Sahte içki için barkod kontrolü
26 Temmuz 2021 Pazartesi
Sahte içkiden ölenler, hastanede yatanlar ve yurda kaçak yollarla sokulan sigaraların yakalandığına ilişkin operasyon haberlerini . . .
Sahte içki için barkod kontrolü
Sahte içki için barkod kontrolü

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Sahte içkiden ölenler, hastanede yatanlar ve yurda kaçak yollarla sokulan sigaraların yakalandığına ilişkin operasyon haberlerini duymadığımız bir gün yok. Ülkemizde, içki ve sigaradan alınan Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi tutarları toplamı, toplam vergi gelirlerinin %10'unu oluşturuyor. İçilen her üç kadeh içkinin iki kadehi vergi ve bir paket sigaranın yirmi dalının on sekizi vergiden oluşunca; ürün sahteciliği veya bandrol oyunları gündelik hale geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2020 yılı Faaliyet Raporu yayımlandı. Bugün sizlere, bu faaliyet raporunda yer alan bandrol denetimlerine ilişkin sonuçlardan hareketle, sahteciliğin ve kaçakçılığın nasıl önlenebileceğine ilişkin görüşlerimi ileteceğim.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI, AZ PERSONELLE MUCİZE YARATMAYA ÇALIŞIYOR

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi güvenliğini sağlamak amacıyla; tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içkiler sektöründe faaliyet gösteren üretici ve/veya ithalatçı firmaların takibine yönelik olarak Ürün İzleme Sistemi uygulamaktadır. Sistem, vergi kayıp ve kaçağını önleyerek, vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımını sağlamak amacıyla mükelleflerin vergi matrahlarına ulaşmak için; teknolojik imkanları kullanarak üretilen ve ithal edilen tütün mamulleri, makaron, yaprak sigara kağıdı ve alkollü içki ürünlerinin bandrol, kod veya kodlanmış etiketler aracılığıyla takip edilmesi esasına dayanıyor. Ülke genelinde, Ürün İzleme Sistemi kapsamındaki denetimler, vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklara bağlı özel eğitimli bandrol denetim ekiplerince mobil denetim cihazları da kullanılmak suretiyle gerçekleştiriliyor.

BANDROLÜ KONTROL ETMEK MÜMKÜN…

Gelir İdaresi Başkanlığı, tütün mamulleriyle alkollü içki ürünleri sektöründe faaliyet gösteren üretici ve/veya ithalatçı firmaların takibine yönelik hizmet veren Ürün İzleme Sistemi kapsamında geliştirilen, GIB BUIS (Bandrollü Ürün İzleme Sistemi) uygulaması ile tüketicilerin denetim süreçlerine aktif katılımını sağlayarak, aldıkları ürünün üzerinde yer alan bandrolü kontrol edebilmelerine olanak sağlamıştır. Bu uygulama, Apple Store ve Google Play üzerinden indirilebilmektedir. Ayrıca, söz konusu ürünler üzerindeki bandrollerin SMS ve internet sitesi (www.buis.com.tr) aracılığıyla sorgulamaları da yapılmaktadır. Başkanlığın 2020 yılında, Bandrollü Ürün İzleme Sistemi çerçevesinde, gerçekleştirdiği saha denetimlerinin sonuçları aşağıda yer almaktadır.
Vergi oranları düşürülmeli ve denetim altyapısı güçlendirilmelidir

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, pandeminin en yoğun yaşandığı 2020 yılında aylık ortalama 374 personel ile gerçekleştirdiği denetimler de göstermektedir ki; vergi oranı yüksek bu ürünlerde sahte ürün, bandrolsüz, taklit bandrollü ve yanıltıcı bandrol uygulamaları çok yaygın. Tüketiciler, gerçek zannettikleri ürünlere market fiyatını ödemekte, sağlıklarından ve hatta canlarından olmakta; devletin ise, ciddi vergi kaybı oluşmaktadır. Yüksek vergi oranları, sahteciliğin ve kaçakçılığın yaygınlaşmasına neden olmakta ve vergi vergiyi öldürmektedir. Bu ürünlerdeki özel tüketim vergisi oranlarını düşürmek ve bandrol kontrollerini arttırmak, çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.
7- Divan Başkanı Orhan Üstekidağ Genel Bir Bilgilendirme Yaptıktan Sonra Genel Kurulu Selamlayarak Kapattı.
Aynı Zamanda İktisadi Dayanışma Yazı Ailemiz Yazarlarından Olan Değerli Arkadaşım Emir Es'in Vefatını Üzülerek Öğrenmiş Bulunuyoruz.
İngiliz haber ajansı Reuters, Rusya'nın Suriye'de muhaliflerin elindeki son bölge olan kuzeybatı bölgelerine hava saldırılarını artırdığını,. . .
Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla yükselişe geçen dolar/TL, yeni haftaya 8,89'luk yeni zirveyle başladı. Karar sonrası yabancı çıkışı . . .
İnternette “Emeklilik statüsünün belirlenmesinde son 7 yılın önemi? ve “Emeklilikte son yedi yıl hesabı nasıl yapılır? başlıklı yazılarınızı . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 2 Eylül 2021 gün ve Sıra No: 531 ile “Akaryakıt ve LPG piyasasının yanı sıra . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
Oğlum 1.5 yıl işsizdi. GSS borcu birikti. Şimdi işe girdi borcu yapılandıracağız. İnternet üzerinden SGK'ya başvurduğumuzda, 2.307 TL . . . .
Köşemde, 11 Ocak 2021 tarihinde “Akarkayıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” ve 18 Ocak 2021 tarihinde de “Akaryakıta . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
İşçi-İşveren anlaşmazlıklarında ihbar tazminatı da önemli bir anlaşmazlık konusudur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesi, . . .
Değerli Yüksek Ticaretli ve Marmara’lı okuldaşlarım. Bildiğiniz gibi Yük. Tic. ve M.Ü.İ.İ.B.F. Mezunlar Derneği İstanbul Şubesi’nin 43. Genel . . .
09.06.2021 tarihi itibarıyla ilk derece (Vergi Mahkemeleri) yargı mercileri nezdinde dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş . . .
Akaryakıt ve LPG piyasasında rekabet eşitliği sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi amacıyla 7318 Sayılı . .
Geçtiğimiz Ağustos ayında bir bölgemizde sel felaketleri yaşarken bir bölgemizde çok sayıda yangınla karşılaştık. Felaketlerde elbette . . . .
Hazine, haksız vergi alır mı? Alır. Bu sonuç çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Örneğin mükellef ihtirazi kayıtla beyanname verip, . . .
20. Anadolu Odaları Eğitim Semineri 03-06 Ekim 2021 Tarihinde Titanic Delüxe Golf Belek' te Yapılacaktır.
Yapılandırma Müracaat Süreleri İçin Son Tarih 30 Eylül 2021
Doğum tarihim 14 Aralık 1970. İlk kez 1 Aralık 1992'de sigortalı olarak işe başladım. Şu an çalışıyorum, 9450 prim günüm var.. . . .