Sesimiz duyuluyor mu??????????
02 Mayıs 2021 Pazar
İki gündür sosyal medyada bazı meslektaslar, işinizi zamanında yapın, neden beyanlarin ertelenmesini istiyorsunuz?
Sesimiz duyuluyor mu??????????
Sesimiz duyuluyor mu??????????

Duran Erdem
Bağımsız Denetçi, Mali Müşavir, 
Bilirkişi, Konkordato Komiseri, 
Kobi Uzmanı, Öğretim Görevlisi ve Şair

İki gündür sosyal medyada bazı meslektaşlar, işinizi zamanında yapın, neden beyanların ertelenmesini istiyorsunuz? Mealinde söylemlerde bulunduğunu fark ettim.

Bazılarına cevap yazdım. Bazen kırıcı cümleler de kurdum. Kalp kırmayı sevmem. Kötü sözü hak eden bile olsa, incinsem de incitmeyi düşünemem bile. Kırdığım meslektaşlarım varsa şimdiden kendilerinden özür diliyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorurum.

Meslektaşlarımızdan bazıları da kota uygulamasından bahsetmektedir. Ancak kotayı nasıl belirleyecegiz? Kriterleri nasıl adaletli ölçeceğiz?

Önemli olan toplam gelirinizdir. Sözgelimi danışmanlığını yaptığım bir firmadan 3.250 TL alıyorum. Büroda muhasebe ve müşavirliğini yaptığım bir firmadan 1.050 TL alıyorum. Yine büroda muhasebesini yaptığım bir firmadan 750 TL alıyorum.

Demem o ki kapasiteyi mükellef sayısı ile kıyaslamak tam olarak yeterli ve doğru değil. Meslektaşlarımız bu türlü işleri her zaman bulamayabilir. Ha siz de ona göre ücret isteyin diyeceksiniz. Biraz hakkınız var ancak tam olarak yeterli değil.

Aramızda öyle çürük meslektaş var ki daha muhasebe yapmayı, mizan okumayı bilmiyor. Vergi ve sosyal güvenlik kanunlarından bihaber.

TÜRMOB'un aşırı ve plansız yetkilendirmesi mesleğimizin ve meslektaşın kalitesini düşürdü.

Ticaret Lisesi, Örgün Eğitim İşletme (Özellikle muhasebe finansman bölümü) mezunu bir meslektaş mali müşavir olmuş, kendini de geliştirmiş.

Başka biri de düz liseden mezun, açık öğretimden mezun, dershanelere giderek sınav sistemini geçmiş (Not: Kendini yetiştirmiş açık öğretim mezunu meslektaşları tenzih ederim).

Şimdi bu iki meslektaşın kapasitesini belirlerken müşteri adedine mi göre belirleyeceğiz? Bilenle bilmeyen bir olur mu?

Sorun bataklıkta. Bataklığı ıslah etmek lazım. Yani mesleğe giriş kurallarını, yetkilendirme kriterlerinin ıslah edilmesi lazım.

Yine tekrar ediyorum; aramızda öyle çürük meslektaşlar var ki facia yani. Her türlü cambazlığı yapar, daha konuşmayı bile bilmez ama her türlü yalanı dolanı becerir. Bir de meslektaşlarına neden işinizi erken yapmıyorsunuz diye söylemde bulunur. Demek ki kendisi muhasebe yapmıyor, mesleğin meşekatini çekmiyor. Demek ki tuzu kuru. Ancak saygısı da yok. Empati de yapmayı bilmeyecek kadar analiz yeteneği eksik.

Analiz yeteneği eksik olan kişiden muhasebeci olmaz bir kere. Daha söylenecek çok şey var da kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Ben daha ne diyeyim sevgili meslektaşlarım.

Pandemi sürecinde 250 den fazla meslektaşımız hayatını kaybetti, binlerce meslektaşımız hasta oldu, büyük bir bölümü hala hasta. Yoğun bakımlarda ölüm kalım savaşı veriyor. Muhasebe elamanları da bu sürecin içinde.

Angaryalar almış başını gidiyor. Meslektaş nasıl işini zamanında bitirsin şimdi?

Salgın hallerinde vergi kanunlarımızda mücbir sebep konusu olduğu halde, tam kapanmadan bahseden idare neden beyan verme sürelerini uzatmaz ki?

Siyasi otorite yetkilileri, Vergi ve SGK tahakkukunu elinde bulunduran kişiler bankalara ödeme yapmaya gittiğinde, sokağa çıkma uygulamasından muaf mealinde komik, izansız duyuru dahi yapabiliyor. Koyun can derdinde, kasap et derdinde misali.

Hayatını yitiren meslektaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Hasta olan meslektaşlarımıza Allahtan şifa diliyorum. Allah yardımcımız olsun inşallah.
Ama biraz da yöneticilerimiz yardımcı olsun. Sadece dilekçe verip meslektaşa yardımcı olmaya çalışıyorum demekle olmuyor maalesef.

Bilmem anlatabildim mi sevgili yönetim kurulu üyeleri, TÜRMOB Başkanı ve Genel Sekreteri? Ölüyoruz, boğuluyoruz.

Sesimiz duyuluyor mu??????????
Yetim Vakfı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine hayırseverlerin bağışları ulaştırdı.
İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa’ya yaptığı saldırıları, . .
13 Ocak 2010 Tarihinden 29 Nisan 2021 Tarihine Kadar Yayınlanan ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanunlar
Ramazan Bayramı dolayısıyla Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki otoyollar ve köprülerden geçişler ücretsiz olacak.
Bu gece boyunca melekler, Rablerinin izniyle ölü canlara hayat taşımak için bölük bölük inerler;
Pandemiyle beraber daha da derinleşen gelir eşitsizlikleri, Kolombiya'da olduğu gibi birçok ülkede sosyal patlamalar yaşanacağını ve . . . .
1475 sayılı İş Kanunu’na göre kıdem tazminatına esas ücret hesabı son hak edilen ücret üzerinden hesaplanmaktadır.
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:
Son olarak 3592 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 4857 sayılı İş Kanun’a eklenen geçici 10. madde hükmü uyarınca uygulanmakta olan
Mayıs ayının emlâk vergisi için birinci taksitin ödenme ayı olmasını da nazara alarak, bu yazımı emlâk vergisi ile ilgili bir konuya ayırayım, . . .
"TÜRMOB, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve . . . "
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için . . . .
Mart ve nisan ayları beyan dönemi olması nedeniyle yoğun geçen aylar. Olmaz ama yoğunluğun az da olsa bitmesi nedeniyle . . . .
Maliye, inşaat şirketlerinin/müteahhitlerin şirket ortağı ve/veya ilişkili kişilere yaptıkları konut satışlarından doğan KDV iadelerinin . . . .
“Ülkemizde Kadınların Çalışma YAŞAMINDA Yasal Hakları " Konusunu Masaya Yatırdı. . . . . .