Vergi barışında son 18 gün!
13 Eylül 2021 Pazartesi
Son 20 yılda, yapılandırma ve af içeren 13. yasal düzenleme olan 7326 sayılı Kanun'un başvuru süresi 30.09.2021 tarihine ve ilk taksit ödeme
Vergi barışında son 18 gün!
Vergi barışında son 18 gün!

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Son 20 yılda, yapılandırma ve af içeren 13. yasal düzenleme olan 7326 sayılı Kanun'un başvuru süresi 30.09.2021 tarihine ve ilk taksit ödeme süreleri de 31.10.2021 tarihine ertelenmişti. Bu kanun kapsamında 401 milyar TL'lik vadesi 30 Nisan 2021 tarihine kadar olan vergi borçları ve yine vadesi 30 Nisan 2021 tarihine kadar olan 75 milyar TL tutarındaki Sosyal Sigortalar Kurumu'na olan sigorta prim borçları yapılandırılıyor.


Kanuna başvuru süresi kamuoyunun beklentileri çerçevesinde, Cumhurbaşkanı'na tanınan 1 ay uzatma yetkisinin kullanılması ile birlikte yerine getirilmiş olmasına rağmen Esnaf ve Sanatkârlar Birliği'nin yapılandırılan borçların ilk taksitinin 2022 yılından başlatılması talebinin karşılanması bu aşamada mümkün olmayıp, bunun için yeni yasa çıkartılmasının gerektiği aşikardır.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İŞİ SIKI TUTUYOR

Tahminlerime göre, bu kanun kapsamında yapılandırma, matrah artırımı, kasa ve ortaklar cari hesabının düzeltilmesi, stok affı ve ihtilaflı dosyaların feragat yoluyla çözümlenmesi müesseselerinden 3 yılda kasaya 100 milyar TL koymak mümkün. Bu hedef kendiliğinden tutmayacak. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bilgilendirme görevini tam ve eksiksiz yapması ayrıca yasal düzenlemeleri tam okumadan mükelleflere yalan yanlış bilgi vererek, kanundan faydalanmalarının önüne geçen uygulamalara son vermesi de gerekiyor.

Özellikle mükelleflerin büyük bir çoğunluğunu sahte belge düzenleyicisi olarak incelemeye sevk edip, 12 aylık inceleme süresi kazanma hamlesi; matrah artırımı müessesinin başarısını engelleyen en önemli konudur. Bu konunun bir an önce bir iç genelge ile çözüme kavuşturulması ve düzenleyici-kullanıcı ayrımının titizce yapılması şarttır.

Mükellefin sahte belge düzenleyicisi olduğuna kanaat getirdikten sonra, hasılatın yüzde 2'sini komisyon geliri sayıp, bu komisyon geliri üzerinden yüzde 18 Katma Değer Vergisi tarhiyatı ile karşılaşan düzenleyicilerin, çok daha pahalı olan matrah artırımı müessesinden faydalanacaklarını düşünmek abesle iştigal değil mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 7326 sayılı Kanun kapsamında yapılacak başvuru, bildirim ve beyan süreleri ile ilk taksit ödeme sürelerinin bir ay uzatılmasının ardından oluşan yeni tabloyu yandaki şekilde oluşturarak, internet sitesinde yayımladı. Siz değerli okurlarımızdan kanunun başvuru süresinin azaldığını ve önümüzdeki 5 yıllık periyodda özellikle matrah artırımı, stok affı, ortaklar cari ve kasa hesabının düzeltilmesi ve ihtilaflı dosyaların feragat yoluyla çözülmesi müesseselerini içeren bir düzenlemenin çıkma ihtimalinin çok zayıf olduğunu dikkate alarak, tekrar bir değerlendirme yapmalarını öneririm.

Ayrıca matrah artırımı yapmayı düşünenler bu ödemeyi yapamayacaklar ise matrah artırımına hiç kalkışmasınlar. 

Şöyle ki, matrah artırımı yaptınız, ilk taksiti ödediniz, sonraki taksitleri ödemediniz. Bu durumda matrah artırımının sağladığı olanaklardan faydalanamayacağınız gibi, borcunuz vergi dairesi kayıtlarında görülmeye ve aylık yüzde 1.6 gecikme zammı hesaplanmaya devam edilecek. Bu tutarı vergi dairesi eninde sonunda gecikme zammı ile birlikte sizden tahsil edecek. Ciddi bir maliyete katlanacaksınız ama elinize geçen hiçbir şey olamayacak. Bu nedenle iki kere düşünün.
5- Divan Başkanı Orhan Üstekidağ Konuşmalarını Yapması İçin TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan'ı Kürsüye Davet Etti.
Aynı Zamanda İktisadi Dayanışma Yazı Ailemiz Yazarlarından Olan Değerli Arkadaşım Emir Es'in Vefatını Üzülerek Öğrenmiş Bulunuyoruz.
İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını,. . .
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla yükselişe geçen dolar/TL, yeni haftaya 8,89'luk yeni zirveyle başladı. Karar sonrası yabancı çıkışı . . .
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 2 Eylül 2021 gün ve Sıra No: 531 ile “Akaryakıt ve LPG piyasasının yanı sıra . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Oğlum 1.5 yıl işsizdi. GSS borcu birikti. Şimdi işe girdi borcu yapılandıracağız. İnternet üzerinden SGK'ya başvurduğumuzda, 2.307 TL . . . .
Köşemde, 11 Ocak 2021 tarihinde “Akarkayıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” ve 18 Ocak 2021 tarihinde de “Akaryakıta . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
İşçi-İşveren anlaşmazlıklarında ihbar tazminatı da önemli bir anlaşmazlık konusudur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, . . .
Değerli Yüksek Ticaretli ve Marmara’lı okuldaşlarım. Bildiğiniz gibi Yük. Tic. ve M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği İstanbul Şubesi’nin 43. Genel . . .
09.06.2021 tarihi itibarıyla ilk derece (Vergi Mahkemeleri) yargı mercileri nezdinde dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş . . .
Akaryakıt ve LPG piyasasında rekabet eşitliği sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla 7318 Sayılı . .
Geçtiğimiz Ağustos ayında bir bölgemizde sel felaketleri yaşarken bir bölgemizde çok sayıda yangınla karşılaştık. Felaketlerde elbette . . . .
Hazine, haksız vergi alır mı? Alır. Bu sonuç çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin mükellef ihtirazi kayıtla beyanname verip, . . .
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Yapılandırma Müracaat Süreleri İçin Son Tarih 30 Eylül 2021
Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var.. . . .