Kısa çalışma emekli aylığını etkiler mi?
25 Eylül 2020 Cuma
Doğum tarihim 2 Ekim 1971, toplam primim 8.210 gün, sigorta başlangıcım 1 Mayıs 1986 olup, 2 Ekim 2020 tarihinde yaşım dolarak . . . .
Kısa çalışma emekli aylığını etkiler mi?
Kısa çalışma emekli aylığını etkiler mi?

Sezgin Özcan - (Sözcü)

Doğum tarihim 2 Ekim 1971, toplam primim 8.210 gün, sigorta başlangıcım 1 Mayıs 1986 olup, 2 Ekim 2020 tarihinde yaşım dolarak emekliliği hak ediyor görünüyorum. Kısa çalışma nedeniyle 15/45 şeklinde haftada 2 gün çalışıyoruz. İşverenimizin emekli ile çalışmak istememesi nedeniyle, bir süre daha emekli olmak istemiyorum.

Kısa çalışma nedeniyle sigortam aylık brüt 6.404 TL üzerinden yatıyor. Emekli aylığımın düşmemesi için en az ne kadar brüt olmalı? Volkan Merdan

Üzerinden prim ödenen kazanç tutarı, SGK'ya kısa çalışma döneminde bildirilen aylık prim gün sayısının karşılığı ise (böyle olmalı) günlük prime esas kazancınız değişmez (yani düşmez). Diğer bir deyişle aylık dediğiniz 6.404 TL 30 gün karşılığı değil, haftalık çalışma süresi 15/45 olduğuna göre 10 günlük prim gününün karşılığı olmalı. Bu durumda emekli ayığınız olumsuz etkilenmez.

Yurtdışında çalışırken emekli aylığı bağlanır mı?

Eşim Ağustos 2020'de İngiltere'de çalışmaya başladı. 2024 yılında Türkiye'den emekli olabiliyor. Mevcut kanunlara göre 4 yıl sonra (İngiltere'de aktif olarak çalışıyor iken) Türkiye'den emekliliğini isteyebilir mi? Özgün Ertunç

Eşiniz 4 yıl sonra emekliliğe hak kazandığında, İngiltere'de aktif çalışması devam ederken emeklilik başvurusunda bulunabilir. Ancak SGK mevcut uygulamasını devam ettiriyor olursa, eşinize Ekim 2008 sonrası prim günleri de dikkate alınarak emekli aylığı bağlanacağından dolayı, yurtdışındaki çalışması devam ettiği için aylık bağlamayabilecek. Bu durumda, SGK'nın yasal olmayan bu işlemine karşı dava açmanız gerekebilecek. (24.09.2020)
Açılış Konuşmaları; Emre Kartaloğlu (TÜRMOB Genel Bşk.)ve Fettah Açan (Sürgem Bşk.) Moderatör; Prof. Dr. Cemal Yükselen - (TÜRMOB Y.K.Üyesi) - Konuşmacılar; Prof. Dr. Cemal İbiş; (Işık Üniversitesi Rektörü), Alta Prinsloo; (IFAC),Hilde Blomme (Accountancy Aurope) ve Dr. Masum Türker ; TÜRMOB Y.K.Üyesi
Beklediğimiz, istediğimiz vergi affı geliyor. Yakın zamanda yasallaşıp uygulamaya geçilecek. Peki, nasıl olacak? Nasıl bir af gelecek?
Bilindiği üzere SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılması amacı ile
Geçtiğimiz hafta Cuma günü Meclise mali mevzuat ve uygulamalarını yakından ilgilendiren bir Torba Kanun Teklifi sunuldu.
Bu düzenlemelerin reform niteliğimi yoksa deform niteliğimi daha hakim? Oysa kriz dönemlerinde vergi enstrümanı iyi kullanılırsa
Başta ben olmak üzere birçok kişi ve kurum tarafından dillendirilen, ekonominin önünü açmak için adeta zorunluluk hale gelen vergi affı . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
İl Müdürlüğümüzce, “Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümleri gereğince, Ankara ilinde oturan veya mesleki . . . .
Kamusal Bir Görev Anlayışı ile Ülkemize Değer Katan Meslektaşlarımızın Ücretlerinin Tahsilatı Kamusal Güvence Altında Olmalıdır....
Hızla gelişmekte ve büyümekte olan Akdeniz Üniversitesi’nin giderek . . .
Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa ile lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22’ye düşürüldü. . . . .
Değerli okurlar; malumunuz vergi, SGK primleri gibi kamu alacaklarının yapılandırılması (veya kamuoyunda anlaşıldığı şekliyle vergi affı)
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından yayımlanan “Vergi Usul Kanunu 520 Sıra Numaralı” tebliğde ifade edildiği
İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine gönderilen ek genelgeyle yarından itibaren yedi gün boyunca her gün ayrı konuda olmak üzere,
"Gerek meslektaşlarımızı, gerekse Mesleki tüm örgütlerimizi yapılması istenen değişiklikleri değerlendirip, . . . .
Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin günlük istatistiklerini takip etmeye alışmıştık. Son günlerde takip ettiğimiz . . .
4 Eylül 2020 tarihinde yayımlanan IMF çalışma raporu, küresel firmaları ve ulusal kurumlar vergisini uyuşmazlıklar bakımından inceledi.
Teklif ile; Koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ve kısa çalışmanın sona ermesini . . . .