İstanbul SMMM Odasından;
24 Aralık 2020 Perşembe
Bazı Hizmet Sektörlerinde İndirimli Olarak Uygulanan Katma Değer Vergisi Oranları'nın Uygulama Süresi 31.05.2021 Tarihine Kadar Uzatılmıştır.
İstanbul SMMM Odasından;

Bazı Hizmet Sektörlerinde İndirimli Olarak Uygulanan Katma Değer Vergisi Oranları'nın Uygulama Süresi 31.05.2021 Tarihine Kadar Uzatılmıştır.

31.07.2020    Gün    ve    31202 Sayılı    Resmi Gazetede    yayımlanan    2812    sayılı

CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranları değişmiştir. Değişiklik 31.07.2020 günü yürürlüğe girmiş olup, yeni belirlenen oranlar 31.12.2020 (bu tarih dâhil) tarihine kadar uygulanmıştır.

23.12.2020    Gün    ve    31343 Sayılı    Resmi Gazetede    yayımlanan    3318    Sayılı

CUMHURBAŞKANI KARARI ile bazı hizmetlerde Katma Değer Vergisi oranlarının uygulama süresi 31.05.2021 tarihine kadar (Bu tarih dâhil) uzatılmıştır.

HİZMET ÇEŞİDİ

ESKİ ORAN

YENİ ORAN 31.05.2021 TARİHİNE KADAR

İşyeri kiralama hizmeti,

%18

%8

Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri,

%18

%8

Düğün, nikâh, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri,

%18

%8

Berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler,

%18

%8

Terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı,

%18

%8

Ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri,

%18

%8

Kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri,

%18

%8

Halı ve kilim yıkama hizmetleri,

%18

%8


Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar vb.) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi vb.) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Müzik aletlerinin bakım ve onarımı,

%18

%8

Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri,

%18

%8

Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı (malzemeler hariç),

%18

%8

Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç),

%18

%8


KDV Ekli II Sayılı listenin "B) DİĞER MAL VE HİZMETLER " Bölümünün 24 üncü sırası kapsamı dışındaki yeme -içme hizmetleri ve Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalar da verilen hizmetler ( Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),

%18

%8

Yolcu taşımacılığı hizmetleri,

%18

%8

Süs bitkileri ile çiçek teslimleri

%18

%8

Sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri

%8

%1

KDV Ekli II Sayılı listenin "B) DİĞER MAL VE HİZMETLER " Bölümünün 24 üncü sırası YEME , İÇME HİZMETLERİ : Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler

(Bu yerlerde verilen hizmetlerin alkollü içeceklere isabet eden kısmı hariç),

%8

%1

Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde sunulan geceleme hizmetleri

%8

%1

Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Konya SMMM Odası Başkanı Abdil Erdal, yapılandırma kanunu kapsamında oda aidat . . .
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı destek ödemelerine dün itibarıyla başladıklarını bildirdi.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Geçen yazımda 2020 yılı emlâk vergisi değeri 5 milyon lirayı aşan konutların, 5.227.000 Lirayı aşan değeri üzerinden değerli konutlar vergisine
Uygulamada “naylon fatura” olarak bilinen sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma ülkemizin . . .
Değeri 5 milyon liranın üzerindeki konutların vergilendirilmesini öngören düzenlemede beyanname verme süresi 20 Şubat’ta dolacak . . . . .
Önce konuyu yine özetleyerek başlayalım. Bilindiği gibi 7194 sayılı Kanunla, Değerli Konutlar Vergisi (DKV) ihdas edildi.
Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, bir mesken için yapı tarzı ayrılmaksızın verilebilecek azami teminat tutarı 28 bin TL artırılarak 268 bin TL'ye yükseltildi.
Çoklu baro kararını içeren "Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"
MHP Konya Milletvekili Esin Kara ve MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasını ...
7 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı Kanun ile hayatımıza giren vergilerden bir tanesi de . . . .
Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20’nci maddesi uyarınca “Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi
Değerli Konut Vergisi ile ilgili olarak geçtiğimiz Cumartesi günü Gazetemizde yayınlanan yazıma çok sayıda okurumuz geri dönüş yaptı, . .
ASO Yuvarlak Masa Toplantısının konukları Motorlu Kara Taşıtları Tarım Aletleri ve Yedek Parça Sanayi ile Sanayi ve İnşaat Makinaları . . .
Milli Piyango'nun 10 yıl süreyle devredildiği Sisal-Şans Ortak Girişimi'nin ciroyu ilk yılda 3-5 kat artırma taahhüdünün altından “sanal kumar” gerçeği çıktı.
Bugüne kadar çok sayıda vergi yürürlüğe girdi, yürürlükten kaldırıldı, ancak hiçbirisi kamuoyunda bu kadar tartışılmadı. Evet, Değerli Konut Vergisinden bahsediyoruz.
7103 sayılı Kanun’da kadın hizmet erbabı adına verilecek kreş ve gündüz bakımevi hizmetine ilişkin gelir vergisi . . . .
18 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Taslağı Hazırlandı.