Ödenmeyen bayram ikramiyesi için ne yapılmalı?
02 Ağustos 2020 Pazar
Tam da 30 Temmuz tarihli yazınızda tanımladığınız üzere 20 Temmuz'da emekli olmuş hekimim. SGK'da ikramiye alamayacağım söylendi.
Ödenmeyen bayram ikramiyesi için ne yapılmalı?
Ödenmeyen bayram ikramiyesi için ne yapılmalı?

Sezgin Özcan - (Sözcü)

Tam da 30 Temmuz tarihli yazınızda tanımladığınız üzere 20 Temmuz'da emekli olmuş hekimim. SGK'da ikramiye alamayacağım söylendi. Yeni kanuna göre ödenmesi gereken ikramiyemi alabilmek için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Ercan Kayıkçıoğlu

“Temmuz ayında başvuran ikramiye alabilecek mi?” başlıklı yazıyı, temmuz ayında emeklilik başvurusunda bulunan bir okurun Kurban Bayramı ikramiyesini alıp alamayacağına ilişkin sorusu üzerine yazmıştım. Zira ikramiyenin ödendiği tarihte henüz emekli aylığını almamış olanların durumu özellik arz ediyor. Yetkin olmayan birine sorulduğunda da yanlış yanıt alma ihtimalinin yüksek olduğunu tahmin etmiştim. Tahminimde yanılmamışım.

Sorunuzu yanıtlayan SGK personelinin konumunu bilmiyorum. Ancak bu konuda yetkin biri olmadığı anlaşılıyor. Emekli aylığınız temmuz ayından geçerli olmak üzere bağlanmış ise hiçbir sorun yok. Bayram ikramiyenizin ödenmesi gerekir. Emekli aylığı için temmuz ayında başvurmuş ve aylığınız ağustos ayından itibaren bağlanacak olsa da bayram ikramiyenizin ödenmesi gerekiyor.
İkramiyenizin ödenmesi için şifahi olarak verilen yanıta itibar etmeyip, yazılı olarak başvurmalısınız. İkramiyeye hak kazanmıyorsanız, SGK da bunu nedeniyle birlikte yazılı olarak bildirmek durumunda. Sonrası, verilen yanıta göre şekillenecek.

Kısa çalışma sigortalılık süresini etkiler mi?

Yüzde 54 engelli raporum var. Engelli hakkıyla emeklilik için başvuracağım. Kanuna göre 3. derece engelli olarak 19 yıl sigortalılık süresi ve 4240 gün gerekiyor. Prim günüm doldu, fazlası da var. Toplam çalışma yılım (19 yıl) önümüzdeki ay dolacak. Şimdi kısa çalışma ödeneği alıyorum. Ağustos ayı sonuna kadar kısa çalışma ödeneği almam 19 yılı doldurmama mani midir? Yine de başvurabilir ve emekli olabilir miyim? Şafak Şeker

Sigortalılık süresi, sigortalının emekliliği için gereken ve uzun vadeli sigorta kolları olarak tanımlanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile aylık bağlanması için yazılı istekte bulunduğu tarih arasında geçen süre olup, bu sürenin tamamen prim ödenerek geçirilmiş olması koşul olmadığı gibi, bu sürenin başlangıç ve sonu arasında aralıklı ya da birden çok sigortalılık haline tabi çalışmanın, sigortalılık süresinin belirlenmesinde bir önemi bulunmuyor.

Bu bağlamda, kısa çalışma ödeneği alınan dönemlerde sigorta primi ödenmemekle birlikte, söz konusu dönemler sigortalılık süresinden sayılıyor. Buna göre, adınıza ilk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim ödendiği (sigortalı çalışmanızın başladığı) tarihten itibaren 19 yıl dolduğunda, sigortalılık süresi şartını da sağlamış olur ve emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz.
Bankalarca yapılan kanuni takipler sonunda kredilerin teminatında bulunan ipotekli taşınmazlar İcra Müdürlüklerince açık arttırma suretiyle
Genelgede, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik. .
l -Gelir Vergisi Kanunu Yönünden, ll - Vergi Usul Kanunu Yönünden: lll -Katma Değer Vergisi Kanunu Yönünden:
COVID-19 pandemisinin çalışma hayatına olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla bir yandan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği,. .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Türk lirası mevduatlarının faiz getirisinden yapılan vergi kesintisi düşürüldü, 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı.
Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu, miras yolu ile intikal eden hisse senetlerinin beyanında, beyan edilecek değer olarak,
Ermenistan'ın kardeşimiz Azerbaycan'ın toprağı olan Karabağ'a saldırısı sonucu şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
İlgi (a)'da kayıtlı özelge talep formunuz ve ilgi (b)'de kayıtlı dilekçenizde, toplu taşıma faaliyetinizle ilgili olarak "muhtelif müşteriler" . . .
Zaman aşımına uğrayan kâr paylarının vergilendirilmesinde mükerrerlik var mı? 1933 yılında çıkarılmış olan 2308 sayılı
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5/f maddesi gereği “Bankalara, finansal kiralama ya da finansman şirketlerine borçları nedeniyle kanuni . . .
Danıştay 14. Dairesi, Gaziantep'te gözleme, sıkma ve tost satan kadının, gerçek usule göre daha avantajlı olan . . . .
Müzik eşliğinde Güneşli Park AVM Düğün salonuna sosyal Mesafeyi koruyarak konfediler eşliğinde Mehtap Hanım ve Yurtcan Bey . . .
KGK tarafından Bağımsız denetim Firmalarına gönderilen yazılarda; BDS 700 ile ilgili olarak KGK tarafından belirlenen 2. Formata uygun . . .
Limited şirketler, Türk Ticaret Kanunu’na (TTK) göre kurulmuş ticaret şirketleridir. Şirketin kuruluşu, ortaklık yapıları ve
Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik'te yapılan değişikliklerle birlikte, kredi kartında da ıslak imza zorunluluğu kaldırıldı.
İktidar, darbe girişimi, ekonomik durgunluk ve Rahip Brunson krizi sırasında yaşanan döviz kurlarının ani ve olağanüstü yükseldiği . . .