Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal: "Mali Müşavirlere Arabuluculuk Yetkisi Verilmeli"
01 Aralık 2020 Salı
Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal, Mali Müşavirlere arabuluculuk. . . . .
Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal:  "Mali Müşavirlere Arabuluculuk Yetkisi Verilmeli"
Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal:

"Mali Müşavirlere Arabuluculuk Yetkisi Verilmeli"

Konya SMMMO Başkanı Abdil Erdal, Mali Müşavirlere arabuluculuk yapma hakkı verilmesi gerektiğini belirterek “Mali Müşavirler, Uzlaştırmacı olarak, Bilirkişi olarak, Konkordato komiseri olarak hukuka yardımcı bir aktör olarak var olabilirken, Arabulucu olarak bu alanda hizmet verememeleri kabul edilebilir bir durum değildir dedi.

Ticari olayların mutfağında Mali Müşavirlerin bulunduğunu ve arabuluculuk yapma hakkının mutlaka Mali Müşavirlere de tanınması gerektiğini belirten Başkan Erdal;” Ticari olan hukuki işlemlerin mutfağına bakarsanız hep Mali Müşavirleri görürsünüz. Şirketlerde bir sorun olduğunda, işçi işveren arasında bir sorun olduğunda gerekli hesaplamalar ve çözüm önerileri için ilk olarak her zaman mali müşavirlerle görüşülmektedir.  Günümüzün karmaşık ve dinamik ortamında çalışan mali müşavirler, karşılaştıkları sorunları çözebilmek ve faydalı kararlar alabilmek için planlı şekilde çalışmalarını yürütmektedir. 

Bu doğrultuda bakıldığı zaman ticari uyuşmazlıkların çözümünde büyük fayda ve değer yaratacaklardır. Meslektaşlarımın uyuşmazlık konusunu analiz edip hukukçu ile birlikte veya ayrı arabulucu olarak hizmet vermesi sonucunda uyuşmazlıkların hızla çözüleceğine inanıyorum. Mali Müşavir olduğumuz için değil ticari uyuşmazlıkların çözümünde, işçi ve işveren uyuşmazlıklarının çözümünde gerçekten aktif rol alabilecek ve hukukun iş yükünü azaltabileceğimize inandığımız için Mali Müşavirlere de arabuluculuk yetkisi verilmesi gerekli olduğuna inanıyorum” şeklinde belirtti.

Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Geçici Süreliğine Faaliyetlerine Tamamen Ara Verilmesine/Faaliyetlerinin Tamamen Durdurulmasına Karar Verilmesi Nedeniyle Mücbir Sebep Hükümlerinden Faydalandırılan Mükellefler Hakkında Duyuru
Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 396)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 523) ve Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 524)
Günümüz koşullarında para alış verişlerinin bankalar kanalı ile yapılması çok hızlı ve pratik bir hal almıştır.
Prim borçluları sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabilecek GSS ve Bağ-Kur prim borçluları 31 Aralık'a kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmayı sürdürecek.
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, yapılandırma kanunu kapsamında oda aidat . . .
Koronavirüs ilk başladığında yaşanan karmaşa pek çok işverenin hatalı işlem yapmasına yol açmıştı.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı destek ödemelerine dün itibarıyla başladıklarını bildirdi.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bugüne kadar kentin geleceği, kent halkının mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi, kentimizin doğa harikası . . . .
Geçen yazımda 2020 yılı emlâk vergisi değeri 5 milyon lirayı aşan konutların, 5.227.000 Lirayı aşan değeri üzerinden değerli konutlar vergisine
Uygulamada “naylon fatura” olarak bilinen sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma ülkemizin . . .
Şirketlere vergi riski yaratan o kadar çok konu var ki, hangisini yazalım bazen biz de şaşırıyoruz. Vergi sistemimiz ve Kanunlarımız
Devletin vergi kaybını önlemeye yönelik tedbirlerin en sert ve bireyler üzerinde etkisi en yüksek olanı hürriyeti bağlayıcı özelliği olan cezai yaptırımlardır.
Değeri 5 milyon liranın üzerindeki konutların vergilendirilmesini öngören düzenlemede beyanname verme süresi 20 Şubat’ta dolacak . . . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için yapı tarzı ayrılmaksızın verilebilecek azami teminat tutarı 28 bin TL artırılarak 268 bin TL'ye yükseltildi.
Geçen hafta köşemde, “Akaryakıt dağıtım şirketi mi, sahte fatura üretim merkezi mi?” başlıklı yazımı okumuştunuz.