Türmob da Ne oldu, Neden oldu?
24 Kasım 2022 Perşembe
Bilindiği üzere Türmob seçimleri 7 yönetim çağdaş, 2 yönetim meslekte birlik üyesi ile sonuçlanmıştı.
Türmob da Ne oldu, Neden oldu?
Türmob da Ne Oldu, Neden Oldu?

Halil Erdem Gültekin
Meslek Siyaseti Yazarı

Bilindiği üzere Türmob seçimleri 7 yönetim çağdaş 2 yönetim meslekte birlik üyesi ile sonuçlanmıştı. Pazar akşamı Hayri Öztürk üstat ile Türmob seçimleri sonrası Ankaradan İstanbula  dönerken kendisi ile uzun uzun bu sonucun yanlış olduğunu ben de doğru olduğunu savunan bir fikri tartışma yapmıştım. İbrahim Balcıoğlu üstadımız da telefonda kanunun lafzı gereği yanlış hesaplama yapıldığını ısrarla savunan bir konuşma yapmıştı.

Ortada bir kanun ile beraber bir yönetmelik gerçeği vardı. Kanun aldığı oylara göre sıralanır derken yönetmelik bu sıralama da unvan vurgusu da yapıyordu. Zaten yılların meslek siyasetçisi Sayın Yahya Arıkan da sıralamayı bu mantıkla yapmıştı.

İlgili kanun maddesi 3568- Madde :40

İlgili fıkra

(5786 sayılı Kanunun 15’inci maddesi ile eklenen fıkra, Yürürlük:

26.07.2008) Seçime katılan grupların ve bağımsız adayların adları alt alta ve aldıkları

geçerli oy hizalarına yazılır. GRUPLARIN OY SAYILARI, ÖNCE BİRE, SONRA İKİYE, SONRA ÜÇE…ŞEKLİNDE DEVAM EDİLMEK SURETİYLE, YEDEKLER DAHİL O KURULUN ÇIKARACAĞI ÜYE VE BİRLİK GENEL KURUL TEMSİLCİSİ SAYISINA ULAŞINCAYA KADAR BÖLÜNÜR. Elde edilen paylar ile

bağımsız adayların aldıkları oylar ayrım yapılmaksızın en büyükten en küçüğe doğru

sıralanır. Kurul asil ve yedek üyelikleri ile Birlik Genel Kurul asil ve yedek

temsilcilikleri, gruplara ve bağımsız adaylara rakamların büyüklük sırasına göre

tahsis olunur. Son kalan üye veya temsilcilik için oyların eşit olması halinde, bunlar

arasında ad çekilmek suretiyle tahsis yapılır. Kurul üyeliği ve Birlik Genel Kurulu

temsilciliklerinin gruplara tahsisi oy pusulasında yer verilen sıralamaya göre yapılır.

İlgili Yönetmelik: Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Yönetmeliği

Madde 51

İlgili fıkra

Seçime katılan gruplar ve bağımsız adayların adları her kurulda yer alacak Yeminli Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir şeklinde alt alta yazılarak aldıkları geçerli oy hizalarına yazılır. Grupların aldıkları oy sayıları önce bire, sonra ikiye, sonra üçe … şeklinde devam edilmek suretiyle kurulda yer alacak Yeminli Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavir sayısına ulaşıncaya kadar bölünür. Elde edilen paylar ile bağımsız adayların aldıkları oylar en büyükten en küçüğe sıralanır. HER KURUL ASIL VE YEDEK ÜYELİKLERİ UNVANLARA GÖRE GRUPLARA VE BAĞIMSIZ ADAYLARA RAKAMLARIN BÜYÜKLÜK SIRASINA GÖRE TAHSİS OLUNUR. Oyların eşit olması hallerinde bunlar arasında ad çekilmek suretiyle tahsis yapılır. Kurul üyeliğinin gruplara tahsisi oy pusulasında yer verilen sıralamaya göre yapılır.

İlk önce ilçe seçim kurulu kanunu ve yönetmeliği esas alarak itiraz başvurusunu ret etmişti. Daha sonra yüksek seçim kuruluna itirazlar yapıldı. Yüksek seçim kurulu alınan oyları yönetmelikte geçen unvan vurgusunu  dikkate almadan direk kanunun söylediği oy sıralamasına tabi tutarak işleme aldı. Karar verilirken “3568 sayılı kanunun 40 maddesine uymayacak şekilde hesaplama yapıldığından” dedi. Tabi sayın Arıkan meslek gruplarının lider kadrosunu hedef alan YMM sıralamasına öncelik verince çağdaş grubun ilk üyeleri 5 ymm almada öncelik aldı.

 Geriye kalan 4 SMMM üyeyi de önce sıralamada en yüksek oy alan (SMMM açısından) Türkiye Denetimciler Grubu adayı Turgay Kanarya, sonra ikinci olarak Çağdaş Gruptan Yahya Arıkan, sonra 3568 Grubundan Muharrem Kaya ve en son Meslekte Birlikten Murat Demirtaş’a verdi.

Olay bundan ibarettir

REKLAM ALANI
Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı gelen görüşler dikkate alınarak yeniden hazırlanmıştır
Adalet Bakanı Yılmaz Yılmaz Tunç, yeni yargı paketiyle detayları paylaştı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Tunç, "1 ay ceza alan . . . .
Bir yılın bitimi yeni bir yılın habercisidir, her yılın son ayında kişileri bir yandan hüzün, diğer yandan mutluluk ve telaş sarar. Ticari işletmeler/şirketlerde ise hummalı bir çalışma başlar. Yazımız konusu ise, şirketlerin yıl bitmeden dikkat etmeleri gereken hususları hatırlatmaktır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Bazı Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin
24.11.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta gözetim uygulaması, korunma önlemleri ve . . . .
24 Kasım 2023 tarihinde TBMM gündemine giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
Kayıt dışı istihdam, çalışanların SGK’ya ya hiç bildirilmemesi ya da bildirilmekle birlikte gerçek . . . .
Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte, bir mali yılı daha kapama telaşı yaşanıyor. Bir yılın planları ve gerçekleşenleri arasındaki denge artık fiilen . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
24.11.2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2/1812 Esas sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . . . . .
Gündemde yine pek çok vergi kanununda değişiklikler öngören ekonomik içerikli yeni bir torba kanun var. Aslında bu torba kanun teklifi . . . .
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyenin hesaplara yatışı için tarih verildi Çalışan emekliye 5000 TL düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.
Seksen maddeden oluşan Torba Yasa Teklifi, çalışan emeklilere de 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme eklenerek, Plan ve . . . . .
TÜİK'e göre kasımda aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. ENAG enflasyonu ise aylık yüzde 5,58, yıllık enflasyonu yüzde 129,27 oldu.
Halk arasında “naylon fatura” olarak bilinen sahte fatura, gerçek bir alım/ satım işlemi olmadan düzenlenen belgedir. Hazine ve Maliye . . . .
Türk Ticaret Kanunu’nda anonim şirketler için asgari esas sermaye miktarı 50.000 TL (kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka . . . .
Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz . . . .