İzmir SMMM Odası Onursal Başkanı Topçu'dan meslektaşlarına çağrı
22 Mayıs 2024 Çarşamba
İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İzmir Serbest Muhasebeci Mali . . . . .
İzmir SMMM Odası Onursal Başkanı Topçu
İzmir SMMM Odası Onursal Başkanı Topçu'dan meslektaşlarına çağrı
  
İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nda yaşanan tartışmalara ilişkin yazılı bir açıklama bulundu

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İZSMMMO) Onursal Başkanı Feyzullah Topçu, son zamanlarda İZSMMMO'da yaşanan olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Topçu'nun yayınladığı açıklama şöyle;

Değerli Meslektaşlarım,

3568 sayılı meslek yasamız 13.06.1989 tarihinde resmi gazetede yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Yaklaşık üç hafta sonra meslek yasamızın yayınlanmasının 35. yılını kutlayacağız. Bu vesile ile mesleğimize yasal statü kazandıran, meslek örgütlerimizin oluşumuna kaynak teşkil eden bu önemli yasanın 35. yılını kutluyor, tüm meslektaşlarımızı dayanışma ruhundan ayrılmadan, uzlaşı içinde haklarımız ve mesleğimizin geleceği için bir kez daha mücadeleye davet ediyorum. Bu güne kadar mesleki mücadelede yer almış tüm meslektaşlarıma ve yöneticilerimize, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Meslek odalarımızın kuruluş amacı meslek yasamızın 14. maddesinde şu ifadelerle tanımlanmıştır; “Meslek mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, bu mesleklerin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadıyla kurulan, tüzelkişiliğe sahip, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.”

Meslek yasamızın yayınlanmasının hemen ardından, ülkemizin dört bir yanında, büyük zorluklara, sorunlara rağmen el birliği ile, büyük mücadeleler, fedakarlıklarla ve adeta yoktan var edilerek odalarımız ve üst birliğimiz kuruldu. Eksiği ve fazlası ile mesleki mücadeleye devam ediyorlar.

Yine büyük zorluklarla, İzmir’li meslektaşlarımızın desteği, çabaları ile kurduğumuz, büyüttüğümüz Türkiye’nin en gözde meslek odalarından biri haline getirdiğimiz İzmir SMMM Odamızın içinde bulunduğumuz şu günlerde saygınlığını hedef alan farklı tartışmaların odağı haline geldiğini büyük üzüntü ile izlemekteyim.

Mesleğimiz şu günlerde kritik bir süreçten geçiyor. Meslektaşlarımız artan iş yükleri altında ezilmiş, işleri yetişmiyor,  çalışmalarının karşılığını almakta zorlanıyor, emekleri sömürülüyor, ciddi biçimde hayatta kalma mücadelesi vermekteler. Bakanlıklar ve muhatap kurumlar sorunlarımıza duyarsız, paydaşımız iş dünyası ise sorunlardan çoğu zaman habersizler. Ofislerimiz ve işyerlerimiz yangın yerine dönmüş durumda.

Hal böyle iken, meslektaşlarımızın şu zorlu günlerinde yanında olmamız gerekirken, yöneticilerimizin yönetsel meseleleri tüm kamuoyu önünde, basın ve sosyal medya aracılığı ile bu seviyede tartışıyor olmalarını üzülerek ve kaygı ile izliyorum.

Yönetsel sorunların şimdiye kadar olduğu gibi yine yönetim kurulu içinde çözülmesi gerekirken mesleğimizin başat sorunu haline getirilmesi üzüntümü bir kat daha artırmaktadır.

Kim haklı-haksız tartışmasına girmeden tüm yöneticilerimizi itidale davet ediyorum. Yargıya intikal etmiş konuların tekrar basın ve sosyal medya üzerinden gündem haline getirilmesi mesleğin vakar ve onuruna zarar vermektedir. Bırakalım yargı işini yapsın, biz işimizi yapalım.  Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın asli sorunlarına odaklanılması benim olduğu gibi tüm meslektaşlarımızın da beklentisidir.

Tüm yöneticilerimizi birlik, beraberlik ve uzlaşı içinde, mesleğin ve meslektaşların sorunlarına çare bulmak için çaba göstermelerini ve kurumsal kimliğimiz ve meslektaşımızın saygınlığına gölge düşürecek girişim ve davranışlardan kaçınmalarını temenni ediyorum.

Sevgilerimle,
REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
Mali Müşavirlik Mesleğinin Yasal Statüye Kavuşmasının 35. Yılı Kutlu Olsun
13 Haziran 1989 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 3568 sayılı Meslek yasamızın 35. Yılındayız.
Meslektaşları ile Nefes Kahvaltı Etkinliğinde bir araya geldi. Kahvaltıya yoğun ilgi dikkat çekti.
İhracatçıların, yurda getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40’ının TCMB’ye satma mecburiyeti yüzde 30’a dü­şürüldü... . . . . .
" Meslek Yasamızın 35. Yılını Kutluyor ve Tüm Meslektaşlarımızı Bekliyoruz."
(2024- 2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Limited şirketlerde ortak sıfatı aslen veya devren olmak üzere iki şekilde kazanılabiliyor. Kanuni intikal yollarına kısaca değinmek gerekirse; . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4 gün önce İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin kapanış konuşmasında; kuraklık riskinin arttığını, . . . . .
İstanbul SMMM Odası Kadıköy İlçe Temsilcisi Mehtap Mengi ve Ekibinin Ev Sahipliğinde Göztepe Nakkaş Kebapta; Özel Kahvaltılı Etkinlik Düzenledi.
İşçi ve işverenlerin çalışma mevzuatından kaynaklanan pek çok hak ve yükümlülükleri bulunmaktadır. . . . . .
Bilindiği üzere; anonim şirketlerin sermayelerine ilişkin hükümler Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 332. maddesinde, limitet şirketlerin . . . . .
Her yıl Eylül veya Ekim yazılarımdan birinde “sermayeyi gözden geçirme gereği” gibi başlıklarla, izleyen yıl vergi planlaması açısından . . . . .
Bu köşede 22 Mayıs günü yayınlanan makalede, gerçek kişi ortaklardan sağlanan faizsiz borçlanmada, ortak tarafından beyan edilmesi . . . . .
Uzlaşma; ikmalen, re’sen ve idarece tarh edilecek/edilen vergiler ve bunlara ilişkin kesilecek/kesilen vergi ziyaı cezaları ile 2024 yılı için . . . .
Gayrimenkul alım/satımının vergilendirilmesi ve yaşanan sorunlar uzun yıllardır tartışılmaktadır. Nihayet, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca . . . .
Evet, bu hafta veya en geç bayram öncesi TBMM’ye sunulması beklenen yeni Torba Yasa Teklifi’nde, hemen her sektörle ilgili yeni . . . .
Geçen yıl, Türkiye’nin turizm geliri bir önceki yıla göre %17 artarak 54.3 milyar dolara çıktı. Turist sayısı ise, bir önceki yıla göre