Vatandaşa gelince vergiyi kökle
31 Ekim 2023 Salı
Ben bunu anlamıyorum… Deprem oldu, çok büyük acılarla beraber çok yüklü parasal bir maliyet birlikte geldi. Herkesten fedakarlık . . . . .
Vatandaşa gelince vergiyi kökle
Vatandaşa gelince vergiyi kökle

Murat Muratoğlu
sozcumuratoglu@gmail.com

Ben bunu anlamıyorum… Deprem oldu, çok büyük acılarla beraber çok yüklü parasal bir maliyet birlikte geldi. Herkesten fedakarlık yapması istendi. Eyvallah…

“Türkiye Tek Yürek” deprem yardım kampanyasında 115 milyar lira toplandı. Yetmedi.

Üç haneli vergiler KDV, ÖTV, MTV'nin yanı sıra şirketlerin Kurumlar Vergisi'nde artışa gidildi. Kesmedi. Nitekim 1.1 trilyon liralık ek bütçeyle ilave harcama ve sınırsız borçlanma yetkisi alındı.

★★★

Buna karşılık TBMM'de görüşülen 2024 Bütçe Kanunu tasarısında toplam vergi gelirinin yüzde 27'sine yaklaşan tutardaki alacaktan vazgeçildi. İtirazlar karşılık bulmadı. Sorular cevaplanmadı.

Madem paraya ihtiyacın var niye şirketlere göre değişiyor hikaye? Destek mi vermek istiyorsun? Onun için yap ayrı bir düzenleme…

★★★

Az buz da değil… 2024 bütçesinde hedeflenen 8 trilyon 437 milyar liralık vergi gelirine karşılık vergi imtiyazı-ayrıcalığı-istisna ve muafiyeti kapsamındaki vergi harcamaları 2 trilyon 210 milyar lira… Açıklanan ek bütçenin iki katı tutarında…


2023'teki 994 milyar liralık istisna ve muafiyetlerin yüzde 100'ünü geçecek bir artış yapıldı. Madem öyle dolaşma ortada paraya ihtiyacım var diye…

★★★

Yine açıyı değiştirelim… 2024 bütçesinde Hazine ve Maliye, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı'ndan sonra en yüksek ödenek deprem gerekçesiyle Afet ve Acil Durum Başkanlığı'na ayrıldı. Bu parayla bölgedeki yaraların sarılması amaçlandı.

2024 bütçesinde AFAD'a ayrılan ödenek 671 milyar lira… İmtiyaz ve istisnayla vazgeçilen vergilerin tutarına tekrar bakalım. Tam 2.2 trilyon lira… AFAD'ın ödeneğinin üç katından fazla…

★★★

2024 Bütçe Kanunu Teklifi ekindeki rakamlara göre 2025 bütçesinde 10.8 trilyon lira vergi geliri öngörülürken vazgeçilecek vergi tutarı 2024'e göre 600 milyar lira artışla 2.8 trilyona yükseliyor.

2026'da ise 12.9 trilyon lira vergi geliri hedefine karşılık bunun yüzde 25'i düzeyinde 3.2 trilyon lira vergiden vazgeçilmesi yer alıyor. İlla vazgeçecekler yani…

★★★

O zaman neden kapsamlı bir vergi reformu yapılmaz? Çalışmaya mı üşeniyorlar? Yoksa şartlar değişirse şirketlere özel terzi usulü uygulamada zorluklar çıkar diye mi düşünüyorlar?

İktidara yakın iş insanlarına sağlanan istisnalar ve yatırımlardaki KDV, ÖTV, Kurumlar Vergisi muafiyetleri, yandaş vakıflara tanınan vergi imtiyazları, bu vakıflara bağış yapanlara getirilen vergi muafiyetleri, Kur Korumalı Mevduat uygulamasından elde edilen milyarlık kazançlar ve faiz gelirine sağlanan avantajlar bunlar…


★★★

İktidar kötü yola düşmüş Robin Hood gibi yıllardır fakirden alıp zengine veriyor. Toplanan vergileri yandaşa ihale olarak zimmetliyor.

Para bitince de lüks harcamalarını kısmayıp, yine millete yükleniyor. Düzenin acilen değişmesi gerekiyor! (Sözcü)
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Mali Müşavirlik Mesleğinin Yasal Statüye Kavuşmasının 35. Yılı Kutlu Olsun
13 Haziran 1989 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 3568 sayılı Meslek yasamızın 35. Yılındayız.
Meslektaşları ile Nefes Kahvaltı Etkinliğinde bir araya geldi. Kahvaltıya yoğun ilgi dikkat çekti.
İhracatçıların, yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ının TCMB’ye satma mecburiyeti yüzde 30’a dü­şürüldü... . . . . .
" Meslek Yasamızın 35. Yılını Kutluyor ve Tüm Meslektaşlarımızı Bekliyoruz."
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Limited şirketlerde ortak sıfatı aslen veya devren olmak üzere iki şekilde kazanılabiliyor. Kanuni intikal yollarına kısaca değinmek gerekirse; . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4 gün önce İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin kapanış konuşmasında; kuraklık riskinin arttığını, . . . . .
İstanbul SMMM Odası Kadıköy İlçe Temsilcisi Mehtap Mengi ve Ekibinin Ev Sahipliğinde Göztepe Nakkaş Kebapta; Özel Kahvaltılı Etkinlik Düzenledi.
İşçi ve işverenlerin çalışma mevzuatından kaynaklanan pek çok hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. . . . . .
Bilindiği üzere; anonim şirketlerin sermayelerine ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 332. maddesinde, limitet şirketlerin . . . . .
Her yıl Eylül veya Ekim yazılarımdan birinde “sermayeyi gözden geçirme gereği” gibi başlıklarla, izleyen yıl vergi planlaması açısından . . . . .
Bu köşede 22 Mayıs günü yayınlanan makalede, gerçek kişi ortaklardan sağlanan faizsiz borçlanmada, ortak tarafından beyan edilmesi . . . . .
Uzlaşma; ikmalen, re’sen ve idarece tarh edilecek/edilen vergiler ve bunlara ilişkin kesilecek/kesilen vergi ziyaı cezaları ile 2024 yılı için . . . .
Gayrimenkul alım/satımının vergilendirilmesi ve yaşanan sorunlar uzun yıllardır tartışılmaktadır. Nihayet, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca . . . .
Evet, bu hafta veya en geç bayram öncesi TBMM’ye sunulması beklenen yeni Torba Yasa Teklifi’nde, hemen her sektörle ilgili yeni . . . .
Geçen yıl, Türkiye’nin turizm geliri bir önceki yıla göre %17 artarak 54.3 milyar dolara çıktı. Turist sayısı ise, bir önceki yıla göre