Son umudumuz kripto
04 Nisan 2021 Pazar
Son birkaç gündür ülkemizde, Maliye'nin kripto para alıp satanları incelemeye aldığı, vergilendirme yapacağı ve bu amaçla . . . .
Son umudumuz kripto
Son umudumuz kripto

Nedim Türkmen - (Sözcü) 

Son birkaç gündür ülkemizde, Maliye'nin kripto para alıp satanları incelemeye aldığı, vergilendirme yapacağı ve bu amaçla kripto varlık alım-satım platformlarından bilgiler istediğine dair haberler çıktı. Bu haberler üzerine Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK), bilgileri kendilerinin suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele amaçları çerçevesinde istediklerini açıkladı. Bugün sizlere, dünyada kripto piyasası ile ilgili genel bilgiler vereceğim. İlerleyen yazılarımda Türkiye'de kripto varlık alım-satımları ile ilgili olarak vergilendirme yapılıp yapılamayacağı ya da nasıl yapılacağına ilişkin görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya göre; dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde, nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Listede Nijeryalılar %33 ile ilk sırada yer alırken, Vietnam vatandaşları %21 ile ikinci, Filipinler %20 ile 3'ncü sırada yer aldı. Türkiye ise %16 ile dünyada 4'ncü, Avrupa'da ise ilk sırada yer aldı.
Bitcoin ise, Filipinler Merkez Bankası'nın ülkede havale ve transfer şirketleri olarak çalışmak için birkaç kripto borsasını onayladığını bildirdi.

BITCOIN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE MARKAJ ALTINDA

ABD merkezli Union Bankası Filipinler'in önemli şehirlerinden Makati'de, insanların kripto para birimlerinin ülkede yarattığı akıma nasıl kapıldığını gösteren bir Bitcoin ATM'si kurdu. Afrika ve Güneydoğu Asya'daki ülkelerin yoğun ilgi gösterdiği kripto paralara Latin Amerika ülkelerinin de büyük rağbet gösterdiği belirtildi. Peru, %16 kripto para kullanımıyla Türkiye'nin ardından 5'nci sırada yer alırken Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili de çift haneli rakamlara ulaştı.

AVRUPA VE BRİTANYA İLGİSİZ

Kripto paralar Orta Avrupa ve Britanya ülkelerinin gözüne pek fazla girememiş gibi. Türkiye'den sonra en çok ilgi gösteren Avrupa ülkeleri %11 ile İsviçre ve Yunanistan.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kripto paralarla ilgili yeni bir düzenleme getireceklerini duyurarak, son zamanlarda yüksek rağbet gören kripto paralar ile ilgili; “Kripto parayı bir para birimi olarak saymayıp, oldukça spekülatif bir varlık olarak düşündüklerini” ifade etti.

Yapılan çalışmada 74 ülke içerisinde en az kripto para kullanan ülkeler ise yüzde 4 ile Japonya ve Danimarka oldu.

G7 ZİRVESİNDEN ETKİLENMEDİ

12 Şubat 2021'de İngiltere'de gerçekleşen G7zirvesinin gündeminde olan kripto para piyasasıyla ilgili zirveden değerleri etkileyen bir sonuç çıkmadı. Kripto para birimleri veya merkez bankası dijital para birimleri açısından herhangi bir açıklama yapılmamasından dolayı; kripto para birimlerinin fiyatında şu an için herhangi büyük bir değişiklik yok gibi görünüyor. Kripto paralara yönelen Çin, Rusya, Kanada, İsviçre, Türkiye'yi gözlemleyen diğer devletlerin ise akıllarında soru işaretleri var. Türkiye'de bu dijital para birimlerine yatırımın ilgi çektiği açık.

Bugün itibarıyla, gelişmiş ülkelerden çok gelişmekte olan ülke vatandaşlarının kripto paralara bu kadar çok ilgi göstermesini; “umutsuz insan yığınlarının, son çare olarak kripto paralardan köşeyi dönme düşünceleri mi'' sağlamaktadır?
16 - Yönetim Kurulunun İbra Edilmesinden Sonra, Başkan Olgun Bazı Bilgilendirmelerde Bulundu, Daha Sonra YMM Ahmet Gündüz Teşekkür Konuşmasını Yaptıktan Sonra Başkan Olgun'un Genel Kurul Duyurusunun Ardından Seçimlere Geçildi. (SON)
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı güncel corona virüsü verilerine göre semptom gösteren 2 bin 915 hastayla birlikte 63 bin 82 yeni vaka . . .
Tarım arazilerinin satışı ve intikal işlemlerinde; vefat tarihinden itibaren 1 yıl içinde intikal işlemlerini yapan tüm mirasçılardan vergi ve . .
7252 sayılı Kanun’un 4. maddesiyle 4447 sayılı Kanun’a geçici madde 26. madde eklenerek, işyerlerinde kısa çalışmanın ve . . . .
Bir sermaye şirketinin ortağının şirkete daha önce nakden verdiği borcun sermayeye eklemesi halinde bu sermaye artırımının . . . .
Genelgede, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra . . .
Nisan ayı kurumlar için yıllık beyanname dönemi. Bu nedenle ben de belli bir konu yerine, kanunun geneline bir bakış yapıp,. . .
Bilindiği üzere, 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavir ya da . . .
Webinarda; KGK Muhasebe Standartları Dairesi Başkanı Sn. Mehmet ŞİRİN moderatörlüğünde, KGK Uzmanları . . . .
5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişileri (Ek 9 uncu maddesi kapsamındaki . .
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5/B maddesinde hükme bağlandığı üzere “Türkiye’de gerçekleştirilen araştırma,
Yargının üç saç ayağından biri olan savunma makamını temsil eden avukatlar, son zamanlarda maalesef üzücü olaylarla gündemde yer . .
Yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinin verileceği Mart ve Nisan aylarında en çok sorulan konulardan birisi de, . . .
İşçinin kıdem tazminatı alabilmesine imkan veren şartlardan birisi de kadın işçilerin evlenmesine ilişkindir.1475 sayılı İş Kanunu’nun . . .
İşten Çıkış Kodlarında Değişiklik Yapıldı.İşten Çıkış Kodlarında Değişiklik Yapıldı.İşten Çıkış Kodlarında Değişiklik Yapıldı.
Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Gençlik Kurulu olarak “sosyal sorumluluk değil toplumsal zorunluluk . . .
Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını tecil ettiren ve . . .
31 Aralık 2020 tarihli 5. Mükerrer Gazete’de yayımlanan “7262 Sayılı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanın Önlenmesine İlişkin