MMMB Derneği Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu İle Muhasebe Mesleğinin Geleceği Üzerine
22 Eylül 2022 Perşembe
TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, "
MMMB Derneği Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu İle Muhasebe Mesleğinin Geleceği Üzerine
TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, 

"Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor,

Konulu Söyleşimizde . . . .

Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, 
MMMB Derneği Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu İle Muhasebe Mesleğinin Geleceği, Denetimin Önemi ve Bir Çok Mesleki Konuyu Masaya Yatırdı.

Söyleşimizden Konu Başlıkları;

Meslek Mensubu olarak Muhasebe mesleğinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Muhasebe mesleği gelecek te yerini DENETİME bırakacak deniliyor siz ne dersiniz?

Üç dönemdir MMMB Derneği Fatih Şubesinin Başkanlığını yürütüyorsunuz . Genel merkezden ve üyelerinizden arzu ettiğiniz desteği alabiliyor musunuz?

Hem Şube başkanısınız, Hem BMMG nun yürütme kurulundasınız hem de muhasebe mesleğini icra ediyorsunuz.  Üçünü bir arada götürmekte zorlanıyor musunuz ? Bu başarınızı neye borçlusunuz?

Üyelerinize ne gibi hizmetler veriyorsunuz, gelecekte ne gibi hizmetler vermeyi planlıyorsunuz ?

İstanbul SMMM Odasının bir üyesi olarak odanızdan beklentileriniz neler ?

15-16 Ekimde TÜRMOB' un seçimli genel kurulu olacak sanırım sizde delegesiniz. TÜRMOB un bir delegesi olarak TÜRMOB dan neler bekliyorsunuz?

* Pandemi döneminde bazı zorlukları (hizmet anlamında) nasıl aştınız? Evrak alıp vermede nasıl bir yöntem uyguladınız?


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu 22.06.2022 Çarşamba günü Ankara Sheraton Hotelde Yapmış olduğu basın toplantısında " Ekonomide Yaşanan Gelişmeler Işığında Mali Müşavirlik Hizmetlerini Değerlendirdiği " Toplantıda. Muhasebe ücretlerini de masaya yatırdı. Enflasyonun yüksek olması nedeniyle sizlerin 2022 muhasebe ücretleri eridi. Maliye bakanlığına sunulan 1 Temmuz itibariyle %60 lık zam kararını Bakanlık onaylamadı. Fakat biz uygulamaya koyacağız dedi. Siz %60 lık farkı müşterilerinize yansıtabildiniz mi?

* Bu Pandemi döneminde odanız yanınızda oldu mu? Dernek olarak Durumu müsait olmayan üyelerinize ne gibi desteğiniz oldu?

Avukatlarda olduğu gibi Zamana endeksli ücret tarifesine geçmek için TÜRMOB da hummalı bir çalışma var. Sizin bu konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz? Zamana endeksli ücret tarifesine geçilmeli mi?

Bir meslek mensubu gözüyle Türkiye ekonomisini nasıl görüyorsunuz? Gelecekten ümitli misiniz ?

* "Meslek mi kişiye itibar kazandırır, kişi mi mesleğe itibar kazandırır ? 2022 İstanbul SMM Oda yönetimine aday oldunuz. Fakat seçilemediniz. Gelecek seçimlerde tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?

Sizin dernek olarak diğer sivil örgütlerinden farkınız ne? 3568 sayılı yasanız yürürlüğe girince meslek mensuplarından bazıları MMMB Derneği kapatılmalı demişlerdi. Sizin görüşünüzü alabilir miyim ? Dernekle oda arasında ki farkı açıklamanız mümkün mü?

* Son olarak; Biz iktisadi Dayanış hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim. Ayrıca bize zaman ayırdığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

                                              Detaylar İKTİSADİ TV' de

REKLAM ALANI
4- Temsilci Yardımcısı Yeter Aydın Sunumlarını Yapması ASAY ve AKEAD Yazılım Çözümleri Danışmanlık Adına Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Soytan'ı Kürsüye Davet Etti.
REKLAM ALANI
Son yıllarda Maliye’nin mesaisini en fazla alan konulardan bir tanesi “naylon fatura” olarak bilinen sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı . . .
Anayasa 73/1 maddesinde “herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür”
7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 12/3/2023 tarihli Resmi . . . . .
Gelir İdaresince verilen özelgelerden seçilmiş bazılarının özetine, yorum yapmadan zaman zaman bu köşede yer vermeye çalışıyorum.
Mayıs ayının emlâk vergisi için birinci taksitin ödenme ayı olmasını da nazara alarak, bu yazımı emlâk vergisi ile ilgili bir konuya ayırayım, . . .
Kamu borçlarına yapılandırma için başvuru tarihi bir ay uzatılıyor. Cumhurbaşkanı kararıyla yapılandırma için başvuru süresi bir ay . . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Yılın ilk 4 ayındaki bütçe açığının 2022’nin 2.75 katına çıktığını ifade eden Ozan Bingöl, seçim sonrasında yeni vergiler konularak acı . . . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. 2023 yılı Ocak-Nisan dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen . . . . .
Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun;
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı;
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
7440 Sayılı Kanun’un 3. maddesinde yapılan düzenlemelerle, kanunun yayımlandığı 12 Mart 2023 tarihi itibariyle, Hazine ve Maliye . . . .
02/09/2021 tarihli ve 31586 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 531 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 7 nci maddesinin (1)
Hemen belirtelim, emtia stok beyanı, mükelleflerin yapılandırma yasalarında en çok ilgi gösterdiği birkaç düzenleme arasında yer alıyor. . . .
İdari para cezası; Kabahatler Kanunu ve diğer özel kanunlarda düzenlenen kabahatler kapsamında öngörülen ve kamu kurumlarınca . . . .
Pazar günü yapılan seçimler iyisiyle kötüsüyle bitti. Saçlar döküldü keller görüldü. Çok stresli bir seçim dönemini geride bıraktık.
Kıdem tazminatının gider yazma zamanı konusunda vergi mevzuatı açık değil. Sigorta primi işveren hissesinin ödeme zamanı konusunda . . . .