Malulen emeklilik hak edilen aylığı düşürmez
16 Eylül 2020 Çarşamba
Ekrem Sarısu
16 Ağustos 1971 doğumlu sigorta başlangıç tarihi 12 Haziran 1988 olan ve 9507 gün prim ödemesi olan erkek sigortalıyım.
Malulen emeklilik hak edilen aylığı düşürmez

Ekrem Sarısu

Soru: 16 Ağustos 1971 doğumlu sigorta başlangıç tarihi 12 Haziran 1988 olan ve 9507 gün prim ödemesi olan erkek sigortalıyım. Şu an işsizim. 8 Haziran 2020’de açık kalp ameliyatı geçirdim. Aynı zamanda şeker hastasıyım. Malulen emekli olabilir miyim? Olursam emekli maaşım düşer mi? (Şu gün itibari ile SSK sitesine girdiğimde 3.800 TL maaş gözüküyor). Malulen emekli olmam mı doğru? Yoksa emekliliğe 22 ayım var. Bu zamanı beklemem mi doğru? Ömür ZEHİR

Cevap: Hastalıklarınız en az yüzde 60 oranında işgücü kaybınıza yol açmışsa ve raporlarınız ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz. Şayet yüzde 60 oranında işgücü kaybı raporu alamaz ancak en az yüzde 40 oranında işgücü kaybı raporu alabilirseniz, Maliye’den vergi indirimi de alıp engelli hakkıyla emekli olabilirsiniz. Gerek malulen, gerekse engelli hakkıyla emekli olmanız hak etmiş olduğunuz emekli aylığınızda kayba yol açmaz.

ENGELLİ HAKKIYLA YAŞ ARANMADAN EMEKLİ OLUNABİLİR

Soru: 10 Nisan 1974 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Mart 1989 olup 7900 gün prim ödemem var. Askerlik yapmadım. Raporum var. Gözlerim miyop. Ne zaman emekli olurum? Mesut ÇINAR

Cevap: İlk girişinizde adınıza prim ödemesi varsa, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 51 yaşınızı dolduracağınız 10 Nisan 2025’te emekli olabilirsiniz. Şayet gözlerinizdeki rahatsızlık yüzde 40 oranında işgücü kaybınıza yol açmışsa ve Maliye'den de vergi indirim hakkı da alabilirseniz, engelli hakkıyla yaş aranmadan hemen emekli olmanız da mümkün.

PRİMİ 3600 GÜNE TAMAMLAMA EMEKLİLİK YAŞINI ETKİLER Mİ?

Soru: 1 Mart 1975 doğumluyum. İlk sigortalılık tarihim 27 Mart 1998 olup şu anda 3510 gün prim ödemem var. Ayrıca 550 gün askerlik borçlanmamı henüz yatırmadım. İki sorum var beni bilgilendirir misiniz? 1) 3600 günü tamamlamanın emeklilik yaşında etkili olduğunu okumuştum. 550 günü yatırırsam 360 gün daha mı erken doldurmuş olurum. Ve ilk sigortalılık tarihim geriye mi çekilmiş olur? 2) 1996’da adıma bir işyeri vardı ancak hiç Bağkur kaydı yapmadım. Yaklaşık 1000 gün ediyor. Bu süreleri borçlanma imkânım yok mu? Doğan ÖZER
Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirilen derneğimiz tarafından bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programı kapsamında Ocak ayı yüz yüze ve on-line eğitim takvimimiz aşağıdaki görsellerde paylaşılmıştır.
İSMMMD, Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından uzaktan eğitim yöntemi ile bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programları düzenleme konusunda yetki almış olup; Temel Tahkim Eğitimi konulu ders açılmıştır.
http://uzembmmgd.com/ üzerinden olarak yapacağımız ;