TÜRMOB - GİB Çalıştayı
28 Mayıs 2024 Salı
“Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi”
TÜRMOB - GİB Çalıştayı
TÜRMOB - GİB Çalıştayı

“Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi”

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, GİB ve TÜRMOB yetkililerin geniş katılımıyla “Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi” Çalıştayı gerçekleşti.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu Mali Müşavirlik Mesleğinin acil çözülmesi gereken sorunlarını, çözüm önerileriyle birlikte 9 başlıkta topladı.

Çalıştay sonunda Mali Müşavirlik mesleğinin sorunlarının çözümüne ve geleceğine yönelik yapılacak çalışmalar için 4 farklı Çalışma Grubu oluşturuldu. 

TÜRMOB – GİB’in birlikte düzenlediği, “Dijital Dönüşüm Sürecinde Mesleğin Sorunlarının ve Geleceğinin Değerlendirilmesi” Çalıştayı TÜRMOB Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

Çalıştaya; Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, GİB ve TÜRMOB yetkililerin geniş katılımıyla gerçekleşti.

GİB Başkanı Bekir Bayrakdar, burada yaptığı açılış konuşmasında, GİB olarak mesleğin sorunlarını ortadan kaldıracak tüm çalışmalara destek olacaklarını ifade etti.

Bayrakdar mesleki sorunların yanı sıra mesleğin geleceğinin şekillenmesi için yapılacak çalışmaların da çok önemli olduğunu vurguladı.

Bayrakdar, mali tatilin anlamlı bir hale gelmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek, Avrupa'da bu uygulamanın başarılı olduğunu ve İdare ile eş güdümlü olarak çalışılması halinde mali tatilin uygulanabilir bir hale geleceğini söyledi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu burada yaptığı açılış konuşmasında, “TÜRMOB ve GİB arasında iyi bir işbirliği, diyalog var. Bugüne kadar başarılı çalışmalar gerçekleştirdik. Böyle bir çalıştay serisi başlatmak mesleğin sorunlarının giderilmesi ve mesleğin geleceğini şekillendirmek açısından çok önemli” dedi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, her zorlukta GİB ile görüşme içinde olduklarını belirterek, bundan sonra da GİB’in mesleğin sorunlarının çözümü için ellerinden geleni yapacaklarına olan inancın tam olduğunu dile getirdi.

Kartaloğlu, Mali Müşavirlerin yoğun bir gündemi olduğunu bu yoğun iş temposunun içinde bazı maddelerin acil olarak düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Kartaloğlu, mesleğin çözülmesi gereken acil sorunlarını başlıklar halinde şöyle sıraladı;

“Geçici vergi dönemlerinde enflasyon düzeltmesi uygulanmamalıdır. Deprem bölgesinde mücbir sebep uzatılmalıdır. Mali Müşavirlik ücret tarifesi modernleştirilmelidir. Tahsilat sorunu çözülmelidir ve tahsil edilmeyen ücretin KDV’si ödenmemelidir. Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV indirilmelidir. Mali Tatil gerçekçi bir yapıya kavuşturulmalıdır. Beyan ve bildirimler sadeleştirilmelidir. Beratlama yerine zaman damgası kullanılmalıdır.”

Kartaloğlu, ayrıca Mali Müşavirlere Yeşil Pasaport verilmesi hususunda çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmalara GİB’den de destek beklediklerini ifade etti.

Çalıştay sonrasında TÜRMOB ve GİB yetkililerinden oluşan 4 farklı çalışma grubu oluşturuldu.

1.Çalışma Grubu: GİB sisteminde yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi, beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi hususunun görüşülmesi

2.Çalışma Grubu: İş yükünün ücretlendirilebildiği modern bir ücret tarifesine geçişin görüşülmesi, mesleki kalitenin artırılması ve haksız rekabetin sonlandırılması için GİB-TÜRMOB sözleşme entegrasyonunun ve iş hacminin dengeli dağılması için yapılması gerekenlerin görüşülmesi.

3.Çalışma Grubu: Mesleki sorumluluğun etkin hale getirilmesi ile disiplin cezalarının uygulanabilirliğinin artırılması hususunun görüşülmesi.

4.Çalışma Grubu: Dijital dönüşüm sürecinde vergi idaresinin ve mesleğin geleceğine yönelik tehdit ve fırsatların belirlenmesi ve atılması gereken adımların görüşülmesi.

Çalışma grupları önümüzdeki günlerde ilk toplantılarını gerçekleştirecekler.
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Mali Müşavirlik Mesleğinin Yasal Statüye Kavuşmasının 35. Yılı Kutlu Olsun
13 Haziran 1989 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 3568 sayılı Meslek yasamızın 35. Yılındayız.
Meslektaşları ile Nefes Kahvaltı Etkinliğinde bir araya geldi. Kahvaltıya yoğun ilgi dikkat çekti.
İhracatçıların, yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ının TCMB’ye satma mecburiyeti yüzde 30’a dü­şürüldü... . . . . .
" Meslek Yasamızın 35. Yılını Kutluyor ve Tüm Meslektaşlarımızı Bekliyoruz."
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Limited şirketlerde ortak sıfatı aslen veya devren olmak üzere iki şekilde kazanılabiliyor. Kanuni intikal yollarına kısaca değinmek gerekirse; . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4 gün önce İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin kapanış konuşmasında; kuraklık riskinin arttığını, . . . . .
İstanbul SMMM Odası Kadıköy İlçe Temsilcisi Mehtap Mengi ve Ekibinin Ev Sahipliğinde Göztepe Nakkaş Kebapta; Özel Kahvaltılı Etkinlik Düzenledi.
İşçi ve işverenlerin çalışma mevzuatından kaynaklanan pek çok hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. . . . . .
Bilindiği üzere; anonim şirketlerin sermayelerine ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 332. maddesinde, limitet şirketlerin . . . . .
Her yıl Eylül veya Ekim yazılarımdan birinde “sermayeyi gözden geçirme gereği” gibi başlıklarla, izleyen yıl vergi planlaması açısından . . . . .
Bu köşede 22 Mayıs günü yayınlanan makalede, gerçek kişi ortaklardan sağlanan faizsiz borçlanmada, ortak tarafından beyan edilmesi . . . . .
Uzlaşma; ikmalen, re’sen ve idarece tarh edilecek/edilen vergiler ve bunlara ilişkin kesilecek/kesilen vergi ziyaı cezaları ile 2024 yılı için . . . .
Gayrimenkul alım/satımının vergilendirilmesi ve yaşanan sorunlar uzun yıllardır tartışılmaktadır. Nihayet, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca . . . .
Evet, bu hafta veya en geç bayram öncesi TBMM’ye sunulması beklenen yeni Torba Yasa Teklifi’nde, hemen her sektörle ilgili yeni . . . .
Geçen yıl, Türkiye’nin turizm geliri bir önceki yıla göre %17 artarak 54.3 milyar dolara çıktı. Turist sayısı ise, bir önceki yıla göre