Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal;
14 Kasım 2022 Pazartesi
”7420 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’yla Önemli Düzenlemeler Yapılmıştır”
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal;
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal;

 ”7420 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’yla Önemli Düzenlemeler Yapılmıştır”

Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal Öğrenim kredisi faizlerinin silinmesinden enerjide vergi muafiyetlerine kadar birçok düzenlemeyi içeren 7420 sayılı torba kanunun yürürlüğe girdiğini belirtti. Kanun ile birçok düzenleme yapıldığını belirten Başkan Erdal Kanun ile öğrenim kredisi alanlar; borçlarını, aldıkları miktar kadar ödeyeceğini ve Covid-19 salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uymayanlara verilen para cezaları da ödenmeyeceğini belirtti.

7420 Sayılı “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile önemli düzenlemeler yapıldığını belirten Başkan Abdil Erdal;” Kanun içerisinde birçok başlıkta düzenlemeler yapıldı. Bunlardan kısaca bahsetmemiz gerekirse 

-İşverenler tarafından çalışanlara işyerinde yemek verilmemesi koşuluyla, günlük 51 TL’ye kadar verilecek nakit yemek yardımı vergiden istisna tutuldu, bu tutarın üzerinde yapılan ödemelerde aşan kısım vergiye tabi tutulacaktır.

-Çalışanlara doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30.06.2023 tarihine kadar, aylık bin (1.000) TL'yi aşmayan ödemelerin vergi ve SGK’dan istisna tutulacaktır.

-Yurt dışında yapılan inşaat, onarım, montaj işlerinde çalışanlara yapılan ücret ödemelerinin gelir vergisinden istisna tutulmaktadır.

- Lisans almaksızın binalara, kurulan yenilenebilir enerjide vergi muafiyeti 25 KW ‘den 50 KW’ ye çıkartılmaktadır.

-Kur Korumalı Mevduat düzenlemesinin süresi 2022 yılından 2023 yılı sonuna uzatılmıştır.

-Gerçek kişilerin, elektrik, su, doğalgaz gibi abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan küçük tutarlı borçlarının icra takiplerinin sonlandırılmasını özendirmek için 2.000 TL'nin altındaki abonelik alacakları "değersiz alacak" sayılarak alacaklar tasfiye edilmektedir.

-COVİD-19 yasakları kapsamında kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmektedir.

-Turizm payı oranı; Bakanlık belgeli turizm tesislerinde, binde 7,5’dan binde 5; seyahat acenteleri ve hava yolu işletmelerinde ise on binde 7,5’dan on binde 5 oranına indirildi”.
 
REKLAM ALANI
Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı gelen görüşler dikkate alınarak yeniden hazırlanmıştır
Adalet Bakanı Yılmaz Yılmaz Tunç, yeni yargı paketiyle detayları paylaştı. Çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Tunç, "1 ay ceza alan . . . .
Bir yılın bitimi yeni bir yılın habercisidir, her yılın son ayında kişileri bir yandan hüzün, diğer yandan mutluluk ve telaş sarar. Ticari işletmeler/şirketlerde ise hummalı bir çalışma başlar. Yazımız konusu ise, şirketlerin yıl bitmeden dikkat etmeleri gereken hususları hatırlatmaktır.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Kahramanmaraş’ta Meydana Gelen Depremlerden Etkilenen Bazı Yerler İçin Mücbir Sebep Halinin
24.11.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ithalatta gözetim uygulaması, korunma önlemleri ve . . . .
24 Kasım 2023 tarihinde TBMM gündemine giren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
Kayıt dışı istihdam, çalışanların SGK’ya ya hiç bildirilmemesi ya da bildirilmekle birlikte gerçek . . . .
Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte, bir mali yılı daha kapama telaşı yaşanıyor. Bir yılın planları ve gerçekleşenleri arasındaki denge artık fiilen . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
24.11.2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2/1812 Esas sayılı “Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . . . . .
Gündemde yine pek çok vergi kanununda değişiklikler öngören ekonomik içerikli yeni bir torba kanun var. Aslında bu torba kanun teklifi . . . .
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyenin hesaplara yatışı için tarih verildi Çalışan emekliye 5000 TL düzenlemesi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti.
Seksen maddeden oluşan Torba Yasa Teklifi, çalışan emeklilere de 5.000 TL ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme eklenerek, Plan ve . . . . .
TÜİK'e göre kasımda aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. ENAG enflasyonu ise aylık yüzde 5,58, yıllık enflasyonu yüzde 129,27 oldu.
Halk arasında “naylon fatura” olarak bilinen sahte fatura, gerçek bir alım/ satım işlemi olmadan düzenlenen belgedir. Hazine ve Maliye . . . .
Türk Ticaret Kanunu’nda anonim şirketler için asgari esas sermaye miktarı 50.000 TL (kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka . . . .
Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz . . . .