Temmuz ayında vefat eden ikramiyeye hak kazanır mı?
08 Ağustos 2020 Cumartesi
Annem, babamdan dul maaşı alıyordu. Babam işçi emeklisi. Annemin maaşı her ayın 26. günü hesabına yatıyordu.
Temmuz ayında vefat eden ikramiyeye hak kazanır mı?
Temmuz ayında vefat eden ikramiyeye hak kazanır mı?

Sezgin Özcan

Annem, babamdan dul maaşı alıyordu. Babam işçi emeklisi. Annemin maaşı her ayın 26. günü hesabına yatıyordu. Annem 25 Temmuz 2020'de vefat etti. 26 Temmuz maaşını hak ediyor mu (en azından 25 günlük)? Ayrıca bayram ikramiyesini hak ediyor mu? Hüseyin Yaşlı

Sigortalı veya hak sahiplerine bağlanan gelir ve aylıklar, SGK'ca belirlenen dönem ve tarihlerde her ay peşin olarak ödeniyor. Ölüm halinde, sigortalı ve hak sahiplerine ölüm tarihine ait ödeme döneminde peşin ödenen gelir ve aylıklar geri alınmıyor.

26 Temmuz 2020 tarihinde hesaba yatan dul aylığı, 26 Temmuz-25 Ağustos 2020 ödeme dönemine ait olduğundan, 25 Temmuz 2020 tarihinde vefat eden anneniz 26 Temmuz'da yatan aylığı hak etmiyor.

Bayram ikramiyesi için, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir veya aylık alıyor olmak gerekiyor. Kurban bayramı Temmuz ve Ağustos aylarının içinde olmakla birlikte, anneniz temmuz-ağustos döneminde aylık alıyor olmadığından, bayram ikramiyesini de hak etmediğini değerlendiriyorum.
Emekli aylığı haczedilebilir mi?

Emekli aylığı yasal olarak haczedilebilir mi? Edilirse ne miktarda olur? Edilemez ise şahsa ait herhangi bir menkul ve gayrimenkul de yok ise bu durumda hapis ile cezalandırılır mı? Hurşit Balta
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 93. maddesine göre, emekli aylıkları SGK alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemiyor. Emekli aylığının haczedilmesine ilişkin taleplerin de borçlunun muvafakatinin bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilmesi gerekiyor. Buna rağmen emekli aylığına haciz uygulanması halinde, icra müdürlüğüne haczedilmezlik itirazında bulunup, emekli aylığına konulan haczin kaldırılması talebinde bulunmak gerekiyor. Ancak maaş ödenen bankaya, kullanılan kredinin geri ödemesine ilişkin olarak kesinti yapılacağına ilişkin taahhüt verilmiş ise banka yasal olarak bu kesintiyi yapabiliyor.

Şahsa ait menkul ve gayrimenkul yoksa hapis ile cezalandırılması söz konusu olmaz. Ancak mal beyanında bulunulmaması halinde, mal beyanında bulununcaya kadar (üç ayı geçmemek üzere) tazyik (zorlama) hapsi söz konusu olabiliyor. (Sözcü)
Bankalarca yapılan kanuni takipler sonunda kredilerin teminatında bulunan ipotekli taşınmazlar İcra Müdürlüklerince açık arttırma suretiyle
Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik. .
l -Gelir Vergisi Kanunu Yönünden, ll - Vergi Usul Kanunu Yönünden: lll -Katma Değer Vergisi Kanunu Yönünden:
COVID-19 pandemisinin çalışma hayatına olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla bir yandan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği,. .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi düşürüldü, 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı.
Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, miras yolu ile intikal eden hisse senetlerinin beyanında, beyan edilecek değer olarak,
Ermenistan'ın kardeşimiz Azerbaycan'ın toprağı olan Karabağ'a saldırısı sonucu şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
İlgi (a)'da kayıtlı özelge talep formunuz ve ilgi (b)'de kayıtlı dilekçenizde, toplu taşıma faaliyetinizle ilgili olarak "muhtelif müşteriler" . . .
Zaman aşımına uğrayan kâr paylarının vergilendirilmesinde mükerrerlik var mı? 1933 yılında çıkarılmış olan 2308 sayılı
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5/f maddesi gereği “Bankalara, finansal kiralama ya da finansman şirketlerine borçları nedeniyle kanuni . . .
Danıştay 14. Dairesi, Gaziantep'te gözleme, sıkma ve tost satan kadının, gerçek usule göre daha avantajlı olan . . . .
Müzik eşliğinde Güneşli Park AVM Düğün salonuna sosyal Mesafeyi koruyarak konfediler eşliğinde Mehtap Hanım ve Yurtcan Bey . . .
KGK tarafından Bağımsız denetim Firmalarına gönderilen yazılarda; BDS 700 ile ilgili olarak KGK tarafından belirlenen 2. Formata uygun . . .
Limited şirketler, Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre kurulmuş ticaret şirketleridir. Şirketin kuruluşu, ortaklık yapıları ve
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişikliklerle birlikte, kredi kartında da ıslak imza zorunluluğu kaldırıldı.
İktidar, darbe girişimi, ekonomik durgunluk ve Rahip Brunson krizi sırasında yaşanan döviz kurlarının ani ve olağanüstü yükseldiği . . .