''Mali Müşavirin halinden Mali Müşavir anlar''
29 Mart 2013 Cuma
MMMBD Genel Başkanı Serdar Özkan mesleki sorunlara ilişkin İKTİSADİ DAYANIŞMA'nın sorularını cevaplandırdı.
''Mali Müşavirin halinden Mali Müşavir anlar''
 

MMMBD Genel Başkanı Serdar Özkan mesleki sorunlara ilişkin İKTİSADİ DAYANIŞMA'nın sorularını cevaplandırdı. Yaklaşan oda seçimlerine ilişkin olarak da konuşan MMMBD Genel Başkanı Özkan, meslek mensuplarını seçim günü oy kullanmaya çağırdı.

MMMBD Genel Başkanı Serdar Özkan verdiği röportajda mesleğe başladığı günden bu yana mesleğin gelişimi için çaba içinde olduğunu bu çabasının hala devam ettirdiğini ifade etti.

''Bu mesleğin olmazsa olmazı rakamları sevmek, mesleği sevmek ve en önemlisi sabır'' diyen Özkan, ''Ama öncelikle sevmek şart. Mesleği keyif alarak yapan biri olarak eskiye dönsek yine bu mesleği seçerdim'' ifadelerinde bulundu.

Özkan, muhasebe mesleğinin Türkiye'de çok genç bir meslek olduğuna vurgu yaparak, başlangıçtan bu yana çok yol katedildiğini dünyada teknolojik değişimlerle ve bu teknolojik değişimin getirdiği yükle karşı karşıya olunduğunu bu süreçle ileriki dönemlerde işlerin daha rahat yürüyeceğine olan inancını ifade etti.

Kurumsallaşma konusunda da konuşan Özkan, kurumsallaşmanın kaçınılmaz bir süreç olduğunu bu konuda TÜRMOB ve odaların gerekli çalışmalarda bulunduğuna dikkati çekerek, '' Ama bizim söyle bir zaafımız var, ortak yaşamak, paylaşmak.. bu kültürlerimiz malesef zayıf önümüzdeki kurumsallaşma sürecinde bizi sekteye uğratan da bu. Ama genç arkadaşlarımız bu konuda çok şanslılar '' şeklinde konuştu.

''Mücadelemizin medyada istediğimiz gibi yer bulamaması bizi üzdü''

Özkan, Muhasebe Haftası kapsamında meydanlarda yapılan yürüyüşlere ilişkin ''üzüldüğümüz konu yaklaşık 5 bin meslek mensubunun bulunduğu bir ortamda yapılan açıklamaların medyada istendiği kadar yer bulamaması'' ifadesinde bulundu.

Meslek olarak en büyük sıkıntı dediği cezalara yönelik Özkan, ''meslektaşlarımızın korkulu rüyası cezalar. Bu konuda da dernek olarak meslek mensuplarımıza bi çözüm olması açısından mesleki sorumluluk sigortası ile ilgili bir protokol imzaladık. Bu uygulama yaklaşık 4 yada 5 yıldır İzmir'de uygulanan bir proje, bunu genel merkez olarak biz de sahiplendik'' dedi.

Son olarak seçim sürecine değinen Özkan şunları kaydetti: 'bütün meslektaşlarımızın seçim günü oylarını kullanmalarını mesleklerine sahip çıkmaları adına bekliyorum. Oy kullanmaya bile vakit ayırmayan meslek mensubunu çok anlamlı bulmuyorum. Mali Müşavirin halinden mali müşavir anlar başkasına bu işi ihale etmeden bizim kendi mesleğimize, birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. Süreç de bunu gerektiriyor. Meslek mensuplarından bu konuda özverili davranmalarını kendilerini geliştirmelerini istiyorum ve bunu yaparken ülkemizin içinde olduğu konjonktüründe göz önünde bulundurulması gerekiyor. Biz nasıl kendimizi geliştiriyorsak esnafın tüccarın da kendisini geliştirmesi gerekiyor.''

Söyleşinin ayrıntısı İKTİSADİ TV'de..

1-     1-      http://www.iktisadidayanisma.com/1--28032013---Serdar-Ozkan---MMMB-Dernegi-Genel-Ba/iktisadiTV/21a110e9-6781-429c-a44f-81295d54fa47.aspx

2-     2- http://www.iktisadidayanisma.com/2--28032013---Serdar-Ozkan---MMMB-Dernegi-Genel-Ba/iktisadiTV/ee877f9e-d546-41b4-bac2-cb299a43f7ea.aspx

3-     3- http://www.iktisadidayanisma.com/3--28032013---Serdar-Ozkan---MMMB-Dernegi-Genel-Ba/iktisadiTV/34fbf5f0-2491-4601-92f0-e39cb7dc0282.aspx

Oturum Başkanı H. İbrahim AKTAN (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı) Konuşmacılar : Ali Demireller - (İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları KDV-ÖTV Grup Müdürü), Hüseyin Fevzi Saltık - (Yeminli Mali Müşavir)
* Yaşlılarımız için bir yaşlılar evi kuracağız. * Öğrencilerimize BURSLARIMIZ devam ederek onlara hizmetlerin en iyisini vereceğiz.
3568 Sayılı Muhasebe Meslek Yasasının 32. Yıldönümünde 38. Vergi Yasası (Affı) ve Mesleki Konular Masaya Yatırıldı.
Bursa YMM Odası Başkanı Sayın Tığoğulları ile bir çok etkinliklerin hükümet tarafından iptal edilmesinden sonra telekonferansla duygu ve düşüncelerini aldık.