Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev;" İstanbul Sözleşmesi Vazgeçilmez Haktır "
26 Temmuz 2020 Pazar
Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri, 25 Temmuz 2020 tarihinde Cumartesi günü Yeşilköy sahilinde Asrın Cafede buluştular.
Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev;" İstanbul Sözleşmesi Vazgeçilmez Haktır "
Kadın Muhasebeciler Derneği Genel Başkanı Gülüzar Özev;

" İstanbul Sözleşmesi Vazgeçilmez Haktır "


Kadın Muhasebeciler Derneği üyeleri,  25 Temmuz 2020 tarihinde Cumartesi günü Yeşilköy sahilinde Asrın Cafede buluştular.

Kadınların pandemi dolayısıyla yaşadıkları hasretliği sosyal mesafeyi koruyarak giderdiler.. Bu yüzden açık ve kırlık bir alanda toplanmayı tercih ettiler. Bol bol sohbet ederek özlem giderdiler. 
Kahvaltı eşliğinde devam eden etkinlikte Başkan Gülüzar Özev söz aldı. 

“Her ay düzenli olarak yaptığımız görüşmelerimizi bildiğiniz nedenlerle ara vermek zorunda kaldık. Sadece mesleki değil kültürel ve sosyal nitelik taşıyan etkinliğimizi İstanbul’un farklı yerlerinde yapmaya özen gösterdik. Zorlu bir meslek sürdüren üyelerimize amacımız rahat bir nefes aldırmak, yaşamlarını renk katmaktı. Nitekim Balat’tan, Adalara kadar bir çok mekanlarda etkinlik yaptık. Bu sefer ki Yeşilköy sahilindeki toplantımızda iki konuyu ele aldık. 

Fonksiyonel tıp, sağlıklı beslenme..

İstanbul Sözleşmeleri…

İstanbul sözleşmeleri çok önemli bir konudur. Türkiye’deki kadın mücadelelerinin sonucunda ortaya çıkan ve ilk defa ülkemizde imzalanan bu sözleşmeye sahip çıkmak gereklidir.

Sözü daha fazla uzatmadan konuşmacılarımıza bırakıyorum. Sevgili Birgül Kurt sunuculuğunda olacak programla sizi baş başa bırakıyorum. Teşekkür ediyorum.”

Toplantıda doktor Aytül Gencer fonksiyonel tıp beslenme konusundan bahsetti. Corana virüs süresince evden çıkmayan kadın meslektaşların beden ve ruh  sağlıklarını korumak için nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı. Doktor Aytül Gencer fonksiyonel tıbbın alternatif tıp olmadığını, tıp biliminin gelişimi ile insan ömrünü uzatmanın mümkün olduğunu söyledi.
Toplantının en önem verilen konusu “İstanbul Sözleşmeleri” idi. Mali Müşavir Türkan Kotankıran 6284 sayılı Yasa ile İstanbul Sözleşmelerini anlattı. Kadın cinayetlerin bir türlü durmak bilmediği ülkemizde böyle bir sözleşmeden vaz geçilmesi çok büyük felaketlere zemin ayıracağı anlatıldı. Mali Müşavir Olcay Uzunyayla aşağıdaki metin okudu. 

Kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemede önemli bir sözleşme olan, Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu, Meclisinde ilk onayladığı İstanbul Sözleşmesi içeriği ve kapsayıcılığı açısından kadınlar için önemli bir sözleşme. Tamamen kadına yönelik şiddetin önlenmesini amaçlayan, özellikle bunun formülünün toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıyla gerçekleşeceğini söyleyen İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet kavramını ortaya koyan ve tanımlayan ilk hukuki metin olma özelliğini taşıyor. Kadınların eşitlik mücadelesinde de önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülükleri neler tekrar hatırlayalım...

                         İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

İstanbul Sözleşmesi psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, tecavüz, zorla evlendirme, kadın sünneti, kürtaja zorlama, zorla kısırlaştırma, tecavüz ve taciz dahil cinsel şiddet olmak üzere kadına yönelik şiddetin tüm türlerini içeriyor. 

■ Sözleşme çerçevesinde ev içi şiddet, aynı evde yaşıyor olsun ya da olmasın mevcut ya da eski eş ya da partnerler arasında yaşanan her türlü şiddet edimini içerecek şekilde anlaşılır. Dolayısıyla “aile” olmayı, evlilik birliği içinde bulunmayı ya da aynı evi paylaşıyor ya da paylaşmış bulunmayı gerektirmez. Sözleşmenin getirdiği yükümlülükler silahlı çatışma durumlarında bile geçerliliğini korur ve Taraf Devletlerin bunu garanti altına alması gerekir.

■ Kadınların güçlendirilmesi yolu dahil, kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik eder.
■ Taraf devletlerin yetkililerine, görevlilerine, kurum ve kuruluşlarına kadına yönelik şiddetle mücadele yükümlülüklerine uygun davranmalarını sağlamaları, cinsiyete duyarlı politikalar geliştirmeleri, şiddeti önlemede ve mücadelede bütüncül politikaların uygulanması,

■ Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleriyle etkin iş birliği tesisi, özel sektör ve medyanın kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla politika hazırlamalarını teşvik etmeyi,

■ Şiddet eylemlerinin tekrarlanmasından korumak amacıyla gerekli hukuki ve diğer tedbirleri almayı, şiddete maruz kalanın şiddet gösterenden tazminat talep etmesini sağlamak üzere hukuki tedbirleri almayı şart koşuyordu.

■ Sözleşmenin en önemli özelliklerinden biri de, bir denetim mekanizması getirmesiydi. Çünkü denetim mekanizması işin takibi açısından mühimdi. Taraf ülkelerin temsilcilerinden oluşan denetim komitesi yani “GREVIO” adı verilen birim, sözleşmenin etkili bir şekilde uygulanmasını izleyecek, raporlar hazırlayacak, taraf devletin rızası ile soruşturma ve gerekirse onun toprağını ziyaret edecekti.

Etkinlik kadına şiddet ve diğer konular hakkında yorum ve değerlendirmelerle son buldu.

Resimlerin tamamını Görmek için tıklayınız 


Resimlerin devamı için tıklayınız 

1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .
Konya S.M. Mali Müşavirler Odasında 24. Olağan Genel Kurulu ve Oda kurullarının seçimi 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Şirketlerde sermaye artırımları bedelli ya da bedelsiz olarak yapılabilmektedir. Şirketlerin yeni hisse ihraç etmesi ve bu hisselerin nakit . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında . . . .