MMMB Derneği Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu İle Muhasebe Mesleğinin Geleceği Üzerine
22 Eylül 2022 Perşembe
TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, "
MMMB Derneği Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu İle Muhasebe Mesleğinin Geleceği Üzerine
TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, 

"Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor,

Konulu Söyleşimizde . . . .

Genel Yayın Yönetmenimiz Nusret Sümer, 
MMMB Derneği Fatih Şube Başkanı Mehmet Altınordu İle Muhasebe Mesleğinin Geleceği, Denetimin Önemi ve Bir Çok Mesleki Konuyu Masaya Yatırdı.

Söyleşimizden Konu Başlıkları;

Meslek Mensubu olarak Muhasebe mesleğinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Muhasebe mesleği gelecek te yerini DENETİME bırakacak deniliyor siz ne dersiniz?

Üç dönemdir MMMB Derneği Fatih Şubesinin Başkanlığını yürütüyorsunuz . Genel merkezden ve üyelerinizden arzu ettiğiniz desteği alabiliyor musunuz?

Hem Şube başkanısınız, Hem BMMG nun yürütme kurulundasınız hem de muhasebe mesleğini icra ediyorsunuz.  Üçünü bir arada götürmekte zorlanıyor musunuz ? Bu başarınızı neye borçlusunuz?

Üyelerinize ne gibi hizmetler veriyorsunuz, gelecekte ne gibi hizmetler vermeyi planlıyorsunuz ?

İstanbul SMMM Odasının bir üyesi olarak odanızdan beklentileriniz neler ?

15-16 Ekimde TÜRMOB' un seçimli genel kurulu olacak sanırım sizde delegesiniz. TÜRMOB un bir delegesi olarak TÜRMOB dan neler bekliyorsunuz?

* Pandemi döneminde bazı zorlukları (hizmet anlamında) nasıl aştınız? Evrak alıp vermede nasıl bir yöntem uyguladınız?


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu 22.06.2022 Çarşamba günü Ankara Sheraton Hotelde Yapmış olduğu basın toplantısında " Ekonomide Yaşanan Gelişmeler Işığında Mali Müşavirlik Hizmetlerini Değerlendirdiği " Toplantıda. Muhasebe ücretlerini de masaya yatırdı. Enflasyonun yüksek olması nedeniyle sizlerin 2022 muhasebe ücretleri eridi. Maliye bakanlığına sunulan 1 Temmuz itibariyle %60 lık zam kararını Bakanlık onaylamadı. Fakat biz uygulamaya koyacağız dedi. Siz %60 lık farkı müşterilerinize yansıtabildiniz mi?

* Bu Pandemi döneminde odanız yanınızda oldu mu? Dernek olarak Durumu müsait olmayan üyelerinize ne gibi desteğiniz oldu?

Avukatlarda olduğu gibi Zamana endeksli ücret tarifesine geçmek için TÜRMOB da hummalı bir çalışma var. Sizin bu konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz? Zamana endeksli ücret tarifesine geçilmeli mi?

Bir meslek mensubu gözüyle Türkiye ekonomisini nasıl görüyorsunuz? Gelecekten ümitli misiniz ?

* "Meslek mi kişiye itibar kazandırır, kişi mi mesleğe itibar kazandırır ? 2022 İstanbul SMM Oda yönetimine aday oldunuz. Fakat seçilemediniz. Gelecek seçimlerde tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?

Sizin dernek olarak diğer sivil örgütlerinden farkınız ne? 3568 sayılı yasanız yürürlüğe girince meslek mensuplarından bazıları MMMB Derneği kapatılmalı demişlerdi. Sizin görüşünüzü alabilir miyim ? Dernekle oda arasında ki farkı açıklamanız mümkün mü?

* Son olarak; Biz iktisadi Dayanış hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim. Ayrıca bize zaman ayırdığınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

                                              Detaylar İKTİSADİ TV' de

1- TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, " Konulu Söyleşimizde . . . .
REKLAM ALANI
2021 yılında vergi uygulamasındaki tartışmalı konuların başında finansman gider kısıtlaması gelmiştir. 2012 yılında Kurumlar Vergisi . . . .
DKV, yani değerli konut vergisi. Önemli bir vergi mi, istemde kalmalı mı yoksa kaldırılmalı mı? Bu gün bu konu üzerinde durmak istiyorum.
Yıllardır çözülemeyen “devreden KDV sorunu”nda geçmişte neler yaşandı, önce ona bakalım. Konu en ciddi şekilde 2018’de gündeme alındı,
213 sayılı Vergi Usul Kanununun 376 ncı maddesi cezalarda indirim uygulaması ile mükellefler veya vergi sorumluları adına kesilen cezalar . . .
Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT kapsamında sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim . . .
Önceki yazımda Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun istinaf ve temyize ilişkin maddelerindeki bazı ifadelerin . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2022- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Beyoğlu Mısır Apt Kat:2 Yüksek Ticaret Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği Lokalinde 01 Ekim 2022 Cumartesi günü Sabri Tümer' i Anma Günü Yapılacaktır.
Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde “Kaçakcılık Suçları ve Cezaları” yer almaktadır. Şöyle ki;
Pandeminin tahribatını azaltmak ve seçim öncesi toplumun ekonomik yönden sıkıntılı kesimlerini kısmen rahatlatacak önlemleri içeren Torba . . .
Karşılaşmalar 22 Ekim Cumartesi Günü Başlıyor.
21. Anadolu Odaları Eğitim Semineri Programı
Danıştay, inşaat sektörü açısından son derece önemli ve yıllarca tartışması devam eden ihtilaflı bir konuyu daha çözüme kavuşturdu, . . .
Ekim 1996 işe girişim, Mart 1971 doğumum. SSK'lıyım. Hükümetin çıkaracağı EYT yasası formülleri arasında 9.000 prim günü de bulunuyor.
Vadesinde ödenmeyen vergi ve sigorta borçları; son 6 yılda darbe girişimi, aşırı kur yükselişleri, yükselen kredi faizleri, pandemi, . . . .
Son zamanlarda vergi daireleri tarafından miras yoluyla intikal eden gayrimenkul ile gayrimenkul üzerinde yer alan . . . .
Vergi hatalarının düzeltilmesi konusuna devam. Bugün, 24 Mart 2021 tarihli DÜNYA’da yayınlanan makalemin bir kısmını, biraz değiştirerek . . .