Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Aday Adayı Hıdır Dastan Kimdir.
28 Kasım 2023 Salı
Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz . . . .
Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Aday Adayı Hıdır Dastan Kimdir.
Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Aday Adayı Hıdır Dastan Kimdir.

Aslen Gümüşhane Şiranlı olup, 14.02.1970 İstanbul Kartal doğumluyum. 

İlk, orta ve lise eğitimini Kartal’da, üniversite eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Gedik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi bölümünden “Türkiye’de 2002-2022 Arası Siyasetin Finansmanı Analizi ve Bunun Yansıması Olarak Siyasette Etik” konusunda tezsiz yüksek lisans okuyarak tamamladım.                                         
23 Nisan ayında girmiş olduğum ALES sınavında başarılı olup 2024 yılında “Sosyoloji” alanında tezli yüksek lisans yapmayı planlamaktayım. 

1993-2013 yılları arası özel sektörde Koc.net ve Sagra ailesine ait firmalarda yöneticilik ve İnternet teknolojileri alanında hizmet veren Trendyol.com, evidea.com, Mynet.com gibi büyük çaplı birçok firmada kurucu ortak olarak Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.

Koç.net firmasında çalıştığımız dönemde “Vücut dili, ses tonu, diksiyon ve ikna” üzerine birçok eğitimler aldım. 2002 yılından bu yana Maltepe ilçesinde Turmen SMMM Ltd. Şti. firmasında Mali Müşavirlik mesleğimi icra ediyorum. 


2010-2013 yılları arasında İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nda (İSMMMO) Basel Komitesinde hizmetim yanı sıra Maltepe İlçe Temsilci Yardımcılığı görevinde bulundum. 

Meslek siyasetiyle uzunca bir süredir aktif olarak ilgilenmekteyim. 

Mesleki konularda birçok eğitim ve seminerlere katıldım. 

2016 yılında İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) seçimlerinde Disiplin Kurulu’na aday olarak katıldım ve aynı dönem Türkiye Mali Müşavirler Odaları Birliği’nde (TÜRMOB) delegesi olarak görev aldım. 

Hali hazırda 2022 yılında bağımsız aday olarak girdiğim seçimlerden başarı ile çıkıp Türkiye Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) delegesi olarak görev yapmaktayım.

Mali Müşavirlik dışında Bilirkişilik ve Konkordato Komiserliği belgelerinin sahibi olup Bakanlıkça görevlendirilme yapıldığında fiilen bu görevleri icra etmekteyim.

Sivil toplum kuruluşlarında sürekli olarak yer almış olup halen kurucularından olduğum Şiran Dernekler Federasyonu’nda Başkan Danışmanı; 

Gümüşhane İli Şiran İlçesi Çavlan Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanlığı ve Derneğin Onursal Başkanlığı görevlerinde bulundum. 

Gümüşhane Dernekler Federasyonu’nda Başkan Vekilliği yaptım.


Aralık 2023’de dernekleşme sürecini tamamlayacağımız Gümüşhaneli Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Platformu (Gümüş) Kurucusu olarak tüm Türkiye’deki Gümüşhaneli Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlerin örgütlenmesinde aktif rol aldım. 

“Kartal Arama Kurtarma ve Sürdürülebilir Yaşam Derneği” ve “Kanyon ve Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği”nde kurucu olarak görev aldım.

Anadolu Yakası Bağımsız Denetçiler Derneği’nde (Anader) üye ve Boğaziçi Bağımsız Denetçiler Derneği ve Tüm Bağımsız Denetçiler Federasyonu’nda (Tübadef) kurucu olarak görev aldım. 

Mart 2019 da yapılan yerel seçimler öncesi “İmamoğlu Gümüşhanelilerle Buluşuyor” gecesinin organizasyon Komitesinde Dernek Başkanı sıfatıyla yer aldım. 

Organizasyonu tertip eden Gümüşhaneliler Dayanışma Platformu (Güdap) kurucularından biri olarak birçok çevre sorununda doğadan yana taraf olup, hazırladığım basın açıklamaları geniş kitlelere ulaşmış ve konuyla ilgili makaleler yazmış, duyarlılık göstermiş biri olarak Doğa Koruma Platformu’yla da çalışmalarımıza halen devam etmekteyiz.

Gerek Mali Müşavirlik mesleğine ve gerekse sosyal ve güncel konularda yazmış olduğum köşe yazıları internet sitelerinde “Görü-yorum” başlığı altında Mynet.com, Çukurova ekspres ve İktisadi Dayanışma isimli reytingi yüksek sitelerde yayımlanarak okuyucularımla buluştum. 

Dört hikâyeden oluşan bir öykü kitabı yazımına başlamış ve tamamlanmış ilk hikâyemle Sarıyer Edebiyat Günleri kapsamında düzenlenen Fakir Baykurt Öykü Yarışması’na katıldım. Bir kısmı antoloji.com sitesinde yayımlanmış iki yüzün üzerinde şiirim bulunmaktadır. 

Evli ve biri Tıp Fakültesi ikinci sınıf ve diğeri ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi iki kız çocuk babasıyım. 

Eşim Mali Müşavir ve Bilirkişilik mesleğini icra ediyor olup 2018 yılından bu yana Maltepe Belediyesi iştiraki olan Mataş A.Ş. de Mali İşler ve İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapmaktadır.
REKLAM ALANI
6- Eğitmen SMMM İlker Esin "Vergi Usul Kanunu (VUK) Kapsamında Enflasyon Muhasebesi" (Mali Müşavir Gözüyle Mizan Üzerinden Örneklerle Sunumlarını Tamamladıktan Sonra Zaman Zaman Gelen Soruları Yanıtladı.
REKLAM ALANI
2023 takvim yılına ait yıllık gelir vergisi beyannamesi 1 Mart – 1 Nisan 2024 (31 Mart 2024 tarihinin hafta sonuna rastlaması nedeniyle) . . . . .
TÜİK'e göre şubatta aylık enflasyon yüzde 4,53 olurken, yıllık enflasyon yüzde 67,07'ye yükseldi. ENAG yıllık enflasyonu yüzde 121,98 olarak hesapladı.
Gazetemizde 19 Şubat’ta yayınlanan “Kaynana Vergisi” ve 27 Şubat’ta yayınlanan “Misafir Vergisi” köşe yazılarım gerek kamuoyunda . . . .
Vergi uygulamalarında Eurobondlar devlet tahvili ve Hazine bonosu gibi değerlendirilebilir Eurobondların alım-satımından doğan . . . .
Değer artışı kazancı için yapılan gayrimenkul alım ve satımından elde edilen gelirin vergilendirilmesi gerekiyor.
Menkul sermaye iradına göre, belirlenen bazı durumlarda mükelleflerin yıllık Gelir Vergisi beyanname zorunluluğu bulunuyor.
İşverenlerin İş Kanunu bakımından yükümlü oldukları hususlardan birisi de herhangi bir işçinin işten ayrılması durumunda; işçinin yaptığı . . . .
Gelir vergisi beyan dönemi bugün başlıyor. Beyanname verecekler için, işte pratik bazı bilgiler.
Gelir Vergisi Kanunu’na göre, gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabidir. Kanuna göre mahiyetlerine göre gelir unsurları; ticari kazanç,
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kurumu, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. maddesinde düzenlenmiş olmakla birlikte . . . .
Belirli bir tutarın üzerinde gelir elde edenler ile sporculara 2019’da çıkarılan kanun ile beyanname zorunluluğu getirildi.
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 1-7 Mart Muhasebe Haftası dolayısı ile bir mesaj yayımladı:
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
1-7 Mart Muhasebe Haftası’ çerçevesinde düzenleyeceğimiz etkinliklerimize katılımınızı bekleriz…
Gelir Vergisi Matrahından İndirilecek Hayat/Şahıs Sigorta Primleri Rehberi Yayınlandı