Türkiye CUMHURİYETÇİ Mali Müşavirler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Yaşar ;
11 Eylül 2020 Cuma
“Hazine ve Maliye Bakanlıklarımızdan Mali Müşavirlere KDV indirimi getirilmesini, KDV'nin yüzde 8'e indirilmesini talep ediyoruz" dedi.
Türkiye CUMHURİYETÇİ Mali Müşavirler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Yaşar ;
Türkiye CUMHURİYETÇİ Mali Müşavirler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Yaşar ; 

“Hazine ve Maliye Bakanlıklarımızdan Mali Müşavirlere KDV indirimi getirilmesini, KDV'nin yüzde 8'e indirilmesini talep ediyoruz" dedi.

Türkiye CUMHURİYETÇİ Mali Müşavirler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan YAŞAR Mali Müşavirlerin Vergi Mükelleflerine vermiş Kamu Hizmeti niteliğindeki hizmetlerinde KDV'nin yüzde 8'e indirilmesini talep ettiklerini belirterek, COVİD19 sürecinde "KDV indirimi direkt Vergi Mükelleflerinin ödedikleri ücretlere yansıyacak bir şeydir." dedi.

Erhan YAŞAR yaptığı açıklamada, Mali Müşavirlerin ve Muhasebe ve Denetim sektörünün devletin desteği, önderliği olmadan ayakta duramayacağını, dünyanın her yerinde uygulamaların bu yönde olduğunu söyledi.

Devletlerin bu desteği sağlarken aynı zamanda yükünü hafiflettiğini anlatan YAŞAR, şu an Mali Müşavirler Türkiye'de bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığına Kurumlara verilmesi gereken 
  • 1 milyon 982 bin 541 gelir, 
  • 2 milyon 963 bin 172 gelir stopaj, 
  • 2 milyon 60 bin 410 gayrimenkul sermaye iradı (GMSİ-kira geliri vergisi), 
  • 789 bin 110 basit usulde vergilendirilen gelir, 
  • 864 bin 999 kurumlar ve 2 milyon 787 bin 303 katma değer vergisi (KDV) mükellefinin beyan ve bildirimlerini, 
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı kurumlara 26 milyon 531 bin çalışanın Beyan ve bildirimlerinin gerçekleştirdiğine dikkat çekti.
Bu noktada Mali Müşavirlik ve Denetim sektörünün önünün açılması, sektöre bazı kolaylıkların getirilmesi konusunda çeşitli taleplerde bulunduklarını belirten Erhan YAŞAR, "Hazine ve Maliye Bakanlığımızca Mali Müşavirlere KDV indirimi getirilmesini, KDV'nin yüzde 8'e indirilmesini talep ediyoruz. Birçok sektörde bu yapıldı." ifadelerini kullandı.

Birçok sektörde Pandemi dolayısıyla farklı alanlarda KDV'nin inidirildiğini işaret eden Erhan YAŞAR, bu taleplerinin devletin imkânları nezdinde karşılık bulacağına inandıklarını vurguladı.

"2 milyon 787 bin 303 katma değer vergisi (KDV) mükellefi Var"

KDV indiriminin, Vergi Mükelleflerinin her ay ödedikleri KDV yükünü %10 azaltmasının piyasalara olumlu yansıyacağını anlatan YAŞAR, sözlerini şöyle sürdürdü:

"KDV yüzde 18 şu an. 

Örneğin ; Yıllık ücreti 20.000,00-TL olan bir mükellef, bunun içinde yaklaşık 3.600,00-TL KDV ödüyor. 20.000,00-TL 3.600,00-TL direkt devlete KDV olarak gidiyor. 

Diyelim, inşallah gelecek yıl için enflasyon yüzde 10'lara indi. 20.000,00-TL ücret 10 artışla 22.000,00-TL olur. 

Yüzde 18 KDV yüzde 8'e inerse Mali Müşavir ücretleri de doğal olarak mükelleflere yansımış olur. Pandemi sürecinde Mükelleflerin üzerinde KDV yükü azalmış olacaktır. 

Erhan YAŞAR Mali Müşavir (Muhasebe Hizmetleri) ücretlerinin genel olarak son 10 yıldır enflasyon oranlarının altında zamlar yaptığına işaret etti.

Kamu yararına verdiğimiz Mali Müşavirlik Hizmeti için alınan vergilerin indirilmesi, son zamanlarda Dijital dönüşümle birlikte çağa uyum sağlamak nedeniyle artan hizmet maliyetlerine de olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

KDV indirim taleplerini CİMER ile Cumhurbaşkanlığına, Mail ile Hazine ve Maliye Bakanlığına ve TBMM’ de yer alan İktisatçı Meslektaş Milletvekillerine ilettiklerini kaydetti.
4- Divan Başkanı Orhan Üstekidağ Konuşmalarını Yapması İçin İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir'i Kürsüye Davet Etti.
Aynı Zamanda İktisadi Dayanışma Yazı Ailemiz Yazarlarından Olan Değerli Arkadaşım Emir Es'in Vefatını Üzülerek Öğrenmiş Bulunuyoruz.
İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını,. . .
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla yükselişe geçen dolar/TL, yeni haftaya 8,89'luk yeni zirveyle başladı. Karar sonrası yabancı çıkışı . . .
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 2 Eylül 2021 gün ve Sıra No: 531 ile “Akaryakıt ve LPG piyasasının yanı sıra . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Oğlum 1.5 yıl işsizdi. GSS borcu birikti. Şimdi işe girdi borcu yapılandıracağız. İnternet üzerinden SGK'ya başvurduğumuzda, 2.307 TL . . . .
Köşemde, 11 Ocak 2021 tarihinde “Akarkayıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” ve 18 Ocak 2021 tarihinde de “Akaryakıta . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
İşçi-İşveren anlaşmazlıklarında ihbar tazminatı da önemli bir anlaşmazlık konusudur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, . . .
Değerli Yüksek Ticaretli ve Marmara’lı okuldaşlarım. Bildiğiniz gibi Yük. Tic. ve M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği İstanbul Şubesi’nin 43. Genel . . .
09.06.2021 tarihi itibarıyla ilk derece (Vergi Mahkemeleri) yargı mercileri nezdinde dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş . . .
Akaryakıt ve LPG piyasasında rekabet eşitliği sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla 7318 Sayılı . .
Geçtiğimiz Ağustos ayında bir bölgemizde sel felaketleri yaşarken bir bölgemizde çok sayıda yangınla karşılaştık. Felaketlerde elbette . . . .
Hazine, haksız vergi alır mı? Alır. Bu sonuç çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin mükellef ihtirazi kayıtla beyanname verip, . . .
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Yapılandırma Müracaat Süreleri İçin Son Tarih 30 Eylül 2021
Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var.. . . .