Vergi denetimleri niye hızlandırıldı ve zamanlaması doğru mu?...
30 Ağustos 2023 Çarşamba
Basına yansıyan haberlerden ve iş dünyasından gelen bilgilerden Maliye’nin vergi denetimlerini hızlandırdığı anlaşılıyor.
Vergi denetimleri niye hızlandırıldı ve zamanlaması doğru mu?...
Vergi denetimleri niye hızlandırıldı ve zamanlaması doğru mu?...

Nevzat SAYGILIOĞLU

Basına yansıyan haberlerden ve iş dünyasından gelen bilgilerden Maliye’nin vergi denetimlerini hızlandırdığı anlaşılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vergi dairesi başkanlıklarına ve defterdarlıklara gönderilen talimatla kendilerine performans hedefi verildiği ve özellikle yılsonuna kadar belli tahsilatları gerçekleştirmeleri gerektiği belirtiliyor.

Dolayısıyla vergi daireleri, vergi müfettişleri ve gelir uzmanları piyasaya çıkmış bulunuyor.

Bakalım beklenen sonuçlar elde edilebilecek mi?...

Ancak biz, 20 yıla ulaşan eski Hesap Uzmanlığı ve Gelir İdaresi (o zamanki adıyla Gelirler Genel Müdürlüğü) en üst düzey yöneticilik deneyimlerimizle vergi denetimlerinin niye hızlandırıldığı ve zamanlamasının doğru olup olmadığı konusunda bir değerlendirme yapmak istiyoruz.

Önce şunu belirtelim. Bizim Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Gelir İdaresi Başkanlığı yönetimi ile ilgili olarak bu aşamada bir eleştiri veya değerlendirmemiz yok. Siyasi ve teknik kadrolar doğru ve donanımlı.

Ne yazık ki zemin yanlış… Şöyle ki vergide çok uzun yıllara uzanan bir erozyon söz konusu. Özellikle 2006 yılında başlayan ve giderek yoğunlaşan vergideki anlamlı anlamsız ya da gerekli gereksiz düzenlemeler sonucu varılan nokta hiç de iç açıcı değil. Ülkenin vergi manzarası çok karmaşık ve daha açıkçası oldukça bozuk.

Vergi tablosunu düzeltmek için öncelikle siyasi irade ve beraberinde kamuoyu desteği lazım. Hedef koymak ve kararlı uygulama lazım. Oysa bu hükümetin vergiye bakışı çok da iç açıcı değil.

Niye vergi denetimleri hızlandırıldı?...

Buna rağmen bir seçimin hemen sonrasında ve yeni bir çok önemli seçimin de hemen öncesinde bu vergi denetimi seferberliği niye?...

Bunun en önemli nedeni vergi geliri hedeflerinin 2023 yılı sonu itibariyle tutturulmasının zorluğu ve hatta imkansızlığı.

Yılın ikinci yarısına girerken ek bütçe yapacaksınız ve 1 trilyon 119 milyar lira ilave ödeneğin tamamını hesapsız bir şekilde ve büyük cesaretle vergiden karşılayacaksınız. Bu imkansız!...

Nitekim 2023 yılı yeni revize bütçesine göre 4 trilyon 271 milyar lira vergi hedefi koymuşsunuz, yılın ilk 7 ayında bunun sadece 2 trilyon 52 milyar lirasını tahsil etmişsiniz. Yani 7 ayda toplam vergilerin yüzde 48’ine ulaşmışsınız. Yılın kalanında gelir ve kurumlar vergisi gibi önemli vergilerin taksitleri de olmadığına göre tahsilat imkansızlığı ile karşı karşıya kalmışsınız.

Kaldı ki vergi cezaları rakamlarına bakınca da sonuç ümitsiz görünüyor.

2023 bütçe kanunu ile 31.2 milyar lira vergi cezası hedefi koymuşsunuz ve yılın ilk 7 ayında sadece 11 milyar lira vergi cezası tahsil etmişsiniz. Yani vergi cezası hedefinin bile üçte birinde tıkanmışsınız. Tamamını bile katlarıyla tahsil etseniz neye yarar?...

Bu durumda kimin aklına gelmişse vergi denetimini hızlandırmaya karar vermişsiniz.

Peki vergi mükelleflerinin durumu denetim için müsait mi?...

Vergi mükellefleri açısından durumun çok daha karmaşık olduğu gün gibi ortada.

■ Her şeyden önce ekonomik koşullar oldukça zor. Özellikle küçük esnaf ve sanatkar çok sıkıntıda. Bazı kesimler ve büyük firmalar için ise hayat çok kolay. Bu büyüklerin çoğu ve özellikle bireylerin önemli bir kısmı zaten vergiyle hem tanışık ve hem de barışık değil.

■ Bu arada geçtiğimiz ay sürpriz olarak gelen deprem vergisinin ilave yükü gündeme geldi. Nitekim bunun sonuçları 2023 yılı Temmuz ayına yansıdı ve bütçe bile 48.5 milyar lira fazla verdi.

■ Öte yandan ortalama her 1.5 veya 2 yılda bir yapılan vergiden yeniden yapılandırma ve afların da yarattığı erozyon oldu. Gerçek ve tüzel kişi mükellefler bu afları kanıksadı. Adeta vergi ödememe refleksi oluştu.

■ Yine Hükümetin hemen her torba kanun teklifinde yer alan vergi istisna ve muafiyetleri de sadece 2023 yılında 1 trilyon lira tutarında vergi kaybı yarattı. Çeşitli vergi kanunlarında sayısı neredeyse 700’e ulaşan istisna ve muafiyetler devletin resmi kayıtlarında var.

■ Kaldı ki Maliye’nin, siyasi spekülasyonların önüne geçilmesi adına, seçim arifesinde vergi denetimlerine çıkmadığı da bilinen bir gerçek.

Dolayısıyla zaten özellikle zorda olanların ve daha da önemli vergi ödeme refleksini kaybedenlerin üzerine bir de vergi denetimini salmanın anlamı ne?...

Bu yolla vergi gelirlerini artırmanın imkansızlığı ortada. Hükümet nasıl olsa borçlanma yetkisi almış durumda. Yılın kalan üçte birinde artık “Durmak yok, borçlanmaya devam!” demek zorunda. O da gelecek bütçelere faiz yükü olarak yansıyacak.(Ekonomim)
REKLAM ALANI
9- Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin "VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konusunda Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi. (SON)
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Geçen hafta yapılan açıklama ve raporlardan anladığımız kadarıyla, Ek MTV’nin %80’i ödenmemiş. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi
Fazla ve yersiz olarak ödenen vergilerin iadesinde faiz uygulamasıyla ilgili ilk özel düzenleme 1998 yılında 4369 sayılı Kanun’la yapıldı.
Son 1 aydır kamuoyuna yansıyan haberlerde; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi müfettişleri ve vergi dairesi personeli aracılığıyla “tahsilatı hızlandırma çalışmaları” yaptığını duyuyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, adres değişikliği yapan vatandaşların 31 Mart 2024’te . . . . . . .
Merkez Bankası'nın politika faizinde 500 baz puanlık artış kararı sonrasında kredi kartı, KMH ve ticari kredi faiz tavanları da arttı. Referans . . . .
Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 30'a yükseltti.
31/12/2022 itibariyle kanuni koşulları oluştuğu halde uygulanmayan (ertelene) enflasyon muhasebesi (düzeltmesi) mevcut mevzuatta göre . . . .
Bizler “Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi” olarak; Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin ortak paydasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir . . . . .
2023 yılı, vergi düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığı iddiaları açısından yoğun geçiyor. Deprem nedeniyle ihdas edilen ek vergi ve ek . . . . . . .
İflas Kanunu’na ilişkin üç iptal kararında da hep, iptal kararının yaratacağı kamu yararını ihlal edecek nitelikteki hukuksal boşluğun yasa . . . .
Yüksek kira ve ev fiyatlarına çözüm arayışları devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kritik bir açıklama geldi. . . . .
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde ilk kez uygulanacak ortak sınav tarihlerini açıkladı.
Mersin Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN odamızı ziyaret etti. Valimize Akdeniz Kaymakamı Zeyit ŞENER eşlik etti.
İHH İnsani Yardım Vakfı ile BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, 6 Şubat tarihinde meydana . . . . .
Son aylarda vergi kamuoyunun gündemini oluşturan birkaç dava var: Ek vergi, ek MTV ve finansman gider kısıtlaması (FGK). Bu davalar . . . .
22. Anadolu Odaları Eğitim Semineri - (04 - 07 Ekim 2023)
Avukatlık mesleğinin amacı, hukuki ilişkilerin düzenlenmesini, her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun . . . . .