Son dört ayda 500 milyar açık
19 Eylül 2022 Pazartesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, ağustos ayı Merkezi Yönetim Bütçe sonuçlarını açıkladı. Buna göre; bütçe ağustos ayında 3 milyar 586 milyon TL, . . .
Son dört ayda 500 milyar açık
Son dört ayda 500 milyar açık

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ağustos ayı Merkezi Yönetim Bütçe sonuçlarını açıkladı. Buna göre; bütçe ağustos ayında 3 milyar 586 milyon TL, Ocak-Ağustos 2022 döneminde de 33 milyar 127 TL fazla verdi. Her şey yolunda gibi!


Sizlere, ilk 8 ayda yapılan vergi tahsilat tutarlarını ve bu tahsilatların toplam vergi gelirleri içindeki yüzdesel ağırlıklarını gösteren tabloyu hazırladım. Bugün bütçenin gelir ve gider tarafı ile Orta Vadeli Plan'da belirlenen hedefler yardımıyla bütçeye ilişkin tespit ve önerilerimi paylaşacağım.

GELİR HEDEFİ TUTACAK GİBİ

Bütçenin gelir tarafı yani vergi gelirleri açısından bir sorun gözükmüyor. İlk 8 ayda geçen yılın tamamında tahsil edilen vergiden daha fazla tahsilat var. Tahsilat artış oranı %106.9.

İthalat patlayınca, ithalde alınan Katma Değer Vergisi geçen yıla göre %137.5 oranında artarak, toplam vergi tahsilatı içindeki payı tarihinde ilk kez %24.48 olmuş. Kur Korumalı Mevduat ile kâr rekoru kıran bankalar liderliğinde Kurumlar Vergisi'nde tahsilat geçen yıla göre %212.9'luk bir artış göstermiş ve yıl sonuna kadar da artarak devam edecek.

Gelir Vergisi'nin toplam vergi gelirleri içindeki payı %21'lerden %14'lere gerilemiş. Çalışanların %57'sinin asgari ücret ve civarında ücret aldığı bir ülkede, asgari ücrete isabet eden tutar vergi dışı tutulunca sonuç normal. Vergi gelirlerinin artışında enflasyon, Kur Korumalı Mevduat ve Özel Tüketim Vergisi oran artışlarının etkisi yukarıdaki tabloda çok net görülüyor.

FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK Mİ?

Bütçenin gider tarafına baktığımızda; geçen yılın aynı dönemine göre %90.7'lik bir artış var. Bu dönemde personel gideri %65.8, cari transferler %89.5 (geçen yılın ilk 8 ayında 377 milyar 915 milyon TL olan cari transferler, bu yılın aynı döneminde 715 milyar 982 milyon TL oldu) ve mal ve hizmet alım giderleri %130.6 artmış.

Bütçede geçen yıl yer almayan sürpriz bir gider kalemi var: Türk Lirası'ndan Kur Korumalı Mevduat hesabına geçenlere, Türk Lirası'nın yabancı paralar karşısında uğradığı kur kaybı ve faiz için sizin vergilerinizden ödenen tutar. İlk 8 ay sonunda bu hesap sahiplerine 75 milyar 600 milyon TL ödendi. Yılsonuna kadar çok daha büyük rakamlar ödeneceğini şimdiden söyleyebilirim. Döviz hesaplarından kur korumalıya geçenlere Merkez Bankası tarafından şu ana kadar ödenen tutarın 103 milyar TL civarında olduğunu söyleyeyim.

Bu yıl temmuz ayında çıkartılan ek bütçe ile gelir ve gider rakamları ciddi oranda artırılmış ama bütçe açığı hedef rakamı (278 milyar 374 milyon TL) değiştirilmemişti. Fakat o da ne! 4 Eylül'de yayımlanan “Orta Vadeli Plan”da 2022 yılı bütçe açığı 461 milyar 200 milyon TL olarak revize edildi. Böylece bütçe açığı rakamına 183 milyar TL ilave yapılmış oldu.

İlk 8 ay bütçe disiplinine riayet, son dört ay disiplini unut! Acaba neden?
1- TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, " Konulu Söyleşimizde . . . .
REKLAM ALANI
2021 yılında vergi uygulamasındaki tartışmalı konuların başında finansman gider kısıtlaması gelmiştir. 2012 yılında Kurumlar Vergisi . . . .
DKV, yani değerli konut vergisi. Önemli bir vergi mi, istemde kalmalı mı yoksa kaldırılmalı mı? Bu gün bu konu üzerinde durmak istiyorum.
Yıllardır çözülemeyen “devreden KDV sorunu”nda geçmişte neler yaşandı, önce ona bakalım. Konu en ciddi şekilde 2018’de gündeme alındı,
213 sayılı Vergi Usul Kanununun 376 ncı maddesi cezalarda indirim uygulaması ile mükellefler veya vergi sorumluları adına kesilen cezalar . . .
Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT kapsamında sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim . . .
Önceki yazımda Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun istinaf ve temyize ilişkin maddelerindeki bazı ifadelerin . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2022- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Beyoğlu Mısır Apt Kat:2 Yüksek Ticaret Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği Lokalinde 01 Ekim 2022 Cumartesi günü Sabri Tümer' i Anma Günü Yapılacaktır.
Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde “Kaçakcılık Suçları ve Cezaları” yer almaktadır. Şöyle ki;
Karşılaşmalar 22 Ekim Cumartesi Günü Başlıyor.
Pandeminin tahribatını azaltmak ve seçim öncesi toplumun ekonomik yönden sıkıntılı kesimlerini kısmen rahatlatacak önlemleri içeren Torba . . .
21. Anadolu Odaları Eğitim Semineri Programı
Danıştay, inşaat sektörü açısından son derece önemli ve yıllarca tartışması devam eden ihtilaflı bir konuyu daha çözüme kavuşturdu, . . .
Ekim 1996 işe girişim, Mart 1971 doğumum. SSK'lıyım. Hükümetin çıkaracağı EYT yasası formülleri arasında 9.000 prim günü de bulunuyor.
Vadesinde ödenmeyen vergi ve sigorta borçları; son 6 yılda darbe girişimi, aşırı kur yükselişleri, yükselen kredi faizleri, pandemi, . . . .
Son zamanlarda vergi daireleri tarafından miras yoluyla intikal eden gayrimenkul ile gayrimenkul üzerinde yer alan . . . .
Vergi hatalarının düzeltilmesi konusuna devam. Bugün, 24 Mart 2021 tarihli DÜNYA’da yayınlanan makalemin bir kısmını, biraz değiştirerek . . .