Kadın ve çocuğa şiddetten sabıkası olana üyelik yok
11 Eylül 2023 Pazartesi
Hafta sonunda kongre üyesi olduğum Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Olağanüstü Tüzük Tadili Genel Kurulu Toplantısı’na katıldım. . . .
Kadın ve çocuğa şiddetten sabıkası olana üyelik yok
Hikayeler&Liderler

Kadın ve çocuğa şiddetten sabıkası olana üyelik yok

Necla DALAN

Hafta sonunda kongre üyesi olduğum Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Olağanüstü Tüzük Tadili Genel Kurulu Toplantısı’na katıldım. Kulübün anayasası niteliğinde olan tüzüğünün çağın gerekliliklerini karşılaması, aynı zamanda 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile uyumlu hale getirilmesi amacıyla yapılan genel kuruldan haftalar öncesinden başlanarak üyelere mesaj üstüne mesaj gönderildi. Tüm üyeler gibi bana da “Bu kadarı da fazla” diyecek kadar çok mesaj gönderildi. Hele geçen hafta SMS’ler günde birkaç kez gelirken ilk kez kulüp WhatsApp mesajlarıyla da çağrılar yaptı ve üyelerden katılıp katılmayacaklarına ilişkin onay istedi.

Bütün bu çağrılar sonuç verdi ve genel kurul için gerekli katılım oranı ikiye katlandı. Öyle ki toplantının yapıldığı Fenerbahçe Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nun tribünleri dolunca localar da açıldı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un annesi Çiğdem Simavi, eşi Nevbahar Koç ve oğlu Kerim de destek için salondaki yerlerini aldı. Eski başkanlardan Aziz Yıldırım’ın yeri ayrılmıştı ama başkan yine gelmedi. Toplantıda Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’na ulu önder Atatürk’ün adının verilmesinin onaylanması dakikalarca alkışlandı. Toplantıda Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’na ulu önder Atatürk’ün adının verilmesi konusunda yönetim kurulunun yetkilendirilmesi dakikalarca alkışlandı. Stadyumun ismi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan gerekli izin alındıktan sonra resmileşecek.

Başkan Vekili Erol Bilecik’e üyelere atılan mesajları sordum, “Toplantının önemini vurgulamak ve üyelerimizin katılımını sağlamak istedik. Galiba biraz sınırı aştık” diye espriyle karışık bir cevap verdi.

Genel kurula dönersek… Ali Koç, dört yıldır tüzük üzerinde çalıştıklarını ve ‘akıl akıldan üstündür’ yaklaşımıyla katılımcı bir süreç işlettiklerini vurguladı. Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Pekin’in açıklamaları dikkat çekiciydi. Kulübün üye yapısı hakkında bilgi veren Pekin, üye sayısının 59 bin 752 olduğunu söyledi. Pekin’in verdiği bilgiye göre mevcut üyelerin yüzde 77’si aktif, yüzde 23’ü askıda ve bunların yüzde 96’sının aidat borcu var. Toplam üyelerin yüzde 24’ünün toplam 13 milyon 252 bin TL aidat borcu bulunuyor.

Pekin: Duruşumuzdan taviz vermeyeceğiz

Pekin, “Yeni metnimizde üç yıl ve daha fazla aidat borcu olan kongre üyelerinin üyelikten çıkarılmasını öngördük. Kendilerine üç ay süre vereceğiz. Borçlarını ödesinler, bu kulüpten çıkarılma hiçbir Fenerbahçeliye yakışmaz” dedi.

Fethi Pekin, kulüpteki temsilci üyeliğin de kaldırılacağını açıkladı. 10 bine yakın temsilci üyenin yarısından fazlasının aidat borcu olduğunu kaydeden Pekin, bu üyelerden kongre üyeliğine geçmek isteyenler için çeşitli imkanlar sunacaklarını belirtti. Kongre üyeliği için getirilen şartları ve kriterleri biraz ağırlaştırdıklarını da vurgulayan Pekin, şöyle devam etti: “Ancak sayı bakımından herhangi bir sınırlama yok. Bu hususta zaten hassasiyeti tartışmasız olan ve bir sivil toplum örgütü gibi çalışmakta olan kulübümüzün özellikle kadına, çocuğa ve diğer canlılara yönelik şiddet eylemlerinden sabıkası olanlara üyelik açmayacağını ve bu duruşumuzdan da taviz vermeyeceğimizi vurgulamak istiyorum.”

■ Bir kongre üyesi dört binden fazla kişiye referans olmuş!

Fethi Pekin, üyelik başvurusunda referans gösterilen üyelere ilişkin de bazı kriterler getirdiklerini vurguladı devam etti: “Niye getirdik, üye ilişkilerinden bazı bilgiler istedik. Karşımıza şöyle rakamlar çıktı. Bir kongre üyemiz dört bin küsur kişiye referans olmuş. Bir kongre üyemiz iki bin küsur kişiye referans olmuş. Başka bir kongre üyemiz bin küsur kişiye referans olmuş. Bu hayatın olağan akışına aykırı. Bunu sınırlandırdık. Örneğin referans olacak üyenin en az beş yıllık kongre üyeliği bulunması ve disiplin cezası almamış olması gibi şartlar öngördük.”

■ Aidat artışında 12 aylık ÜFE-TÜFE ortalamasının yarısı esas alınacak

Fenerbahçe’de üyeler olarak yıllık 500 TL aidat ödüyoruz. Fethi Pekin, üye giriş ücretlerindeki ve aidatlardaki yıllık artışlara düzenleme getirdiklerini, aidat artışlarında 12 aylık ÜFE-TÜFE ortalamasının yarısının esas alınmasını öngördüklerini söyledi. Pekin, “Bu her yıl yönetim kurulunun siz genel kurula gitmeden maksimum yapabileceği artış oranı. Bunun üzerinde bir artış yapmak isterse yine sizin huzurlarınızda oylanmak suretiyle yapılabiliyor” dedi.

LEFTER, CAN BARTU VE ALEX’İN YANINA EDA ERDEM’İN HEYKELİ DİKİLECEK

Başkan Ali Koç, konuşmasında Avrupa Şampiyonu olan Filenin Sultanları’nı sıklıkla andı. Koç, “Filenin Sultanları Japonya’ya gitti. Orada da Allah yollarını açık etsin. Bu takımın dört en önemli oyuncusu Fenerbahçe sporcularıdır. Filenin Sultanlarını kutlarken ayrı bir parantez kaptan Eda’ya, savunma bakanı Gizem’e, Türk oğlu Türk olan Vargas’ımıza ve Aslı Kalaç’a özel bir parantez açmak istiyorum. Hem ülkemizi hem Fenerbahçemizi müthiş bir şekilde temsil ettiler ve ülkemizin layık olduğu yere gelmesinde büyük katkı sundular. Yönetim Kurulu toplantısında aldığımız karar neticesinde Alex, Lefter, Can Bartu’nun yanında Eda Erdem’in de heykeli olacak. Kendisi de bilmiyor, şu an itibarıyla da öğrenmiş oldu. Gani gani hak ettiğini düşünüyoruz” diye konuştu.(Ekonomim)
REKLAM ALANI
6- İç Ticaret Genel Müdürlüğü Ticaret Uzmanı Serdal Yeğen; Meslek Mensuplarından Gelen Soruları Yanıtladıktan Sonra Moderatör İstanbul SMMM Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Şahin Katılımcılara ve Konuklara Teşekkür Ederek Bir Daha ki Etkinliklerde Buluşmak Üzere Semineri Sonlandırdı.
REKLAM ALANI
Üyelerimizin ve Stajerlerimizin Katılacağı Geleneksel Aşure Etkinliğimize Davetlisiniz.
TÜRMOB ve Meslek odalarımızı yönetenlere sesleniyoruz.
Limited şirketlerde sermaye payı, ortakların kanunen devretme hakkı bulunan bir malvarlığı kalemi olarak ortaya çıkıyor. Ancak, devir süreci . . .
Yeni vergi paketleri tartışılırken asıl gözden kaçan noktaların hatırlatılması ve izah edilmesi gerekmektedir. Vergi tevkifatı, asgari gelir vergisi . . .
TSK içindeki cemaatçi bir cuntanın, (yargı, emniyet, MİT ve bürokrasi içinde örgütlenmiş destekçileriyle birlikte) hükümete darbe yaparak . . . . .
İş sözleşmesi feshedilmeden önce ihtiyari arabuluculuk ile sözleşmenin sonlandırılması fesih gibi değil, ikale sözleşmesi gibi . . . . . .
3201 sayılı Kanun’a göre Türk vatandaşları ile doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin . . .
SPK ya tabii şirketlerin dahi Bilançoları zaman zaman ek süre ile tamamlanmaktadır.
Vergi yasalarında kapsamlı değişiklik içeren ancak henüz Meclis’e sunulmayan yasa teklifinde yer alacak olan “ticari kazanç elde eden . . . . .
Milli Savunma Bakanlığı, 2024 yılının ikinci yarısı için bedelli askerlik tutarını 217 bin 871 TL olarak belirledi.
Özel sektör işçi ve işveren tarafını ilgilen­diren kıdem tazminatında yaşanan so­runlar, son 20 yılda neredeyse dört yılda bir hükümet . . . . .
Bilindiği üzere, vergi kanunları hükümleri uyarınca 31.12.2023 tarihli bilançolar enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuş olup . . . .
YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.
Siz sahiden enflasyonun düşürülebileceğine inanıyor musunuz? Uzun süredir yaptığım saha ziyaretlerinde, yurt gezilerinde, organize sanayi . . . .
Türkiye yeni vergi kanununa kilitlenmişken torbadan başka bir şey çıktı. AK Parti Meclis grubuna 5 Temmuz 2024 tarihinde bir kanun teklifi sunuldu.
Bu köşede zaman zaman, yorumda sınırla, kanunlarda yer alan şekli şartların esası ne ölçüde etkilediğiyle ilgili makaleler yazıyorum.
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) düzenleme hazırlıkları süren. . . . . .
9. Yargı Paketi nihayet Meclise sunuldu. Son yılların yasama pratiğine bakıldığında, iktidar kanadından gelen torba kanun tekliflerinin hızla . . .