Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi
21 Aralık 2021 Salı
Dört beş yılda bir yapılan seçimlerde sandığa oy atmakla demokrasinin yaşanacağı mümkün . . .
Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi
Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi . . . . 

Dört beş yılda bir yapılan seçimlerde sandığa oy atmakla demokrasinin yaşanacağı mümkün olsaydı herhalde birçok ülkede seçimler yasaklanırdı.  Zira demokrasi, küçük seçim sandığına sığmayacak büyüklükte bir olgudur.

İşte tam da bu noktada; demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların, derneklerin önemi büyüktür. Sivil toplum kuruluşları tabandan oluşan güçle, yöneticiler arasında köprü vaziyetin dedirler. Halkın ekonomik, mesleki, siyasi, sosyo-kültürel sorunlarının görünür kılınmasında büyük rol oynarlar. Üyeler arası dayanışmaya, toplumsal refahın sağlanmasına en iyi sivil toplum kuruluşları aracılık eder. 

Halktan oluşan ve halkı gerçek anlamda temsil eden örgütlerdir. Bazen öyle durumlar olur ki bu saydığım kitle örgütleri,  büyük toplumsal dalgalanmalar ve değişimler yaratabilir.  Kısaca sivil toplum kuruluşları demokrasinin olmazsa olmaz kurumlarıdır. Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği’nin bu anlamda önemli rolü vardır. Adaletsiz vergi sisteminden tutun da meslektaşların karşılaştığı sorunların çözüme  ulaştırılmasında, mesleki  dayanışmada, büyük bir güce ve çözme yetisine sahiptir.

Bakın Atatürk’ün okullarda okutulmasını tavsiye ettiği “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabında ne diyor.

“Baykuşlar ve puhu kuşları ışığı sevmezler, güneş gözlerini acıtır çünkü. Bütün ülkelerin halkları, bütün zamanların baykuşları ve puhu kuşları aydınlık düşünce ve bilgiyi sevmemişler,  bugün de sevmiyorlar. Aydınlar ise halkın ışık saçan düşüncesi eğitimli beyin gücüdür. Kendi aydın kesimine sahip olmayan ülke bedbahttır, şansızdır.”

Gelişmişliğin  en önemli göstergelerinden biri sivil toplum kuruluşlarıdır. Bir yerde ne kadar çok sivil toplum kuruluşu varsa, o ülke o kadar kalkınmış demektir.  Maalesef, bizim ülkemizde 689 kişiye bir dernek düşerken, batılı ülkelerde 60 kişiye bir dernek düşmektedir. Bir kişi neredeyse on farklı sivil toplum kuruluşuna üyedir. Ülkemizde  yaklaşık olarak 122 bin dernek vardır. Bu dernekler geçmişin dergâhlarına benziyor dersem, sanırım yanılmış olmam.  Ülke sorunları, kadın cinayetleriyle mücadele, kadın hakları, çocuk hakları, çevre sorunları,  eğitim sorunları, insan hakları gibi amaçlarla kurulan bu dernekler ne güzel ki her geçen gün artmaktadır. Kadın derneklerinin kuruluşu ve çoğalması da bu yükselişten payını almaktadır.

Öteden beri, avukatlardan mühendislere kadar birçok kadın derneği mevcuttur. Örneğin “Türk Hukukçu Kadınları Derneği”, “Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği”gibi. Tarihsel bir gerçektir ki bundan yaklaşık 120 yıl önce Osmanlı döneminde kırkın üzerinde dernek kurulmuş, otuz dolayında kadın dergisi yayınlanmış. Büyük büyük annelerimiz, mücadele ederek haklarını kazanmışlar. 

Bugün bizler bu hakların nimetlerinden yararlanmaktayız. Bizim de borcumuz, her tarafından dökülen yurdumuzu gelecek nesillere sağ selim teslim etmektir. Ancak mevcut gidişat pek de hayra alamet değildir.
Önce vicdanlar bozuldu, ardından akıllar tutuldu. Daha sonra ekmek bozuldu, su çürüdü ve tuz koktu. Şimdi de huzur kalmadı. Vicdanının sesine dinleyerek haksızlık ve adaletsizliğe karşı haykıran sıra dışı şair Neyzen Tevfik’in ifadesiyle “Ekmek herkese yetecekti aslında. Tarlaya karga dadandı, ambara fare, fırına hırsız, memlekete harami. Geldikleri gibi de gitmediler!” 

Şimdi hayatta olmayan sanatçı Tuncel Kurtiz’in şu sözleri, çıkış yolu için vasiyet yerine okunabilir: “Yastık değil, kafa rahat olacak. Döşek değil, vicdan rahat olacak. Ve insan yorgana değil, huzura sarılıp uyuyacak.”
Yeni nesil; yeni anlayışlar, yeni amaçlar ve taleplerle gelmektedir. Ne yazık ki, günümüzde gençlerin gözü yurt dışındadır. Kapağı Avrupa’ya atınca kurtulacaklarını sanmaktadırlar. Umut dünyası ne deseniz fayda etmez. O dünün kendine yetebilen yedi ülkesinden biri olan, bugün ise hala toprakları verimli, insan gücü kâfi, güzelim memleketimiz ne hallerde görüyorsunuz sevgili meslektaşlar. Her gün inanılmaz bir fiyat artışı, kaos halinde piyasalar. Yokluk, yoksulluk, açlık çığ gibi büyümekte. Hani diyor ya büyük şair, yalanla besliyorlar sizi, halbuki açsınız, etle, ekmekle beslenmeye muhtaçsınız.

Ve beyaz bir sofrada bir kere bile yemek yemeden
                                                                                    doyasıya,
göçüp gidersiniz bu her dalı yemiş dolu dünyadan.

Bolluk içinde kıtlık, zenginlik içinde fakirlik yaşıyoruz…

Şükür ki karanlığı seven puhu kuşuna,  baykuşa rağmen, güvercinleri, turnaları var bu ülkenin…
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
Varlık Barışı, yurt dışındaki varlıkların bankalara bildirim yapılarak Türkiye'ye getirilmesi, yurt içi kayıt dışı varlıkların ise vergi dairelerine
Geçtiğimiz günlerde Gazetemizde yayınlanan ve benim de yazılarını zevkle takip ettiğim Sayın Abdullah Tolu’nun, “Dernek Aidatını Gider . . .
Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 257’nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na mükelleflere . . .
1.Gün: Mardin – Kırklar Kilisesi – Mardin Müzesi – Kasımiye Medresesi – Abbaralar – Deyr-ül Zafaran Manastırı
Birkaç haftadır yazdığım makalelerde, vergi uygulamalarında yaygın olarak gündeme gelen tartışmalı temel konuları, yargı kararları üzerinden . . .
Gelir İdaresi Başkanlığı, 7417 sayılı yasada yer alan Varlık Barışı uygulamasının işleyişine açıklık
Bu yazımda TÜRMOB tarafından yeni yayınlanmış bulunan bir Mali Mevzuat Yorum - Uygulama Sirküleri’ne değinmek istiyorum
7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18. maddesi ile Vergi Usul Kanunu’nun 140/2. . . . .
Değeli Okurlar, bir süredir tatilde olmam nedeniyle yazılarıma ara vermiştim. Verginin gündemi tatil yapmadığından bu arada birçok yasal ve . . .
Türkiye'de şirket sahibiyim ve Bağ-Kur primi ödemekteyim. Yaklaşık 6 ay önce temelli olarak Avusturya'ya taşındım ancak ne yapacağımı . . .
Köşemde, İstanbul Finans Merkezi (İFM) Yasa Teklifi Meclis'e sunulduğunda, “İstanbul Dubai'ye rakip olabilir” başlıklı yazımı okumuştunuz
Cenazesi 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 11.00'de Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde yapılacak törenin ardından
Son 2,5 yıldır hayatımızı alt üst eden COVID-19’da tam her şey yoluna girdi denirken bir anda vaka sayıları artmaya başladı. . . . .
Bu köşeyi izleyenler fark etmiştir, farklı görüşlerin olduğu, farklı yorumların yapıldığı konular ilgimi çekiyor. Vergi mevzuatı zaten bu tür . . . .
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile halka açık olmayan sermaye şirketlerine de, halka açık şirketlerde olduğu gibi, yıl dolmadan önce . . . .
TÜRMOB tarafından 22 Haziran 2022 günü Ankara Sheraton Hotel’de Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısında TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu;
Köşemde, Anayasa Mahkemesi'nin iadesi talep edilen vergilere ilişkin açılan vergi davalarında %50 teminat alınmadan yürütmenin . . . . .