Memuriyetten çıkarılma emeklilik haklarını etkiler mi?
07 Haziran 2021 Pazartesi
Kamuda memur olarak çalışan ve emekliliği hak etmiş bir kişinin memuriyetten herhangi bir şekilde çıkarılması/atılması . . . .
Memuriyetten çıkarılma emeklilik haklarını etkiler mi?
Memuriyetten çıkarılma emeklilik haklarını etkiler mi?

Sezgin Özcan

Kamuda memur olarak çalışan ve emekliliği hak etmiş bir kişinin memuriyetten herhangi bir şekilde çıkarılması/atılması, kazanmış olduğu emeklilik haklarını (İkramiye ve maaş) kaybetmesine mi yoksa eksik olarak ödenmesine mi sebep olur? Fahri Samancı

Memuriyetten çıkarılma/atılma, emeklilik haklarının kaybına neden olmaz. Emeklilik şartlarının sağlanmış olmasına bağlı olarak emekli aylığı tam olarak bağlanır. Hizmetlerinin tamamı 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında geçmiş ise emekli ikramiyesi de ödenir.

Ancak diğer sigortalılık statülerinde de (4/a, 4/b, banka emekli sandığı gibi) çalışması olan ve hizmet süreleri birleştirilerek emekli aylığı bağlananlara 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında geçen çalışmaları karşılığı emekli ikramiyesi ödenebilmesi için memuriyetlerinin 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde belirtilen kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması gerekiyor. Emekli aylığı birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden bağlanırsa, emekli ikramiyesi ödenmez.

Askerlik borçlanmasında engelliler için indirim var mı?

İşe giriş tarihim 17 Temmuz 2004. Toplam sigorta prim gün sayım 2189. Yüzde 45 engelli raporum var. Askerlik borçlanmamı yaparsam ne zaman emekli olabilirim? Bir de askerlik borçlanmasında engelliler için indirim var mı? Abdurrahim Urak

Vergi indirim belgesi alırsanız 20 yıl sigortalılık süresi ile 4400 prim gününü tamamladığınızda engellilere sağlanan özel emeklilik koşullarıyla emekli olmaya hak kazanırsınız. Askerlik borçlanmasına ilişkin prim tutarında engelliler için indirim maalesef yok. Asgari ücret ile asgari ücretin 7,5 katı olan prime esas kazanç alt ve üst sınırları arasında kalmak koşuluyla belirleyeceğiniz kazanç tutarı üzerinden yüzde 32 oranında prim ödersiniz.

Kızımıza aylık bağlanır mı?

Eşim ve ben Emekli Sandığı emeklisiyiz. Kızım, Emekli Sandığına bağlı memur olarak çalışıyor ve eşinden ayrıldı. Bizim vefatımız halinde babasından ya da benden aylık bağlanır mı? G. Oflaz

Emekli Sandığı iştirakçisi/emeklisi olan kız çocuğuna, bekâr veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış ya da dul kalmış olsa da Emekli Sandığı iştirakçisi/emeklisi ana ve/veya babadan aylık bağlanmıyor.

Kızınız eşinden ayrılmış olsa da Emekli Sandığı iştirakçisi olduğundan, Allah geçinden versin vefatınız halinde babasından ya da sizden aylık bağlanmaz.(Sözcü)
Sunumlar ;TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı İ.Hüseyin Yıldız ve YMM Sabahattin Gökmen'le Ayrıca Sorular ve Cevaplar
Bazı hukuk düzenlemeleri öngörülmeyen durumlar yaratabilir. Bu yazımda acil çözüm bekleyen üç ‘hukuksal feryat’a yer vereceğim:
İŞKUR tarafından önerilen işi haklı bir neden olmaksızın reddedenlerin işsizlik ödenekleri işi reddettikleri tarih itibarıyla,
Pandeminin 2020 Mart ayında hayatımıza girmesiyle iş dünyasının yaşayabileceği muhtemel olumsuzlukların hızla önüne . . . .
Yeni yapılandırma kanunu yasalaştı. Yeni versiyon kanun, esasen önceki kapsamlı yapılandırma kanunlarının bir benzeri.
Son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine "Baro Genel Kurulları" konulu ek genelge gönderdi. Buna göre;
Güncel Değişikliklerden sıcağı sıcağına haberdar olmak için ; Telefon numaranız veya E-mailiniz adresinizde herhangi bir değişiklik var ise;
Konu hakkında esnaflar başta olmak üzere mükellefleri uyaran DSMMMO Değişim Gurubu Başkanı Necdet Bardan, . .
Değerli Katılımcı; Bu anket formu, COVID-19’un muhasebe meslek mensuplarına etkisini incelemek için hazırlanmıştır.
9/6/2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7326 sayılı Kanun . . . .
Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7326 sayılı Kanun’la birçok konuda düzenleme yapıldı. . . .
1975 doğumlu bir bayanım. 1994 Ocak ayında işe girişim var. O zaman 105 günlük bir prim ödemem oldu. . . .
"Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi Güncellendi."
Geçtiğimiz günlerde Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) Başkent Üniversitesi ile birlikte “COVID- 19 Sürecinin . . .
8/6/2021 tarihinden itibaren aynı Kararname uyarınca uygulanacak özel tüketim vergisi tutarları ekteki tabloda yer almaktadır. . . .
Kamuda memur olarak çalışan ve emekliliği hak etmiş bir kişinin memuriyetten herhangi bir şekilde çıkarılması/atılması . . . .
İktidar, Kasım 2020'de çıkardığı 7256 sayılı Kanun'un henüz mürekkebi kurumadan, 3 Haziran 2021'de yapılandırmanın . . .