Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirler Günü Kutlu Olsun.
01 Haziran 2023 Perşembe
Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin yasal statüye kavuşma günü 01 HAZİRAN . . .
Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirler Günü Kutlu Olsun.
Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirler Günü Kutlu Olsun. 
(01 Haziran)

Dr. Masum Türker
(Eski Devlet Bakanı)

Değerli Meslektaşlarım;

Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin yasal statüye kavuşma günü 01 HAZİRAN 1989 tarihidir. 

01 Haziran 1989 tarihinde halk iradesi adına Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) kabul ettiği 3568 Sayılı Kanun ile Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir yetkisine sahip olabilmenin şartlarını belirleyerek; Ruhsat verme ve mesleği disiplin etme yetkisini, Ruhsat sahibi meslek mensuplarının il veya bölge düzeyinde kuracakları odalar aracılıyla Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne (TÜRMOB) vererek  Muhasebe, Mali müşavirlik’ Yönetim Müşavirliği, İşletmecilik ve Finans hizmetleri ile  Denetim faaliyetlerine ilişkin büroların veya şirketlerin  mesleki ruhsat sahibi olmaksızın kurulamayacağını ve bu hizmetlerin serbest meslek mensubu sıfatıyla yapılamayacağını  hüküm altına almıştır. 

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Mesleğinin yasal statüye kavuştuğu “MALİ MÜŞAVİRLİK GÜNÜNܔ selam, sevgi ve saygılarımla kutlarım.

NOT:  Mecliste herhangi  bir kanunda Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlere yetki ya da görev veya sorumluluk verildiğinde mesleğe atıf şu şekilde tapılır: “01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı Kanuna göre....” 

Çünkü 01.06.1989 tarihi TBMM’nin millet adına mesleğimizi yetkilendirdiği ve ruhsatlandırma ile örgütlenme ve vergi toplama (bilinen adıyla aidat toplama) yetkisi verdiği gündür. Bütün mesleklerin günleri parlamentoda meslek kanunlarının kabul edildiği gündür.
REKLAM ALANI
9- Avrupa Bağımsız Denetçiler Derneği Başkanı Aslı Gültekin "VERGİ KANUNLARINDA YAPILAN DÜZENLEMELER " Konusunda Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi. (SON)
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Geçen hafta yapılan açıklama ve raporlardan anladığımız kadarıyla, Ek MTV’nin %80’i ödenmemiş. Bir önceki yazımda belirttiğim gibi
Fazla ve yersiz olarak ödenen vergilerin iadesinde faiz uygulamasıyla ilgili ilk özel düzenleme 1998 yılında 4369 sayılı Kanun’la yapıldı.
Son 1 aydır kamuoyuna yansıyan haberlerde; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi müfettişleri ve vergi dairesi personeli aracılığıyla “tahsilatı hızlandırma çalışmaları” yaptığını duyuyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, adres değişikliği yapan vatandaşların 31 Mart 2024’te . . . . . . .
Merkez Bankası'nın politika faizinde 500 baz puanlık artış kararı sonrasında kredi kartı, KMH ve ticari kredi faiz tavanları da arttı. Referans . . . .
Merkez Bankası (TCMB) bugünkü toplantısında politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 30'a yükseltti.
31/12/2022 itibariyle kanuni koşulları oluştuğu halde uygulanmayan (ertelene) enflasyon muhasebesi (düzeltmesi) mevcut mevzuatta göre . . . .
Bizler “Mersin 100. Yıl Kutlama Meclisi” olarak; Atatürk, Cumhuriyet ve Mersin ortak paydasında, Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bir . . . . .
2023 yılı, vergi düzenlemelerinin Anayasa’ya aykırılığı iddiaları açısından yoğun geçiyor. Deprem nedeniyle ihdas edilen ek vergi ve ek . . . . . . .
İflas Kanunu’na ilişkin üç iptal kararında da hep, iptal kararının yaratacağı kamu yararını ihlal edecek nitelikteki hukuksal boşluğun yasa . . . .
Yüksek kira ve ev fiyatlarına çözüm arayışları devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten kritik bir açıklama geldi. . . . .
Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul ve liselerde ilk kez uygulanacak ortak sınav tarihlerini açıkladı.
Mersin Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN odamızı ziyaret etti. Valimize Akdeniz Kaymakamı Zeyit ŞENER eşlik etti.
İHH İnsani Yardım Vakfı ile BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında, 6 Şubat tarihinde meydana . . . . .
Son aylarda vergi kamuoyunun gündemini oluşturan birkaç dava var: Ek vergi, ek MTV ve finansman gider kısıtlaması (FGK). Bu davalar . . . .
22. Anadolu Odaları Eğitim Semineri - (04 - 07 Ekim 2023)
Avukatlık mesleğinin amacı, hukuki ilişkilerin düzenlenmesini, her türlü hukuki sorun ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun . . . . .