Vatandaşa gelince vergiyi kökle
31 Ekim 2023 Salı
Ben bunu anlamıyorum… Deprem oldu, çok büyük acılarla beraber çok yüklü parasal bir maliyet birlikte geldi. Herkesten fedakarlık . . . . .
Vatandaşa gelince vergiyi kökle
Vatandaşa gelince vergiyi kökle

Murat Muratoğlu
sozcumuratoglu@gmail.com

Ben bunu anlamıyorum… Deprem oldu, çok büyük acılarla beraber çok yüklü parasal bir maliyet birlikte geldi. Herkesten fedakarlık yapması istendi. Eyvallah…

“Türkiye Tek Yürek” deprem yardım kampanyasında 115 milyar lira toplandı. Yetmedi.

Üç haneli vergiler KDV, ÖTV, MTV'nin yanı sıra şirketlerin Kurumlar Vergisi'nde artışa gidildi. Kesmedi. Nitekim 1.1 trilyon liralık ek bütçeyle ilave harcama ve sınırsız borçlanma yetkisi alındı.

★★★

Buna karşılık TBMM'de görüşülen 2024 Bütçe Kanunu tasarısında toplam vergi gelirinin yüzde 27'sine yaklaşan tutardaki alacaktan vazgeçildi. İtirazlar karşılık bulmadı. Sorular cevaplanmadı.

Madem paraya ihtiyacın var niye şirketlere göre değişiyor hikaye? Destek mi vermek istiyorsun? Onun için yap ayrı bir düzenleme…

★★★

Az buz da değil… 2024 bütçesinde hedeflenen 8 trilyon 437 milyar liralık vergi gelirine karşılık vergi imtiyazı-ayrıcalığı-istisna ve muafiyeti kapsamındaki vergi harcamaları 2 trilyon 210 milyar lira… Açıklanan ek bütçenin iki katı tutarında…


2023'teki 994 milyar liralık istisna ve muafiyetlerin yüzde 100'ünü geçecek bir artış yapıldı. Madem öyle dolaşma ortada paraya ihtiyacım var diye…

★★★

Yine açıyı değiştirelim… 2024 bütçesinde Hazine ve Maliye, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı'ndan sonra en yüksek ödenek deprem gerekçesiyle Afet ve Acil Durum Başkanlığı'na ayrıldı. Bu parayla bölgedeki yaraların sarılması amaçlandı.

2024 bütçesinde AFAD'a ayrılan ödenek 671 milyar lira… İmtiyaz ve istisnayla vazgeçilen vergilerin tutarına tekrar bakalım. Tam 2.2 trilyon lira… AFAD'ın ödeneğinin üç katından fazla…

★★★

2024 Bütçe Kanunu Teklifi ekindeki rakamlara göre 2025 bütçesinde 10.8 trilyon lira vergi geliri öngörülürken vazgeçilecek vergi tutarı 2024'e göre 600 milyar lira artışla 2.8 trilyona yükseliyor.

2026'da ise 12.9 trilyon lira vergi geliri hedefine karşılık bunun yüzde 25'i düzeyinde 3.2 trilyon lira vergiden vazgeçilmesi yer alıyor. İlla vazgeçecekler yani…

★★★

O zaman neden kapsamlı bir vergi reformu yapılmaz? Çalışmaya mı üşeniyorlar? Yoksa şartlar değişirse şirketlere özel terzi usulü uygulamada zorluklar çıkar diye mi düşünüyorlar?

İktidara yakın iş insanlarına sağlanan istisnalar ve yatırımlardaki KDV, ÖTV, Kurumlar Vergisi muafiyetleri, yandaş vakıflara tanınan vergi imtiyazları, bu vakıflara bağış yapanlara getirilen vergi muafiyetleri, Kur Korumalı Mevduat uygulamasından elde edilen milyarlık kazançlar ve faiz gelirine sağlanan avantajlar bunlar…


★★★

İktidar kötü yola düşmüş Robin Hood gibi yıllardır fakirden alıp zengine veriyor. Toplanan vergileri yandaşa ihale olarak zimmetliyor.

Para bitince de lüks harcamalarını kısmayıp, yine millete yükleniyor. Düzenin acilen değişmesi gerekiyor! (Sözcü)
REKLAM ALANI
Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı gelen görüşler dikkate alınarak yeniden hazırlanmıştır
Adalet Bakanı Yılmaz Yılmaz Tunç, yeni yargı paketiyle detayları paylaştı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Tunç, "1 ay ceza alan . . . .
Bir yılın bitimi yeni bir yılın habercisidir, her yılın son ayında kişileri bir yandan hüzün, diğer yandan mutluluk ve telaş sarar. Ticari işletmeler/şirketlerde ise hummalı bir çalışma başlar. Yazımız konusu ise, şirketlerin yıl bitmeden dikkat etmeleri gereken hususları hatırlatmaktır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Bazı Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin
24.11.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta gözetim uygulaması, korunma önlemleri ve . . . .
24 Kasım 2023 tarihinde TBMM gündemine giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
Kayıt dışı istihdam, çalışanların SGK’ya ya hiç bildirilmemesi ya da bildirilmekle birlikte gerçek . . . .
Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte, bir mali yılı daha kapama telaşı yaşanıyor. Bir yılın planları ve gerçekleşenleri arasındaki denge artık fiilen . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
24.11.2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2/1812 Esas sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . . . . .
Gündemde yine pek çok vergi kanununda değişiklikler öngören ekonomik içerikli yeni bir torba kanun var. Aslında bu torba kanun teklifi . . . .
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyenin hesaplara yatışı için tarih verildi Çalışan emekliye 5000 TL düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.
Seksen maddeden oluşan Torba Yasa Teklifi, çalışan emeklilere de 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme eklenerek, Plan ve . . . . .
TÜİK'e göre kasımda aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. ENAG enflasyonu ise aylık yüzde 5,58, yıllık enflasyonu yüzde 129,27 oldu.
Halk arasında “naylon fatura” olarak bilinen sahte fatura, gerçek bir alım/ satım işlemi olmadan düzenlenen belgedir. Hazine ve Maliye . . . .
Türk Ticaret Kanunu’nda anonim şirketler için asgari esas sermaye miktarı 50.000 TL (kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka . . . .
Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz . . . .