Vatandaşın bankalara borcu patladı
02 Eylül 2023 Cumartesi
Seçimden sonra vatandaşın bankalara borcu üç ayda 301 milyar lira arttı. Bir yıllık artış ise 1 trilyon lirayı aştı.
Vatandaşın bankalara borcu patladı
Vatandaşın bankalara borcu patladı

Seçimden sonra vatandaşın bankalara borcu üç ayda 301 milyar lira arttı. Bir yıllık artış ise 1 trilyon lirayı aştı.

İktidarın Aralık 2021 tarihinden itibaren 1,5 yıl süre boyunca uyguladığı ve Haziran 2023 yılından sonra rafa kaldırdığı ekonomi modeli vatandaşın parasını pula çevirdi. Geçim derdine düşen halk, borca sarıldı.

Mayıs ayındaki seçimlerden sonra ‘rasyonel’ politikalara dönüş çerçevesinde düşük faiz politikasını terk ederek faiz artışına başlayan AKP iktidarının vergi artışlarıyla sarsıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan verilere göre,  seçimden sonra döviz kurlarındaki şok artış sonrasında zam bombardımanına maruz kalan vatandaş soluğu bankalarda aldı.

BİR YILLIK ARTIŞ YÜZDE 85’İ GEÇTİ

Tüketici kredileri ve bireysel kredi kartı harcamalarının toplam miktarı 14 Mayıs seçimlerinin öncesinde 2 trilyon 23 milyar lira seviyesindeydi. BDDK'nın yayınladığı dün yayımladığı haftalık bültene göre, 25 Ağustos itibariyle bu rakam 2 trilyon 324 milyar liraya çıktı.

Seçimden bu yana geçen üç ayda vatandaşın bankalara borcu 301 milyar lira artış gösterdi. 26 Ağustos 2022 tarihinde halkın bankalara olan toplam borcunun 1 trilyon 255 milyar lira olduğu dikkate alındığında borcun bir yılda yüzde 85.81 arttığı görüldü.

TÜKETİCİ KREDİLERİ

Verilere göre, tüketici kredileri tutarı, 25 Ağustos itibarıyla 12 Mayıs'tan bu yana 81 milyar lira artışla 1 trilyon 434 milyar liraya yükseldi. Söz konusu kredilerin 447 milyar 736 milyon lirası konut, 87 milyar 84 milyon lirası taşıt ve 899 milyar 991 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu.

Seçimden bu yana tüketici kredilerinde en büyük artış 47 milyar lira ile ihtiyaç kredisinde görüldü.

Sıfır araç bulmadı ki zorluklar, kurdaki artış nedeniyle otomobil fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle taşıt kredilerindeki artış sadece 10 milyar lira oldu. Konut kredilerindeki artış ise 24 milyar lirada kaldı. (Sözcü)
REKLAM ALANI
1- Erol Demirel, TÜRMOB ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın birlikte düzenlediği Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi Çalıştayı'nda Mali Müşavirlerin sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.
REKLAM ALANI
Dünyamızı yok etmeye çalışan, Neslimizi yok etmeye çalışan,Sevdiklerimizi ve can dostlarımıza yok etmeye çalışan, Çevremizi bizlerden . . .
“Vergiler, gerek ekonomi ve ticaret içindeki yeri, gerekse hemen her insanı ilgilendirmesi sebebiyle geniş, önemli ve değişken bir alandır. . . .
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Avrupa Birliği Fonu’ndan sağlanan kaynakla kadın istihdam eden işverenlere İŞKUR tarafından üç ay süreyle aylık 25 bin TL ücret, vergi . . . .
Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle, 2018 yılında getirilen ve sık sık değişikliğe gidilen bir düzenlemeyle, mal ve hizmet . . . . .
Maliye Bakanlığı Hazine Müsteşarlığı’nın da dâhil edilmesi ile birlikte yapılan değişikliklerle önceki teşkilat yapısı ile karşılaştırılamayacak. . . .
Önceki yazımda, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması beklenen 9. Yargı Paketi ile İdari Yargılama Usulünde gerçekleştirilmesi . . . .
Ekonomiye katkıda bulunmayan muafiyet ve istisnalara son veren, gayrimenkullerin . . . .
Kamu kaynaklarının verimli kullanılması ve israf edilmemesine ilişkin olarak tasarruf tedbirleri paketi ile bazı hususlar açıklanmış ve . . . .
Talep Edenler ; Ertuğrul Davutoğlu, Beyazıthan Güngelen, Mehmet Doğan ve Erhan Yaşar
Yerel seçim sonrasında beklenen tasarruf paketi peyder pey yürürlüğe alınıyor. Yine bu aylarda beklediğimiz vergi paketinde artık son . . . . . .
5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun’a göre; “fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma . . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen kayıt dışı ekonomi ile mücadele çalışmaları kapsamında vatandaşlarımızın ihbar ve . . . . .
TÜRMOB “Hizmet Akdi ile Çalışanlar Bülteni” 2. Sayısı Meslekte Etik.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre SSK statüsünde sigortalı çalıştıran işverenlerin, bir ay içinde .. . . . .
Anayasamız­da, vatandaşlar için iki ödev tanımlanmış­tır. İlki askerlik o da sadece erkeklere, diğeri siyasal haklar ve ödevler bölümünde yer. . . .
Yargı sistemine "seri muhakeme" usulünü dahil eden, Cumhuriyet savcılarının takdir yetkilerini arttırarak "ön ödeme, uzlaşma ve kamu . . . .
Trafik kazaları sonrasında doldurulan kaza tutanağı artık e-Devlet üzerinden doldurulabilecek. e-Devlet'te "Kaza Tutanağı Oluşturma" . . . . . .