Türkiye Cumhuriyetçi Mali Müşavirler Grubu Başkanı Erhan Yaşar ;
05 Ağustos 2020 Çarşamba
"27 Temmuz Yaşananlar bizlere MUHSGK (MPHB) mevcut sistemle uygulanmasının imkansız halde olduğunu göstermektedir.
Türkiye Cumhuriyetçi Mali Müşavirler Grubu Başkanı Erhan Yaşar ;
Türkiye Cumhuriyetçi Mali Müşavirler Grubu Başkanı Erhan Yaşar ;  "27 Temmuz Yaşananlar bizlere  MUHSGK (MPHB) mevcut sistemle uygulanmasının imkansız halde olduğunu göstermektedir. "

Kıymetli Meslektaşım;

Bilindiği üzere, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi (MPHB) uygulaması:

Kırşehir ilindeki mükellefler / işverenler için 01.06.2017, Amasya, Bartın ve Çankırı illerindeki mükellefler /işverenler için 01.01.2018, Bursa, Eskişehir ve Konya illerindeki mükellefler /işverenler için 01.01.2020, Tarihlerinde başlamış, diğer tüm illerde uygulanması ise 01.03.2020 tarihine ertelenmişti. Ancak, 04.04.2020 tarihli ve 31089 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan MPHB Genel Tebliği (Sıra No:1) ’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No:8) ile 18.02.2017 tarihli  ve 29983 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan MPHB Genel Tebliği (Sıra No:1) ’nin 15. Maddesinin 1. Fıkrasının (ç) bendinde belirtilen uygulama başlangıç tarihi değiştirilerek MPHB uygulamasının diğer illerde başlaması 01.07.2020 tarihine ertelenmiştir.

01.07.2020 tarihine ilişkin erteleme, sadece MPHB uygulamasının yukarıda sayılan iller dışındaki illerde başlama tarihine ilişkin olup; gün itibariyle uygulama yürürlüğe girmiştir. Ancak yine bilindiği üzere 27 Temmuz 2020 tarihinde Tüm Türkiye’de Gelir İdaresi Başkanlığı Defter Beyan Sisteminde yaşanan sorun ve altyapı sıkıntısı nedeniyle Mali Müşavir Meslektaşlarımızın yaşamış olduğu sorunlar ortadadır. Ülke genelinde MUHSGK Beyannamelerinin uygulaması ile Temmuz/2020 Dönemine ilişkin Beyan ve Bildirimlerde sorun yaşanacağı mevcut sistemde kaçınılmazdır. 

Diğer taraftan 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunları çerçevesinde 17103,27103,6111,4447 vb. gibi Teşviklerden yararlanılabilmesi için Sosyal Güvenlik Birimlerine e-bildirge sisteminden 5510 Sayılı Kanun kapsamındaki bildirgenin önce onaylatılarak 17103,27103,6111,4447 vb. gibi teşvikli Bildirgeler onaylanabilmekteydi. 

Şuan MPHB verilirken tüm Beyan ve Bildirgeleri aynı anda onaylandığından bu tür teşviklerden yararlanma şartlarında hata vermektedir. Ayrıca İnşaat işyerleri bulunan sektörlerde Temmuz ayında biten inşaat işyerlerinde İlişiksizlik Belgesi alınabilmesi için Temmuz/2020 ye ilişkin MPHB verilmesi gerekmekte olup, şuan bu bildirimler verilememekte ve işverenler açısından da bu süreç uzamaktadır. Diğer taraftan Tüm Dünyada ve Ülkemizde COVİD-19 Yeni tip Koronovirüs salgını dolayısıyla Sektörel bazda birçok Sektör Bilgi-İşlem sistemlerini mevcut MUHSGK uygulamasına uygun hale getirememiştir. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorunlar nedeniyle, daha birçok sistemsel ve her iki beyanında birbirinden farklı beyanlar olduğundan, deyim yerindeyse Elma ile Armut'un birleştirilmesi istenmektedir. Bu farklı Kurumların Altyapılarının birbirine henüz entegre çalışmadığından ve daha birçok sorunla karşı karşıya kalacağımızdan dolayı MUHSGK uygulamasının biran önce kaldırılması gerekmektedir. Kaşdırılmaması halinde ileri bir tarihe ertelenmesi gereklidir. Meslektaşlarımızın sorun yaşamaması için ertelemenin son günlere bırakılmadan biran önce açıklanması tüm meslek camiasının yararına olacaktır. 

Saygılarımla . . . .
1- Divan Başkanı Orhan Üstekidağ Divan Üyeleri İle Yerlerini Aldılar. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının Okunmasından Sonra İlk Sözü Şube Başkanı Güney Yılmaz'a Verdi.
Aynı Zamanda İktisadi Dayanışma Yazı Ailemiz Yazarlarından Olan Değerli Arkadaşım Emir Es'in Vefatını Üzülerek Öğrenmiş Bulunuyoruz.
İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını,. . .
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla yükselişe geçen dolar/TL, yeni haftaya 8,89'luk yeni zirveyle başladı. Karar sonrası yabancı çıkışı . . .
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 2 Eylül 2021 gün ve Sıra No: 531 ile “Akaryakıt ve LPG piyasasının yanı sıra . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Oğlum 1.5 yıl işsizdi. GSS borcu birikti. Şimdi işe girdi borcu yapılandıracağız. İnternet üzerinden SGK'ya başvurduğumuzda, 2.307 TL . . . .
Köşemde, 11 Ocak 2021 tarihinde “Akarkayıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” ve 18 Ocak 2021 tarihinde de “Akaryakıta . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
İşçi-İşveren anlaşmazlıklarında ihbar tazminatı da önemli bir anlaşmazlık konusudur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, . . .
Değerli Yüksek Ticaretli ve Marmara’lı okuldaşlarım. Bildiğiniz gibi Yük. Tic. ve M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği İstanbul Şubesi’nin 43. Genel . . .
09.06.2021 tarihi itibarıyla ilk derece (Vergi Mahkemeleri) yargı mercileri nezdinde dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş . . .
Akaryakıt ve LPG piyasasında rekabet eşitliği sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla 7318 Sayılı . .
Geçtiğimiz Ağustos ayında bir bölgemizde sel felaketleri yaşarken bir bölgemizde çok sayıda yangınla karşılaştık. Felaketlerde elbette . . . .
Hazine, haksız vergi alır mı? Alır. Bu sonuç çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin mükellef ihtirazi kayıtla beyanname verip, . . .
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Yapılandırma Müracaat Süreleri İçin Son Tarih 30 Eylül 2021
Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var.. . . .