Maliye yılın ilk beş ayında vergi tahsilat rekoru kırdı: 100 TL tahsilatın 44.5 TL’si KDV ve ÖTV
17 Haziran 2022 Cuma
Maliye yılın ilk beş ayında vergi tahsilat rekoru kırdı: 100 TL tahsilatın 44.5 TL’si KDV ve ÖTV Bütçenin beş aylık vergi tahsilat tutarı, . . . .
Maliye yılın ilk beş ayında vergi tahsilat rekoru kırdı: 100 TL tahsilatın 44.5 TL’si KDV ve ÖTV
Maliye yılın ilk beş ayında vergi tahsilat rekoru kırdı: 100 TL tahsilatın 44.5 TL’si KDV ve ÖTV

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Maliye yılın ilk beş ayında vergi tahsilat rekoru kırdı: 100 TL tahsilatın 44.5 TL’si KDV ve ÖTV Bütçenin beş aylık vergi tahsilat tutarı, 12 aylık hedefin %70'ine ulaştı. Geçen yıl aynı dönem 7.5 milyar TL açık veren bütçe bu yıl 124.6 milyar TL fazla verdi. Bütçede hedefin çok üzerindeki tahsilatın en önemli nedeni ise enflasyon.

2022 Yılı Ocak-Mayıs döneminde Merkezi Yönetim bütçe giderleri 959.8 milyar TL, bütçe gelirleri 1 trilyon 84.4 milyar TL ve bütçe fazlası ise 124.6 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Merkezi Yönetim bütçesi 2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde 7 milyar 509 milyon TL açık vermiş iken, 2022 yılı Ocak-Mayıs döneminde 124 milyar 618 milyon TL fazla vermiştir. Yılın ilk beş ayında vergi tahsilat rekoru kıran bütçenin, beş aylık performansını aşağıda hazırladığım iki tablo yardımı ile analiz edeceğim.

ENFLASYON, KUR KORUMALI MEVDUAT VE ORAN ARTIŞLARI 

Bütçenin ilk beş aylık vergi tahsilat tutarı, 12 ay için konulan tahsilat hedefinin %70'ine ulaştı. Bütçe giderlerinde ise ilk beş aylık gerçekleşme, toplam giderin %54,8'i oldu.  İlk beş ayda yapılan toplam 881 milyar 156 milyon TL vergi tahsilatının 392 milyar 216 milyon TL'si Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi'nden yapıldı. Böylece 100 TL vergi tahsilatının 44.50 TL'si Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi'nden yapılmış oldu. Bütün vergi türlerinde, bütçede konulan hedeflerin çok üzerinde tahsilat yapılmasının en önemli nedeni; enflasyondur. Yükselen fiyatlar üzerinden yapılan vergileme ve sonrasında yapılan tahsilatlar bu sonucu ortaya çıkarmıştır


Kurumlar Vergisi'nde ilk beş ayda yapılan rekor tahsilatın sebebi ise Kur Korumalı Mevduat işlemlerinden fahiş paralar kazanan bankalardır.

İktidar tarafından aşağılanan alkol ve tütün tüketenler, ilk beş ayda bütçeye ÖTV ve KDV olarak toplam 50 milyar 984 milyon TL katkı sundular.

Akaryakıtta eşel-mobil sistemi uygulanmayınca; ilk beş ayda tahsil edilen ÖTV tutarı 28 milyar 320 milyon TL'ye ulaşarak, bütçeye konulan 31 milyar 292 milyon TL hedefin %90'ına ulaştı.

Faiz gideri 121.8 milyar TL

Vergi tahsilatı yıl sonuna kadar aynı çizgiyi sürdürse bile, bütçe giderleri için ayrılan 12 aylık bütçe ödeneğinin %54.8'nin ilk beş ay sonunda kullanılmış olması, tehlikenin varlığına işarettir. Ayrıca ilk beş ayda faiz giderinin 121 milyar 885 milyon TL'ye çıkması ve bütçeye yıl sonuna kadar ne kadarlık maliyet getireceği hesaplanamayan Kur Korumalı Mevduat için verilen kur garantisi nedeniyle mart, nisan ve mayıs aylarında ödenen toplam tutarın 21 milyar 98 milyon TL'ye ulaşması da dikkate alınmalıdır.
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .
Konya S.M. Mali Müşavirler Odasında 24. Olağan Genel Kurulu ve Oda kurullarının seçimi 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Şirketlerde sermaye artırımları bedelli ya da bedelsiz olarak yapılabilmektedir. Şirketlerin yeni hisse ihraç etmesi ve bu hisselerin nakit . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında . . . .