KDV ve ÖTV uygulamalarında güncel düzenlemeler
10 Ekim 2020 Cumartesi
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Maliye Bakanlığı KDV-ÖTV Şubesi eski Müdürü Kemal Oktar'ın sunumunda,
KDV ve ÖTV uygulamalarında güncel düzenlemeler
KDV ve ÖTV uygulamalarında güncel düzenlemeler

Kemal Oktar'ın sunumunda gerçekleşen 'KDV ve ÖTV Uygulamalarında Güncel Düzenlemeler' konulu online seminerin moderatörlüğünü Oda Başkanı Doğan Yılmaz, açılış sunumunu ise Vergi Mevzuatı Komisyonu Başkanı Melahat Üner yaptı. 

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Maliye Bakanlığı KDV-ÖTV Şubesi eski Müdürü Kemal Oktar'ın sunumunda, 'KDV ve ÖTV Uygulamalarında Güncel Düzenlemeler' konulu online seminer düzenlendi. 

Oda Başkanı Doğan Yılmaz'ın moderatörlüğünde gerçekleşen seminer, Vergi Mevzuatı Komisyonu Başkanı Melahat Üner’in açılış sunumu ile başladı. Açılışta konuşan Oda Başkanı Doğan Yılmaz, pandemi nedeniyle online seminerlerin artık hayatımızın bir parçası haline geldiğini ve meslek mensupları olarak dijital dönüşüme uyum sağladıklarını dile getirerek, sözü sunumunu gerçekleştirmek üzere Maliye Bakanlığı KDV-ÖTV Şubesi eski Müdürü Kemal Oktar’a bıraktı. 

KDV’NİN AYRIMCI UYGULAMALARI VAR

31 Temmuz – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında indirimli KDV oranına tabi olan hizmetler hakkında bilgi vererek sunumuna başlayan Kemal Oktar, “31 Temmuz 2020 tarihli ve 2812 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca; sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş, otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmeti için yüzde 8 olan KDV oranı, 31 Temmuz 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yüzde 1 olarak uygulanacaktır. Öte yandan; gazino, açık hava gazinosu, bar, dans salonu, diskotek, pavyon, taverna, birahane, kokteyl salonu ve benzeri yerler ile birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda verilen yeme-içme hizmetleri için yüzde 18 olan KDV oranı, bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç, yüzde 8 olarak uygulanacak” diyerek, şunları söyledi: “Görüldüğü üzere; yemek yediğiniz yer ödeyeceğiniz KDV açısından önemli. Canınız kuru fasulye çekti diyelim. Gidip de birinci sınıf bir lokantada yerseniz yüzde 8 oranında KDV ödemeniz gerekiyorken, ikinci sınıf bir lokantada yerseniz bu tarihler arasında yüzde 1 oranında KDV ödemeniz gerekecek. KDV’nin böyle ayrımcı vergilemeye çanak tutan uygulamaları var gerçekten.” 

EVİNİ BOYAYANA YÜZDE 8, APARTMANI BOYAYANA YÜZDE 18 KDV

Oktar sözlerini şöyle sürdürdü: “İş yeri kiralamasında da yine bu tarihler arasında yüzde 8 KDV oranı uygulanması öngörüldü. Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri halı ve kilim yıkama hizmetleri, bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, evde kullanılan elektrikli cihazların, tüketici elektroniği ürünlerinin, ısıtma ürünlerinin, ev ve bahçe gereçlerinin, mobilyaların ve ev döşemelerinin, bilgisayarların, telefon, faks gibi iletişim araç ve gereçlerinin, müzik aletlerinin, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı, yolcu taşımacılığı hizmetleri ile  süs bitkileri ile çiçek teslimleri, hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri de indirimli yani yüzde 8 KDV oranı ile uygulanacak. Bu tarihlerde; evinizi boya badana yaptırırsanız yüzde 8, apartmanınızı boya badana yaptırırsanız yüzde 18 oranında KDV uygulanacak. Şimdilik yıl sonu olarak görünen bu indirimli oranlar, pandemi bitene kadar da devam edebilir. Hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Pandemi bitse, oranlar böyle kalsa güzel olurdu.” 

Üniversite ve yüksekokullar ile 5580 sayılı Özel Eğitim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu, 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim hizmetleri için yüzde 8 olan KDV oranının da yüzde 1 olarak uygulanacağını söyleyen Kemal Oktar, “Faturası ne zaman düzenlenirse düzenlensin, 1 Eylül 2020 - 30 Haziran 2021 tarihleri arasında yüzde 1 oranı uygulanacaktır. Fazla tahsilatlar iade edilecektir. Veliler ile okul idaresi arasında ihtilafların yaşanması da muhtemeldir” dedi. 

ONLAR SATIYOR MALİYE 3 KATI KAZANIYOR 

Kemal Oktar, sunumunun ikinci bölümünde ise ÖTV düzenlemeleri konusunda bilgi verdi.   Binek otomobillerinin vergi oranları ile oran belirlemesine ilişkin matrah tutarlarında artış yapıldığını kaydeden Oktar, “Yurt dışında arabayı üreten firma kazanıyor, onu Türkiye’ye ithal eden kazanıyor, distribütör kazanıyor, bayi kazanıyor. Bunların hepsi 100 kazanıyorsa; Maliye’de ÖTV, KDV’nin de matrahına girdiğinden bundan yüzde 277 kazanıyor. Bu o kadar güzel bir ticaret ki onlar sattıkça, Maliye 3 katı kadar para kazanıyor. Bazı tüketici dernekleri böylesine bir vergileme sistemi olmaz diyerek dava açtılar ama davanın sonucunu hep birlikte göreceğiz” dedi.  

SİGARANIN YÜZDE 88’İ VERGİ

Konuşmasında, tütün mamulleri ve alkollü içkilerde maktu ÖTV artışı konusuna da değinen Oktar, şöyle konuştu: “Her yılın 3 Ocak ve 3 Temmuz’u bu mamulleri kullananların not alması gereken tarihlerdir. Çünkü bu tarihlerde alkollü içkiler ile tütün mamullerinde uygulanan maktu vergiler artar. ÖTV Kanununun 12. maddesinin 3. fıkrası uyarınca, alkollü içecekler ve tütün mamullerindeki maktu ve asgari maktu vergi tutarları, 3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren TUİK tarafından belirlenen üretici fiyat endeksindeki son altı aylık artış oranı olan yüzde 6,89 oranında artarak uygulanmaya başlanmıştır. Sigaralarda vergi yükü yüzde 88’lere geldi. Yani sigaranın yüzde 88’i vergi. Türkiye’de yılda 5 milyar paket sigara tüketiliyor. Her bir sigara tüttüren vatandaşın, devlete ne kadar katkı yaptığı ortada.” Online seminer, soru-cevap bölümü ile sona erdi. 

Maliye Bakanlığı KDV-ÖTV Şubesi eski Müdürü Kemal Oktar, 


                                                                                                           
6- Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Lütfü Özen' Söz Verdikten Sonra, Başkan Hamit Gören ve İrfan Demirci Konuklara ve Meslek Mensuplarına Teşekkür Ettikten Sonra İktisadi Dayanışma Objektifie Topluca Resim Verdiler.
İki Dönem MMMBD Çorlu Şubesi Başkanlığını Yapan Başkan Aytaç Ersoy ve Kurul Arkadaşları görevlerini tamamladılar.
Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir.
Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneğinin 27 Şubesi Genel Kurullarını Yapıyor.
Fındığın hikâyesi kuruyemişçilerde raflarda yerini almasıyla başlamıyor, esasında bitiyor. Bu hikâye çok uzun hikâyedir.
Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 olan . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, . . . .
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajımız dan dolayı Facebook 30 gün boyunca sayfamızı kilitlemiştir.
03 Eylül 2021 Cuma Günü İşletme Fakültesi Mezunları, 06 Eylül 2021 Pazartesi Gün Siyasal Bilgiler Fakültesi Diploma Töreni Yaparak . . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
Yaşlı bakıcılığı yapan yabancı uyruklu sigortalı çalışan, baktığı kişinin vefatı halinde, mecburen işten ayrılacağı için kıdem tazminatı isteyebilir mi?
Vergi yargısının yargılama usul kuralları İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan düzenlemeler içerisinde . . .
Dünkü yazımda, OECD raporunda yer verilen vergi suçlarıyla mücadelede on küresel ilkenin ilk beşini sizlerle paylaşmıştım.
Emlak vergisi belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca mülk sahibi vatandaşların ve şirketlerin her sene ödediği bir . .
Eşimden ayrıldım. Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alıyorum. Babam da Emekli Sandığı'ndan emekli. Ben niye onun maaşını alamıyorum?. . .
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yılında, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi, erkek nüfus 41 milyon . . .