Son 7 yılın hesabında borçlanılan sürelerin durumu
27 Eylül 2021 Pazartesi
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Son 7 yılın hesabında borçlanılan sürelerin durumu
Son 7 yılın hesabında borçlanılan sürelerin durumu

Sezgin Özcan
sezginozcan@sozcu.com.tr

İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı okudum. Anlayamadığım bazı noktalar oldu, müsaadenizle sormak isterim.

İlk sigortaya girişim 1993. 5.600 gün şartına tabiyim, 1.127 gün eksiğim var. 1.997'de 3 ay çalışma (4/a), 1998-2000 isteğe bağlı sigorta (4/a), 2000-2002 (4/b), 2006'da 7 gün çalışma (4/a), 2007-2012 Almanya çalışma, 2014-2017 arası Almanya ev hanımlığı (2018'de yurtdışı borçlanması 4/a), en son 2017 yılında Türkiye'de 6 ay çalışma (4/a).

Yazınızdan anladığıma göre son 7 yılda nereye daha çok prim ödendiğine bakılarak emeklilik statüsü belirleniyor. SÖZCÜ Gazetesi'ndeki yazınızda “fiilen prim ödenmiş hizmet süresinin son 7 yılı (2.520 gün) dikkate alınıyor” yazmışsınız.

1- “Fiilen prim ödenmiş hizmet süresi” sadece fiili çalışma yoluyla biriken 4/a anlamına mı geliyor?

2- “Borçlanmalar son 3.5 yılın hesabında dikkate alınmaz” deniyor. Son 7 yıl içinde 4/a kapsamında borçlanılmış olan yurtdışında geçen ev hanımlığı sürem var. Yurtdışı borçlanması da fiili hizmet süresi olarak kabul ediliyor mu?

3- Eksik günümü isteğe bağlı sigortalı olarak tamamlarsam 4/a statüsünden emekli olabilir miyim? Nilay Bilginer

Sorularınızın yanıtları sırasıyla şöyle;

1. “Fiilen prim ödenmiş hizmet süresi” sadece fiili çalışma yoluyla biriken (kazanılan) 4/a kapsamındaki sigortalılık süresi anlamına gelmiyor. Borçlanılan ya da isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödenen süreler de fiilen prim ödenmiş hizmet süresi olarak değerlendiriliyor. Bu bağlamda, 2007-2012 Almanya çalışma ve 2014-2017 arası Almanya ev hanımlığı sürelerine ilişkin borçlanmanız 2007-2017 döneminin ilgili ayarına ait fiilen ödenmiş prim günü kabul edilir.

2. Birden fazla sigortalılık kapsamında prim ödemesi olanların emeklilik statülerinin belirlenmesinde esas alınan son 7 yıl hesabında, sondan geriye doğru 7 yıllık (2.520 günlük) prim günleri dikkate alınıyor. Borçlanılan süreler son 7 yıllık (2.520 günlük) prim ödemesi içinde yer almıyorsa dikkate alınmaz. Örneğin; Almanya'daki çalışmanız ve ev kadınlığınız, 2000'den ya da 1997'den önce olsaydı, ilgili yılların prim günleri olacağından, son 7 yıl içinde yer almayabileceklerdi. Yurtdışında geçen ev hanımlığı süreniz de dahi olmak üzere 4/a kapsamında borçlandığınız yurtdışı borçlanma süreniz, emeklilik statünüzün belirlenmesinde son 7 yıllık prim ödemesi içinde yer alan fiili hizmet süresi olarak kabul edilir.

3. Borçlandığınız 2007 yılından sonraki yurtdışı çalışma ve ev kadınlığı süreleriniz son 7 yıl içinde yer alan 4/a kapsamında fiili prim günü sayılacağından, son 2.520 günlük prim ödemeniz içinde isteğe bağlı sigortalı olarak 4/b kapsamında ödenecek prim gün sayısı 1259 günü aşmadığı sürece 4/a statüsünden emekli olursunuz.

Emekli Sandığı'ndan dul eşe bağlanacak aylığın oranı

Emekli Sandığı emeklisi olan babam vefat etti. Anneme bağlanacak maaş mevcut maaşın yüzde kaçı olacak? Ayrıca annem, işçi emeklisi olan babasından da maaş bağlatabilir mi? Bülent İnce (Sözcü)
5- Divan Başkanı Numan Sağ Genel Kurulu Yönetti. Genel Kurulun Tamamını ve Konuşmacıların Taamamını Bu Bölümde İzleyebilirsiniz..
Köşemde, 10.07. 2020 tarihinde “Gri liste tehlikesi” başlıklı yazımı okumuştunuz. Bu uyarımın üzerinden 1.5 yıl geçmeden Türkiye Mali . . . .
Zaman zaman kamu kurumlarının özellikle belediyelerin kendilerine yakın gördükleri bazı dernek ve vakıflara nakit para aktarımında . . . .
7326 sayılı Kanun ile Vergi Usul Kanunu’nun geçici 31’inci maddesine yeni bir düzenleme eklenmiştir.Buna göre, tam mükellefiyete tabi ve . .
El birliği mülkiyet halinde, mülkiyet hakkına sahip ortakların her birinin doğrudan doğruya mülkiyeti kullanma hakları yoktur. . . . .
Tak tak tak! Kapı şiddetle çalınıyor. Hayırdır, sabah sabah kim o derken bir bakıyorum . . . .
Girişim sermayesi yatırım fonları, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (Kanun) 54’üncü . . .
Bilindiği üzere bağımsız denetim; finansal tablo ve diğer finansal bilgilerin, finansal raporlama
YILDIZ Holding, 2018’in ilk aylarında bankalarla 6.5 milyar dolarlık kredi yeniden . . . .
Çağımızın meşhurları olan internet ünlüleri, bir başka deyişle fenomenleri internetten elde ettikleri şöhretlerini gelire dönüştürebiliyorlar.
Başlık bana ait ama kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun tam da bunu söylüyor. Kanun özetle, borçlarını . . . .
Uzun zamandır yeni kuruluş faaliyet izinleri durdurulan döviz büfelerinin kuruluş ve faaliyet . . .
Farkında mısınız bilmiyorum ama, son zamanlarda devamlı eleştiren ve/veya eleştirecek . . .
Pandemi süreci hem dünyada hem de Türkiye'de e-ticaretin müthiş şahlanışına neden oldu. . ..
3600 ek gösterge seçim sürecinin yaklaşması ile birlikte yeniden hükümet tarafından gündeme getirilmeye başladı. . . . .
Kendi isteğiyle işten ayrılan kişi tazminat talebinde bulunmamışsa, daha sonra talep edebilir mi? Aradan 10 sene geçmiş durumda.
Güncel Değişikliklerden sıcağı sıcağına haberdar olmak için ; Telefon numaranız veya E-mailiniz adresinizde herhangi bir değişiklik var ise;
Yeni vergi düzenlemesine göre; yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan 835 bin esnaf vergiden muaf tutulacak.