Sivil Toplum Kuruluşları ve İstanbul SMMM Odası Seçimleri
23 Nisan 2022 Cumartesi
Bugünlerde bir telaş bir hareket bir heyacan bir telaş muhasebecilerde. Nasıl olmasın ki.
Sivil Toplum Kuruluşları ve İstanbul SMMM Odası Seçimleri
Sivil Toplum Kuruluşları ve İstanbul SMMM Odası Seçimleri

Gülüzar Özev
Kadın Muhasebeciler Derneği Başkanı

Bugünlerde bir telaş bir hareket bir heyacan bir telaş muhasebecilerde. Nasıl olmasın ki. Bir ay sonra binlerce oy kullanacağı bir seçim söz konusu. Mali müşavirler yöneticilerini seçecekler.Seçim her ne kadar İstanbul’da yapılsa da sonucu tüm ülkeyi etkileyecek. Çünkü Türkiye’nin en çok nüfusu olan ilinde en çok delege çıkıyor. 

Bir yerde okumuştum. Demokrasi eğer sandığa gitmekle mümkün olsaydı egemenler seçimi yasaklardı. Hal böyle olunca sivil toplum kuruluşlarına çok görev düştüğü aşikar. Ancak  sandığa gitmenin önemli bir kilometre taşı olduğunu unutmadan oy kullanmaya gitmeyi ihmal etmeyelim derim. 

Gelelim konu başlığımız olan sivil toplum kuruluşlarına.

Demokratik Kitle Örgütleri, doğaları gereği hiç bir partiden yana olmaz, hiç bir gruba dahil olmazlar. Örgütlerinde her kesimden insan olur. Sınıf farkı gözetmezler. Esasen sınıfsal  anlayışa karşıdırlar. İlkelerine uygun olan herkesi kabul ederler. Özverili, insancıl davranışlarıyla bir nevi Anadolu coğrafyasında eski zamanların dergahlarına benzerler. Sendikalar, odalar, dernekler, vakıflar, platformlar gibi isimler altında kamuya yararlı işler yaparlar.  

Kadın cinayetinden tutun, çocuk istismarına, çevre kirliliğine yoksulluğa, insan haklarına, özgürlüklere, işsizliğe pahalılağa kadar bir yığın sorun için sivil toplum kuruluşlar mücadele eder. Parayla işleri olmaz. Bazıları bu yerleri kişisel kariyeri için basamak olarak görse de çoğu kurum kirlenmemiştir. 

Bazen eylemlilikleri öyle ses getirir ki en üstteki mercileri  bile dize getirirler. Hak verilmez alınır düsturuyla, istemleri doğrultusunda kanun çıkarttırır, kanun kaldırırlar.  Onların sesine başbakan bile duyarsız kalamaz. O yüzden, en küçük bir derneği bile siyasi partiler önemser. Onların bu önemsemesi yalnız oy deposu için değil örgütlenmiş kitlelerin gücü nedeniyledir. 

Şöyle bir geriye baktığımızda nispi aidatın kaldırılması, nispi temsilin getirilmesi, kadınların soyadı değişiminde  alınan ruhsat ücretlerin kaldırılması, mücbir sebeplerin meslek muafiyetinden sayılması…  Bütün bu gibi daha birçok oluşumlar sivil toplum kuruluşlaının çabalarıyla olmuştur. 

Yakında gerçekleşecek olan seçime 10’un  üzerinde grup katılıyor. Esasen bu kadar çok sayıda grubun katılması, sorunlarımızın ne kadar büyük olduğunun da göstergesidir.  Seçimlere katılmak ve oy kullanmak demokrasinin ve haklara sahip çıkmanın gereğidir. Bu anlamıyla herkesi 15 Mayıs daki İSMMMO  seçimine davet ediyorum. Yalnız 15 Mayıs pazar günkü seçime mi? Tabii ki Hayır ! 14 Mayıs cumartesi günü yapılacak  genel kurula katılın sevgili meslektaşlarım.  Genel Kurula bulunun, kimler ne söylüyor dinleyin! Gerekirse söz alın, kürsüde konuşun. Demokrasi çok sesli müzik gibidir. Hele bir de onu yöneten orkestra şefi, iyi yönlendirirse elindeki  adalet ve eşitlik cubuğunu, değmeyin o zaman muhasebe halkının hoş sedasına.
37- Divan Başkanı Ziya Disanlı Mali Müşavirler Umut Hareketi Grubu Adına Konuşmalarını Yapması İçin Tahir Cihan Çelik' i Kürsüye Davet Etti.
REKLAM ALANI
4/a (SSK) kapsamında sigortalıyım. 15 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla emekliye ayrıldım. Temmuz 2022'de verilecek olan enflasyon farkını ben de alacak mıyım?
Köşemde, 18 Şubat 2022 tarihinde “Yapılandırmayı İhlal Edenler Yeni Bir Hak İstiyor” ve 4 Nisan 2022 tarihinde de “Yapılandırma İçin Haziran
14-15 Mayıs 2022 de İSMMMO 25. Genel kurulu yapıldı. Toplamda tam 11 grup katıldı. Üye sayısı 46.514 kullanılan oylar 15.135 oldu.
Gelir Vergisi Kanunu’nun 88’inci maddesi gereği olarak “Gelirin toplanmasında gelir kaynaklarının bir kısmından hâsıl olan zararlar . . .
22 Ocak 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7351 sayılı Kanun’la, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 32. maddesinde yapılan düzenlemeyle;
YMM ve SMMM Odaları Genel Kurul Tarihleri - (2022)
Ülkemize elini kolunu sallayarak, yanında valizi bile olmadan gelen ve sayıları net olarak . . .
Katma Değer Vergisi iade taleplerinde, mal ve hizmet alımı yapılan alt mükelleflerden kaynaklanan
Her yıl, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde Engelliler Haftası kutlanıyor.
Vergi mahkemeleri, idari yargının özel görevli, idare mahkemeleri ise genel görevli yargı mercileridir.
Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerinin,. . . .
Bir Afrika atasözü der ki: “Aslan, ceylan, sırtlan ve zebra yan yana koşuyorsa orman yanıyor demektir…!”
Türkiye’nin en büyük akademik meslek odası İstanbul SMMM Odasında Seçim Sonuçları Belli Oldu.
İstanbul SMMM Odasında Bir Araya Gelerek Bazı Mesleki Konuları Masaya Yatırdık.
17 Mayıs 2022 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2022 I. Geçici Vergi Dönemine . . . .
Değerli dostlar, çok kıymetli kardeşlerim, meslektaşlarım; bildiğiniz üzere 14-15 Mayıs tarihinde 25. İSMMMO Olağan Seçimli Genel Kurulu . . .
Geçtiğimiz perşembe günü kurumlar vergisi beyan dönemi bitti. Mart ve nisan aylarının yoğun . . .
Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer Sordu, BMMG Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kanarya Cevap Verdi.