Şirketlerin batması mucizeye bağlı!
01 Kasım 2023 Çarşamba
Şirketlere batma yasağı devam ediyor. Zaten isteyen hiç batmıyor. Nitekim ilgili düzenlemeyi 1 Ocak 2025 tarihine kadar uzattılar… Batmak için mucize gerekiyor.
Şirketlerin batması mucizeye bağlı!
Şirketlerin batması mucizeye bağlı!

Murat Muratoğlu
sozcumuratoglu@gmail.com

Şirketlere batma yasağı devam ediyor. Zaten isteyen hiç batmıyor. Nitekim ilgili düzenlemeyi 1 Ocak 2025 tarihine kadar uzattılar… Batmak için mucize gerekiyor.

Hikaye ne?

Sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararları sayılmayacak.

Yani dolar borcun var ama bilançoda borcu aldığın kurdan hesapla… Her gün rekor kırması kimin umurunda?

★★★

Ayrıca 2020 ve 2021 yıllarında tahakkuk eden kiralamalardan kaynaklanan giderler, amortismanlar ve personel giderlerinin toplamının yarısını dikkate almayabilecekler.

Hadi seni bunlar da kurtarmadı bilanço bir türlü kıçını kurtarmadı diyelim. “Benim marka değerim 10 milyon lira” yazıp hop bilançoya koyuyorsun. Bir anda pırıl pırıl parlıyor sayılar öz kaynak kısmında… Kim değerlemiş? Neye göre fiyat biçmiş? Bak o yok!


Uluslararası muhasebe ve raporlama standartlarına tamamen aykırı… Olur o kadar… Ne yapsın şirket batsın mı?

★★★

İşin enteresan ve matematik ile açıklanamayacak tarafı takipteki kredi dediğimiz sorunlu krediler kalemindeki ilginçlikler…

İşlerin dönmediği, satış yapılamayan, para kazanılamayan, döviz fiyatlarının rekor kırdığı, faizin zıvanadan çıktığı bir ortamda sorunlu krediler artmıyor. Hadi len! Birileri bizi fena yiyor.

Kimse reel sektörün vade ve tahsilat sorunlarıyla boğuştuğu gerçeğini görmezden gelemez. Nitekim tüketici de tıkandı. Gelir artmıyor, tasarruf birikmiyor. Bütün sorunlar ortada duruyor.

★★★

Şirketlere kim kredi veriyor? Bankalar… Peki açıkladıkları batık oranları ne kadar gerçeği yansıtıyor?

Önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin en büyük derdi hiç şüphesiz verilmiş, verilen, verilecek kredilerin ödenememesi… Halının altında yer kalmadı, sorun süpürülemeyecek hale geldi.

Hele mevcut faiz oranlarıyla bir şirketin yüklü kredi kullanması en fazla günü idare etme çabası…

★★★

O zaman faizleri neden artırıyorlar? Zamanında yediğin hurmalar günü gelir fena tırmalar… Nitekim reel faize geçmeyen bir ekonomide istikrar sağlanamaz, sular durulmaz.

Verilen faiz oranı enflasyon oranını geçecek ki insancılar tasarruf yapabilsin. Yüzde 62'de olan enflasyon haziran ayına kadar artmaya devam edecek. Bankalar kaçtan mevduat toplayıp, ne kadar kar koyup kredi verecek?


★★★

Bankaların ellerini rahatlatmak adına kararlar alınıyor ama çok zor valla…

Kredi verilmezse ne olacak? Ekonominin gazı kesileceği için piyasalar asfalttan, mıcır yola geçmiş gibi savrulacak. Bir anda freni köklenmiş tır gibi olacak. Vergi gelirleri dramatik bir hızla gerileyecek. Gelir azalınca açık artacak.

İş insanları Mehmet Şimşek'in altını oymaya başladılar bile… Yakında yanlarına çekerler bir iki danışmanı da… Bir bakmışsınız, “Sağlık sorunlarım nedeniyle görevden affımın kabul edilmesine…” (Sözcü)
REKLAM ALANI
Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı gelen görüşler dikkate alınarak yeniden hazırlanmıştır
Adalet Bakanı Yılmaz Yılmaz Tunç, yeni yargı paketiyle detayları paylaştı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Tunç, "1 ay ceza alan . . . .
Bir yılın bitimi yeni bir yılın habercisidir, her yılın son ayında kişileri bir yandan hüzün, diğer yandan mutluluk ve telaş sarar. Ticari işletmeler/şirketlerde ise hummalı bir çalışma başlar. Yazımız konusu ise, şirketlerin yıl bitmeden dikkat etmeleri gereken hususları hatırlatmaktır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Bazı Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin
24.11.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta gözetim uygulaması, korunma önlemleri ve . . . .
24 Kasım 2023 tarihinde TBMM gündemine giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
Kayıt dışı istihdam, çalışanların SGK’ya ya hiç bildirilmemesi ya da bildirilmekle birlikte gerçek . . . .
Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte, bir mali yılı daha kapama telaşı yaşanıyor. Bir yılın planları ve gerçekleşenleri arasındaki denge artık fiilen . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
24.11.2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2/1812 Esas sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . . . . .
Gündemde yine pek çok vergi kanununda değişiklikler öngören ekonomik içerikli yeni bir torba kanun var. Aslında bu torba kanun teklifi . . . .
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyenin hesaplara yatışı için tarih verildi Çalışan emekliye 5000 TL düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.
Seksen maddeden oluşan Torba Yasa Teklifi, çalışan emeklilere de 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme eklenerek, Plan ve . . . . .
TÜİK'e göre kasımda aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. ENAG enflasyonu ise aylık yüzde 5,58, yıllık enflasyonu yüzde 129,27 oldu.
Halk arasında “naylon fatura” olarak bilinen sahte fatura, gerçek bir alım/ satım işlemi olmadan düzenlenen belgedir. Hazine ve Maliye . . . .
Türk Ticaret Kanunu’nda anonim şirketler için asgari esas sermaye miktarı 50.000 TL (kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka . . . .
Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz . . . .