Kadın Muhasebeciler Derneği " Kadının Dünü Bugünü " Konulu Panel Yaptı
19 Eylül 2022 Pazartesi
Konuşmacılar : Gazeteci Yazar Sevda karaca, İletişimci Yazar Ayşen Şahin, ve Mali Müşavir Yazar Gülüzar Özev’di.
Kadın Muhasebeciler Derneği " Kadının Dünü Bugünü " Konulu Panel Yaptı
Kadın Muhasebeciler Derneği " Kadının Dünü Bugünü " Konulu Panel Yaptı

Konuşmacılar : Gazeteci Yazar Sevda karaca, İletişimci Yazar Ayşen Şahin, ve Mali Müşavir Yazar Gülüzar Özev’di.

Modaretörlüğünü İSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Gül Er Yaptı. Gül Er; Katılımcıları selamladıktan sonra ilk sözü Nurhan Şahin'e verdi.

Nurhan Şahin’in konuşmasından sonra Feminist Drama Tiyatro Grubu kadınlara dair düşündürücü ve heyecan verici performans sergilediler.

Sunucu Nurhan Şahin şiir okuyarak konuşmacıları sahneye davet etti.

Konuşmacı Gülüzar Özev Kadının tarihini anlatırken Dünyanın birçok ülkesinden kadının durumunu anlattı. Roma döneminde kadının hayvan ile köle arasında bir yerde durduğunu, Hıristiyanlığın belli bir döneminde üç yüz yıl boyunca cadı avı olayının yaşandığından söz etti. Çin’de ayak küçültme ile milyarlarca kadının daha çocukluktan çektiği işkence, Hindistan Sati denilen gelenek gereği kocası ölen kadının intihar etmeye zorlanması, Japonya’da ailelerinden koparılan yoksul kız çocuklarının özel eğitimden geçerek bir erkeğin emrine sunulmalarına geyşalık dendiğini, bu durumun Osmanlı’daki cariyelik uygulamasına benzediğini ifade etti. İngiltere’deki Sufrajet kadın hareketinin oy hakkının elde edilmesinde önemli rol oynadığını devamında ise Osmanlı döneminin sonu ile Cumhuriyet’in başında kadınların büyük ve dirençli mücadele verdiklerinden söz etti. 

Gülüzar Özev Birinci Dünya savaşının başlaması ile Avrupa’da süfrajet hareketin durduğunu ama Türkiye’de ise hızını hiç kesmediğini anlattı. Bizler de büyük annelerimizden aldığımız mirasla Türkiye’de ilk ve tek Kadın Muhasebeciler Derneğinin kurup verimli bir şekilde yaşatmanın onurunu yaşıyoruz dedi.

Sevda Karaca : Günümüzde cadı avının olmadığı ama her gün beş kadının öldürüldüğü, bir yığın sorunlarımızın üstesinden gelmenin tek çözümünün örgütlenmek olduğunu söyledi. En son ne zaman kendini güçlü hissettin diye salona bir soru yöneltti. Ağırlık cevaplar ortak hareket ettiğimiz grup içinde bulunduğumuz zaman dendi. Buradan yola çıkarak bireycilikten kurtulmamız gerektiğinin altı çizildi.

Ayşen Şahin : İş hayatında kadınların erkeklerle aynı koşullarda olmadığını anlattı. Avrupa’da yapılan bir araştırmada kadınların iş ararken dil bilme, bilgisayar kullanmada ve mesleki konuda kendine son derece yetkin olduğu halde çok daha az bilen erkeğin çok daha özgüvenli olduğunu söyledi. 

Program dernek üyelerinin okuyacağı kitap olan “Karakalpak Kızı “ hatırlatılması ve plaket dağıtımı ile son buldu.

NOT:

Kadın Muhasebeciler Derneği " Kadının Dünü Bugünü " Konulu Paneli
İKTİSADİ TV  den 7 Bölüm Halinde İzleyebilirsiniz...

1- TÜRMOB Genel Kurulu Yaklaşırken, "Meslek mi Kişiye İtibar Kazandırır, Kişi mi Mesleğe İtibar Kazandırır, Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor, " Konulu Söyleşimizde . . . .
REKLAM ALANI
2021 yılında vergi uygulamasındaki tartışmalı konuların başında finansman gider kısıtlaması gelmiştir. 2012 yılında Kurumlar Vergisi . . . .
DKV, yani değerli konut vergisi. Önemli bir vergi mi, istemde kalmalı mı yoksa kaldırılmalı mı? Bu gün bu konu üzerinde durmak istiyorum.
Yıllardır çözülemeyen “devreden KDV sorunu”nda geçmişte neler yaşandı, önce ona bakalım. Konu en ciddi şekilde 2018’de gündeme alındı,
213 sayılı Vergi Usul Kanununun 376 ncı maddesi cezalarda indirim uygulaması ile mükellefler veya vergi sorumluları adına kesilen cezalar . . .
Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT kapsamında sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim . . .
Önceki yazımda Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun istinaf ve temyize ilişkin maddelerindeki bazı ifadelerin . . . .
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2022- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Beyoğlu Mısır Apt Kat:2 Yüksek Ticaret Marmara Üniversitesi Mezunlar Derneği Lokalinde 01 Ekim 2022 Cumartesi günü Sabri Tümer' i Anma Günü Yapılacaktır.
Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde “Kaçakcılık Suçları ve Cezaları” yer almaktadır. Şöyle ki;
Pandeminin tahribatını azaltmak ve seçim öncesi toplumun ekonomik yönden sıkıntılı kesimlerini kısmen rahatlatacak önlemleri içeren Torba . . .
Karşılaşmalar 22 Ekim Cumartesi Günü Başlıyor.
21. Anadolu Odaları Eğitim Semineri Programı
Danıştay, inşaat sektörü açısından son derece önemli ve yıllarca tartışması devam eden ihtilaflı bir konuyu daha çözüme kavuşturdu, . . .
Ekim 1996 işe girişim, Mart 1971 doğumum. SSK'lıyım. Hükümetin çıkaracağı EYT yasası formülleri arasında 9.000 prim günü de bulunuyor.
Vadesinde ödenmeyen vergi ve sigorta borçları; son 6 yılda darbe girişimi, aşırı kur yükselişleri, yükselen kredi faizleri, pandemi, . . . .
Son zamanlarda vergi daireleri tarafından miras yoluyla intikal eden gayrimenkul ile gayrimenkul üzerinde yer alan . . . .
Vergi hatalarının düzeltilmesi konusuna devam. Bugün, 24 Mart 2021 tarihli DÜNYA’da yayınlanan makalemin bir kısmını, biraz değiştirerek . . .