Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Abdil Erdal, 1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
29 Şubat 2024 Perşembe
1-7 Mart Muhasebe Haftası Kutlu Olsun...
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Abdil Erdal, 1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Abdil Erdal, 1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


BAŞKAN ABDİL ERDAL: 1-7 MART MUHASEBE HAFTASI KUTLU OLSUN

Başkan Abdil Erdal mesajında; ”Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun her bireyine tanıtımı, mesleğimizin ülke ekonomisi ve iş dünyasına sağladığı katkı ve avantajların bilincinin yükseltilmesi hedefiyle 1-7 Mart tarihleri arasında Muhasebe Haftası olarak değerlendirilmektedir. Mali Müşavirlik mesleği, kurumsallaşma sürecini tamamlayarak, ülkemizin iktisadi hayatının vazgeçilmez bir kurumu oldu. Muhasebe mesleğinin sunmuş olduğu hizmetlerin ne kadar hayati öneme haiz olduğu ülkemizin yaşamış olduğu zor dönemlerde her zaman daha iyi anlaşıldı. Mali Müşavirler zor şartlarda, görevi başında işletmelerimize ve ülkemize hizmet vermeye her dönem aralıksız devam etti.  

Ekonomiyi kayıt altına alıp mali danışmanlık hizmetleri sunan, ülkenin dört bir yanında faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, canlı ve dinamik bir Türkiye yaratma amacıyla çalışıyorlar. Yüksek kaliteli hizmetlerimizle işletmelerin büyümesine destek olup, güvenilir iş danışmanlığı vizyonumuzla hem ülkemize hem de işletmelere katkıda bulunuyoruz. Bunun yanı sıra, Odamız kamu yararını gözeterek, muhasebe ve denetim alanında dünya çapındaki gelişmeler doğrultusunda mesleğin ilerlemesi ve geliştirilmesi adına yüksek standartlarda sürekli kaliteli hizmet sunma gayreti içindedir. Hem stajyerlerimizin hem de meslektaşlarımızın eğitimine katkı sağlamakta, mesleğin uygulanmasıyla ilgili karşılaşılan sorunların üstesinden gelinmesi için büyük bir özveri göstermektedir” dedi.

ÇÖZÜM BEKLEYEN MESLEKİ SORUNLARIMIZ VAR

İşletmelerin muhasebe ve denetim işlemlerini gerçekleştiren, devletin vergi gelirlerinin arttırılmasına katkı sunan ve devlet kurumlarının işleyişine yardımcı olan Mali Müşavirlik mesleğinin, önemli sorunları da bulunduğunu belirten Başkan Erdal;” Çözümünü talep ettiğimiz bazı sorunlarımız mesleki sorunlarımız var. Bunlar:
Mücbir sebep hali genişletilmelidir.

Serbest meslek erbabında KDV’nin Gelir Vergisinde olduğu gibi tahsilat esasına göre düzenlenmesi sağlanmalıdır.

Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV indirimi yapılmalıdır.

Mali Müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesi gerekmektedir.

Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı genişletilmelidir.
Mali tatile ilişkin süreler uzatılmalıdır.

Mali Müşavirlere yeşil pasaport verilmelidir.

Mali Müşavirlere ilişkin hesaplanacak gider katılım paylarına indirim hakkı verilmelidir.
Kamu kuruluşlarından istenen bilgi, beyan ve form sayısı büyük bir artış göstermiştir. Bu bilgilerin hepsinin merkezi bir veri deposunda birleştirilmesi ve ilgili kuruluşların bu depodan bilgilere erişebilmesi sağlanmalıdır. Yükümlülüklerimizi yerine getirirken karşılaştığımız ve üstesinden gelmek istediğimiz birçok sorun bulunmaktadır; bu sorunların ve engellerin, karşılıklı konuşma ve ortak çalışma yoluyla çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde belirtti.

KONYA SMMMO OLARAK HİZMETLERİMİZE ARALIKSIZ DEVAM EDİYORUZ

Konya Mali Müşavirler Odası olarak hizmetlerimizi aksatmadan yerine getirmenin gayreti içinde olduklarını belirten Başkan Erdal;”2705 Meslektaşımızla ve 350 stajyerimizle Konya’nın önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından biriyiz.  Biz Mali Müşavirler olarak, iş alanımızın sınırlarını tam olarak bilerek hareket ediyoruz ve bu bilinçle sürekli olarak bilgi ve becerilerimizi güncelliyoruz. Meslektaşlarımızın bilgi yönünden ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tutarak planladığımız eğitim programlarımızın hem mesleki yetkinliklerimizi geliştirmemize hem de daha kaliteli hizmet sunmamıza önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. 

Konya Mali Müşavirler Odası olarak eğitime verdiğimiz önemi düzenlediğimiz eğitim programlarıyla göstermenin gayreti içindeyiz. Bu doğrultuda Kooperatifçilik eğitimi, Kooperatifler için Dış denetçilik eğitimi, İnşaat Muhasebesi, Temel Satış Pazarlama, İnsan Kaynakları, ARGE ve Teknokent faaliyetlerinde muhasebe, Bordrolama ve SGK işlemleri eğitimi gibi meslektaşlarımızı yakından ilgilendiren ihtisas konularında eğitimlerimize devam ediyoruz. 

Ayrıca ilçelerdeki meslektaşlarımız için de mesleğimizi yakından ilgilendiren güncel konularla ilgili bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz.”
REKLAM ALANI
12- Anıl Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş Yönetim Kurlu Başkan Yardımcısı Vahap Adıyaman Sözü Meslek Mensuplarına Verdi. Bu Bölümde Meslek Mensuplarından Gelen Sorulara Cevap Verildi.
REKLAM ALANI
Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesinde 2024 yılı Ocak-Mart bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Merkezi yönetim bütçesi 2024 yılı Ocak-. . .
Mahalli idare seçimlerinden sonra göreve başlayan bazı yeni belediye başkanlarının önceki dönem belediye başkanlarından yüksek . . . . .
Sosyal güvenlik sistemimizin temel finansman kaynağını sigorta primleri oluşturmaktadır. Sistemin sürdürebilirliği açısından sigorta . . . . .
Bildik kuralı hatırlatayım; havuza dalmadan önce derin nefes almak iyi fikirdir. Ama havuza daldıktan sonra derin nefes almak kötü fikirdir. . . .
Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında bağımsız denetime tabi olacak şirketlere ilişkin usul ve esasların belirlendiği 2012/4213 sayılı . . . . .
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun (KVK) 5/1-ç bendi ile anonim şirketlerin kuruluşlarında veya sermayelerini artırdıklarında çıkardıkları payların . . .
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi'nde (MHRS) yeni bir uygulamanın hayata geçirileceğini belirtti. . . .
Kurumlar vergisi beyan döneminin sona ermesine sayılı günler kaldı. Beyan dönemi, uzatma olmazsa 30 Nisan akşamı sona erecek.
Odalarının İlk Başkanı Olan Tuncer Ergen' i Vefatının 7. Yılında Anma Etkinliği Düzenliyor.
Bitcoin'de 20 Nisan gecesi gerçekleşmesi beklenen yarılanma (halving) yatırımcıların odağına yerleşti. İşte 10 soruda Bitcoin yarılanması . . ...
Başta binek otomobiller olmak üzere; kara, deniz ve hava taşıtlarından ÖTV, KDV ve MTV olmak üzere üç çeşit dolaylı vergi alınmaktadır. . . . .
Yeme İçme Hizmetlerinde KDV Oranı Uygulamasına İlişkin Tebliğ Taslağı Hakkında Basın Açıklaması
Ve nihayet “ülkenin kaderini tayin edecek” dediğimiz 31 Mart Yerel seçimleri sükûnet içerisinde yapıldı. . . . .
Mart ayı gerçek kişilerin, Nisan ayı ise kurumların yıllık beyanname verme ayı. Bu ay, kurumlar ve tabii ki kurumlar vergisi içerisinde en . . . .
Enflasyon, fiyatların zaman içinde artması anlamına gelir. Fiyat seviyeleri ne kadar hızlı artıyorsa enflasyon oranı da o kadar yüksektir. . . . .
Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 5-1/b maddesinde yurt dışı şirketlere ortak olan kurumların bu şirketlerden elde ettiği iştirak kazançlarına . . . .
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bugün sizlere, Sosyal Sigortalar Kurumu’nun açıklanan 2023 yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilerden hareketle; sosyal güvenlik . . . . . .