Türkiye Mali Müşavirler Birliği' nden (TMB) Basın Açıklaması
25 Mayıs 2021 Salı
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 27.04.2021 Gün ve 2/3607 Esas Numaralı . . . .
Türkiye Mali Müşavirler Birliği
Türkiye Mali Müşavirler Birliği' nden (TMB);

Basın Açıklaması

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan 27.04.2021 Gün ve 2/3607 Esas Numaralı  “Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ne Matrah Artırımı, Stok  Affı gibi düzenlemelerin getirileceği ve 30/06/2021 tarihine kadar yürürlüğe gireceği tahmin edilmektedir.

Hükümetin kasım ayında çıkardığı 7256 sayılı kanun ile Kesinleşmiş Alacakların Yapılandırması ile istenilen sonuç elde edilmemiştir. Bu torba yasa ile de istenilen sonuç elde edilemeyecektir.

-Korona virüsle  mücadelede  ve aşılamada henüz istenilen başarı  elde edilememiştir. Ve bu süreç ekonomik hayata etki etmektedir. Özellikle esnaf zor durumdadır. Destekler de bu durumu düzeltmemektedir.

-Şu anda kesinleşmiş alacaklardan ziyade güncel kamu alacaklarını güvence altına alacak, ödenebilirliğini sağlayacak tedbirler  alınmalıdır.

-Meslektaşlarımız  Korona virüs sürecini çok yoğun ve yorucu bir şekilde geçirmiştir. Zaten meslektaşlarımızın sorunları çok fazladır. Bu sorunları çözmek noktasında ne hükümet tarafından ne de TÜRMOB nezdinde ciddi bir adım atılmamaktadır. Bu süreçte ciddi sayıda meslektaşlarımızı kaybettik. Gene bu süreçte   ekstra iş yükü ile boğuştuk ayrıca 7256 sayılı kanunun  getirdiği iş yükünü de sırtladık. Şimdi bu tasarı ile yeni bir yük meslektaşlarımızın sırtına binmektedir.

-Meslektaşlarımız çok yoruldu ve yıprandılar. Artık nefes almak istiyoruz. Evde Kal süreçlerinde bile meslektaşlarımız gece gündüz çalıştılar.

Talebimiz Şudur:

-Matrah artırımı ve Stok affı ile ilgili düzenleme yıl sonuna ertelenmelidir. Bu süreçte mükelleflerin naylon-sahte fatura düzenleme haricinde  denetim açısından üstüne gidilmemelidir.

-Güncel kamu alacaklarının zamanında ödenebilmesi için meslektaşlarımızda dahil tüm esnafa kamu bankaları tarafından faizsiz uzun vadeli kredi verilmesi sağlanmalı ve taksitler salgının bitim tarihinden sonra başlatılmalıdır.

-Mali müşavirlerin kamusal görev yaptığı göz önüne alınarak KDV oranı % 8’e düşürülmeli ve tahsilat esasına göre KDV beyanında bulunmaları temin edilmelidir.

-Hazine ve Maliye Bakanlığı  meslektaşın sorunlarını çözmek noktasında  ciddi adımlar atmalıdır. Bu konuda TÜRMOB sorunların kaynağı olarak meslektaşı görmekten vazgeçmeli, kararlı tutum almalıdır. Artık Korono virüs nedeniyle meslektaşlarımızı kaybetmek istemiyoruz.24/05/2021
                                
Saygılarımızla
       
TÜRKİYE MALİ MÜŞAVİRLER BİRLİĞİ (T M B)
Oktay Yeşilyurt                                    Belma Sabuncu
Başkan                                                  Sekreter
Sunumlar ;TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı İ.Hüseyin Yıldız ve YMM Sabahattin Gökmen'le Ayrıca Sorular ve Cevaplar
Bazı hukuk düzenlemeleri öngörülmeyen durumlar yaratabilir. Bu yazımda acil çözüm bekleyen üç ‘hukuksal feryat’a yer vereceğim:
İŞKUR tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik ödenekleri işi reddettikleri tarih itibarıyla,
Pandeminin 2020 Mart ayında hayatımıza girmesiyle iş dünyasının yaşayabileceği muhtemel olumsuzlukların hızla önüne . . . .
Yeni yapılandırma kanunu yasalaştı. Yeni versiyon kanun, esasen önceki kapsamlı yapılandırma kanunlarının bir benzeri.
Son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine "Baro Genel Kurulları" konulu ek genelge gönderdi. Buna göre;
Güncel Değişikliklerden sıcağı sıcağına haberdar olmak için ; Telefon numaranız veya E-mailiniz adresinizde herhangi bir değişiklik var ise;
Konu hakkında esnaflar başta olmak üzere mükellefleri uyaran DSMMMO Değişim Gurubu Başkanı Necdet Bardan, . .
Değerli Katılımcı; Bu anket formu, COVID-19’un muhasebe meslek mensuplarına etkisini incelemek için hazırlanmıştır.
9/6/2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun . . . .
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7326 sayılı Kanun’la birçok konuda düzenleme yapıldı. . . .
1975 doğumlu bir bayanım. 1994 Ocak ayında işe girişim var. O zaman 105 günlük bir prim ödemem oldu. . . .
"Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi Güncellendi."
Geçtiğimiz günlerde Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) Başkent Üniversitesi ile birlikte “COVID- 19 Sürecinin . . .
8/6/2021 tarihinden itibaren aynı Kararname uyarınca uygulanacak özel tüketim vergisi tutarları ekteki tabloda yer almaktadır. . . .
Kamuda memur olarak çalışan ve emekliliği hak etmiş bir kişinin memuriyetten herhangi bir şekilde çıkarılması/atılması . . . .
İktidar, Kasım 2020'de çıkardığı 7256 sayılı Kanun'un henüz mürekkebi kurumadan, 3 Haziran 2021'de yapılandırmanın . . .