Kendi hikayesini anlatamayan aslan, daima avcının başarı hikayesini dinler !
19 Mart 2020 Perşembe
Celal Özgüroğlu
İlk defa Çin’in Wohan kentinde ortaya çıkan CORONA (Covid-19) virus salgını tüm dünya ülkelerinde yaygın bir şekilde görülmesi ile birlikte ülkemizi de etkisi altına almıştır.
ÖZGÜRCE

Kendi hikayesini anlatamayan aslan, daima avcının başarı hikayesini dinler !

Celal Özgüroğlu

Mali Müşavir-Bağımsız Denetçi

İlk defa Çin’in Wohan kentinde ortaya çıkan CORONA (Covid-19) virus salgını tüm dünya ülkelerinde yaygın bir şekilde görülmesi ile birlikte ülkemizi de etkisi altına almıştır. Henüz koruma aşısı bulunamayan ve tüm dünyada paniğe neden olan bu salgın ile ilgili olarak tüm ülkeler olağanüstü hal koşullarını devreye sokarak vatandaşlarını koruma altına almaktadırlar. Buna paralel olarak ülkemizde de bu salgının halkımız üzerinde etkilerini azaltmak adına bir dizi önlemler alındığı açıklanmıştır. 

Ancak açıklanan ekonomik önlemler ne yazık ki toplumun beklentilerine cevap vermekten oldukça uzaktır. Toplumun büyük kısmının yeterli olarak görmediği ekonomik önlem paketi meslek örgütümüz için tam bir hayal kırıklığıdır. 

Yeterli olup olmadığı bir yana toplumun her kesimini kapsayan ekonomik önlem paketinde meslek mensuplarının adeta bu hastalığa karşı bağışıklığı varmışçasına hiçbir şekilde yer almaması haklı olarak tüm meslek mensuplarının tepkilerine yol açmıştır. Bu tepkilerini sanal ortamda dile getiren meslektaşlarımız haklı olarak hedeflerine oda yöneticileri ile TÜRMOB yöneticilerini koymaktadırlar. 

Gerçekten de Meslek örgütümüzün yönetim kademesinde bulunanların bu süreci rasyonel biçimde yönettiklerini ifade etmek mümkün değildir. Elbette bu konu tüm detayları ile enine boyuna tartışılmalı ve yönetim kademesinde bulunanlar eleştirilmelidir.  Ancak bunun bir saygı ve nezaket kuralları çerçevesinde siyasi malzemeye konu edilmeden gerçekleştirilmesi gereklidir. 

Oysa sanal ortamda yapılan yorumların bir kısmının bu görüşümün aksine haksız ve yersiz olduğu kanaatindeyim. İlgili olanların bildiği gibi bu satırların yazarı seçim dönemlerinde mevcut yöneticilere en ağır biçimde eleştirel yazılar yazmıştır. Ancak seçimler bittikten ve meslek mensupları tercihini yaptıktan sonra bu oluşuma saygı göstermek demokrat olmanın gereğidir. Ülkeyi yönetenlere duydukları öfkeyi dile getiremeyenlerin oklarını kendi örgüt yöneticilerine çevirerek ve hakaret dolu ifadeler kullanmaları doğru olmadığı gibi odamıza muhalif olanların bu tarz davranış biçimi ile sonuç almaları mümkün değildir.

Duyarlı meslek mensuplarının büyük bir bölümünü rahatsız eden bu yapının değiştirilmesi konusunda cılız birtakım söylem ya da eylem dışında, kronikleşmiş bu yapının değiştirilmesi hususunda ne yazık ki radikal bir eylem planı hayata geçirilememesi sorunun asıl kaynağıdır. 

Meslek yasamızın yürürlüğe girmesini takiben büyük umutlarla kurulan muhalif guruplar, küçük çıkar hesaplar uğruna hem kendilerinin hem de bu gruplara umut bağlayan meslek mensuplarının yıllarını boş yere heba etmişlerdir.

Muhalif grup yönetici ve taraftarları lütfen bana kızmasınlar. Özellikle grup önderleri şapkalarını önlerine alıp bir düşünsünler. 30 yıldır iktidara egemen olan kadro liderinin bu başarısına, muhalefetin hatalı politikalarının katkısı inkar edilebilir mi? 

Her seçim döneminde büyük umutlarla değişim hayali kuran gruplar, küçük hesaplar peşinde koşmaktan ve bir türlü bir araya gelemediklerinden, özlem duydukları sonucu elde edememektedirler. 

Aynı hataları tekrar ederek farklı sonuç elde etmek mümkün değilken yıllardır aynı hataları tekrar eden muhalif grupların bu davranış biçiminin bir açıklaması olmalıdır. Muhalif grupların bu gerçeği görmemesi mümkün değildir. Bu nedenle tüm muhalif grupların kendi egolarını bir tarafa bırakarak zaman yitirmeden ortak hareket edebilecekleri zemini oluşturma konusunda çaba göstermeli ya da bu konuda çaba gösterenlere destek olmalıdır. 

Kendi hikayesini anlatamayan aslan, daima avcının başarı hikayesini dinler.
8- Bilgilendirme Konuşmalarını BMMG Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul SMMM Odası Y.K.Üyesi Turgay Kanarya Tamamladıktan Sonra Plaket Törenine Geçildi.
Kahvaltılı Etkinliğe Davetlisiniz...
(7 Kredili) KGK Bağımsız Denetçilik Zorunlu Eğitim Kapsamında "Etik Kurallar" Dr YMM Masum Türker'in Sunumlarıyla
4 Aralık Cumartesi günü meslektaşlarımızla beraber güzel bir Bursa gezisine çıkıyoruz. Bizlerle güzel anılar biriktirmek isteyen tüm dostlarımızı bekliyoruz.
Kahvaltılı Etkinlik, Haliç On Numara Cafede 14 Aralık Salı Günü Yapılacaktır.