Orada Kimse Yok mu?
24 Şubat 2019 Pazar
Celal Özgüroğlu
Gözünüz doysun, siz oradasınız, meslektaşınız kara toprakta…

Gözünüz doysun, siz oradasınız, meslektaşınız kara toprakta…

ÖZGÜRCE

Orada Kimse Yok mu?

Celal Özgüroğlu - SMMM & Bağımsız Denetçi

17 Ağustos 1999 Gölcük, saat sabahın üçü ve 7,4 şiddetinde bir deprem. Sekiz on katlı binaların yerle bir olduğu, uğultu sonrası derin bir sessizlik ve ardından çığlıkların, koşuşturmaların, bağrışların birbirine karıştığı sokaklarda kaçabilenlerin geri dönüp beton parçalarını kenarlara fırlatıp enkazın altına doğru “Orada kimse var mı?” diye bağırışları unutulacak gibi değil. Enkazın üstündeki korku dolu telaşlı koşuşturma beton yığınlarının altındakilere haberleri olsa umut olabilirdi belki. Onlar yerin altının uğultulu seslerini ve bir de çıtırtılarla yavaş yavaş kaburgalarını daha da sıkıştıran tuğlaların arasından avazı çıktığı kadar bağırdılar birbirlerinden habersizce “Orada kimse yok mu?”

12 Mayıs 2005 Amasya’nın Göynücek ilçesi, bir minibüs ile bir midibüsün çarpıştığı kazada 4 ölü, 32 yaralı. Araç içinde sıkışan yaralıların acı ile yardım çığlıkları kazanın dehşetini gözler önüne seriyor; “kimse yok mu?” Trafik durduruluyor ve derhal yardım çalışmaları başlıyor.

10 Ekim 2015 Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen terör saldırısında 95 kişi öldü, 246 kişi de yaralandı. Yaralıların çığlıkları, 1892’den bu yana duyulan tüm tren seslerinin toplamından milyon kez daha çok, milyon kez daha derindi. Sağa sola savrulmuş yaralılar elleri, yüzleri kan, bağırıyorlar, birbirlerinden yardım istiyorlardı; yardım edecek “kimse yok mu

“Kimse yok mu?” nun tarihi hep acıdır, hep yokluktur hep zordur, bazen ete kemiğe bürünür ve yerin yedi bin kat altından çığlık olur gelir, bazen araç koltuklar arasına sıkışmış bir trafik kazasının ilk saniyeleri olur korkuyla karışık. Bazen sessizlik olur, Kevin Carter’in objektifini esir alır; derisi kaburgalarına yapışmış bir çocuk ve kocaman bir akbaba, önce vicdan ölür sonra çocuk ve sonra deklanşöre basan parmağın sahibi…

“Kimse yok mu?” nun tarihi acıdır, tarifi isyan. Son olarak Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerinden Mali Müşavir İbrahim Birsel’in ölümü “Kimse yok mu? ”nun cevabını açık açık vurmuştur yüzümüze. Yüz yirmi bini bulan Mali Müşavir camiasında itibarı yerlerde sürünürken, mesleğin ve meslektaşın kimsesizliğinin sahipsizliğinin siyah fotoğrafı olarak tarihte yerini almıştır. Türmob sayfasında ve Türmob delege sayısının neredeyse yarısını oluşturan ve birliğin omurgası İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın web sayfasını inceledim. Acaba omuzlarına almış mıdır bu ağır yükü, acaba bir sorumluluk duygusu ile başsağlığı mesajı yayımlamış mı birliğimiz ve odamız diye dakikalarca inceledim. Gözümden kaçmadıysa bir başsağlığı mesajı göremedim. Demek ki Orada kimse yokmuş!!!

Mesleki yeterliliği olmadığı halde delegesini yanıltarak Cemal Yükselen’i Türmob Başkanı seçtiren irade dava yolu ile görevden alınan “kısa süreli başkan” için mahkemelere harcadıkları zamanın yüzde birini Mücbir sebep için harcasalardı Mersin’de masasının başında vefat eden meslektaşımız şimdi işinin başındaydı. “Biz buradayız” diyenler saraylarında saltanat içinde yaşarlarken meslektaş “tahsilat sorunu” içinde tükeniyor, meslektaş “angaryalar” ile boğuluyor, “mücbir sebep” yasalaşmadığı için hayatlarından çalınıyor. Gözünüz doysun, siz oradasınız, meslektaşınız kara toprakta…21.02.2019

62- Oy Pusulalarının Kontrol Edilmesinden Sonra ; Divan Başkanı Ziya Disanlı Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu Adına Konuşmalarını Yapması İçin TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan' ı Kürsüye Davet Etti.
REKLAM ALANI
Konser Duyurusu
Retaj Royal İstanbul Hotelde Düzenlemiş Olduğu İftar Yemeğine Davetlisiniz.
MMMB Derneği Kadıköy şubesi 27.04.2022 tarihinde Bostancı The Green Park hotelde düzenleceyeceğimiz iftar yemeğimize katılımlarınızdan mutluluk duyacağız.