız vergi alır mı? Alır. Bu sonuç çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin mükellef ihtirazi kayıtla beyanname verip, . . .
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Yapılandırma Müracaat Süreleri İçin Son Tarih 30 Eylül 2021
Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var.. . . .