Vatandaşın bankalara borcu patladı
02 Eylül 2023 Cumartesi
Seçimden sonra vatandaşın bankalara borcu üç ayda 301 milyar lira arttı. Bir yıllık artış ise 1 trilyon lirayı aştı.
Vatandaşın bankalara borcu patladı
Vatandaşın bankalara borcu patladı

Seçimden sonra vatandaşın bankalara borcu üç ayda 301 milyar lira arttı. Bir yıllık artış ise 1 trilyon lirayı aştı.

İktidarın Aralık 2021 tarihinden itibaren 1,5 yıl süre boyunca uyguladığı ve Haziran 2023 yılından sonra rafa kaldırdığı ekonomi modeli vatandaşın parasını pula çevirdi. Geçim derdine düşen halk, borca sarıldı.

Mayıs ayındaki seçimlerden sonra ‘rasyonel’ politikalara dönüş çerçevesinde düşük faiz politikasını terk ederek faiz artışına başlayan AKP iktidarının vergi artışlarıyla sarsıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan verilere göre,  seçimden sonra döviz kurlarındaki şok artış sonrasında zam bombardımanına maruz kalan vatandaş soluğu bankalarda aldı.

BİR YILLIK ARTIŞ YÜZDE 85’İ GEÇTİ

Tüketici kredileri ve bireysel kredi kartı harcamalarının toplam miktarı 14 Mayıs seçimlerinin öncesinde 2 trilyon 23 milyar lira seviyesindeydi. BDDK'nın yayınladığı dün yayımladığı haftalık bültene göre, 25 Ağustos itibariyle bu rakam 2 trilyon 324 milyar liraya çıktı.

Seçimden bu yana geçen üç ayda vatandaşın bankalara borcu 301 milyar lira artış gösterdi. 26 Ağustos 2022 tarihinde halkın bankalara olan toplam borcunun 1 trilyon 255 milyar lira olduğu dikkate alındığında borcun bir yılda yüzde 85.81 arttığı görüldü.

TÜKETİCİ KREDİLERİ

Verilere göre, tüketici kredileri tutarı, 25 Ağustos itibarıyla 12 Mayıs'tan bu yana 81 milyar lira artışla 1 trilyon 434 milyar liraya yükseldi. Söz konusu kredilerin 447 milyar 736 milyon lirası konut, 87 milyar 84 milyon lirası taşıt ve 899 milyar 991 milyon lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu.

Seçimden bu yana tüketici kredilerinde en büyük artış 47 milyar lira ile ihtiyaç kredisinde görüldü.

Sıfır araç bulmadı ki zorluklar, kurdaki artış nedeniyle otomobil fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle taşıt kredilerindeki artış sadece 10 milyar lira oldu. Konut kredilerindeki artış ise 24 milyar lirada kaldı. (Sözcü)
REKLAM ALANI
9- Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin "VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konusunda Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi. (SON)
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Geçen hafta yapılan açıklama ve raporlardan anladığımız kadarıyla, Ek MTV’nin %80’i ödenmemiş. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi
Fazla ve yersiz olarak ödenen vergilerin iadesinde faiz uygulamasıyla ilgili ilk özel düzenleme 1998 yılında 4369 sayılı Kanun’la yapıldı.
Son 1 aydır kamuoyuna yansıyan haberlerde; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi müfettişleri ve vergi dairesi personeli aracılığıyla “tahsilatı hızlandırma çalışmaları” yaptığını duyuyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, adres değişikliği yapan vatandaşların 31 Mart 2024’te . . . . . . .
Merkez Bankası'nın politika faizinde 500 baz puanlık artış kararı sonrasında kredi kartı, KMH ve ticari kredi faiz tavanları da arttı. Referans . . . .
Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 30'a yükseltti.
31/12/2022 itibariyle kanuni koşulları oluştuğu halde uygulanmayan (ertelene) enflasyon muhasebesi (düzeltmesi) mevcut mevzuatta göre . . . .
Bizler “Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi” olarak; Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin ortak paydasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir . . . . .
2023 yılı, vergi düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığı iddiaları açısından yoğun geçiyor. Deprem nedeniyle ihdas edilen ek vergi ve ek . . . . . . .
İflas Kanunu’na ilişkin üç iptal kararında da hep, iptal kararının yaratacağı kamu yararını ihlal edecek nitelikteki hukuksal boşluğun yasa . . . .
Yüksek kira ve ev fiyatlarına çözüm arayışları devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kritik bir açıklama geldi. . . . .
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde ilk kez uygulanacak ortak sınav tarihlerini açıkladı.
Mersin Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN odamızı ziyaret etti. Valimize Akdeniz Kaymakamı Zeyit ŞENER eşlik etti.
İHH İnsani Yardım Vakfı ile BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, 6 Şubat tarihinde meydana . . . . .
Son aylarda vergi kamuoyunun gündemini oluşturan birkaç dava var: Ek vergi, ek MTV ve finansman gider kısıtlaması (FGK). Bu davalar . . . .
22. Anadolu Odaları Eğitim Semineri - (04 - 07 Ekim 2023)
Avukatlık mesleğinin amacı, hukuki ilişkilerin düzenlenmesini, her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun . . . . .