İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği' nden (MESLEKTE BİRLİK)
17 Mayıs 2020 Pazar
Basın ve Kamuoyu Açıklaması
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği' nden (MESLEKTE BİRLİK) 

Basın ve Kamuoyu Açıklaması 

Ülkemiz insan sağlığını tehdit eden bir virüsün etkileri ile dünyaya parmak ısırtan bir çabayla başa çıkmaya çalışmaktadır.

Bir yandan da Devlet ve Millet el ele sosyal ve ekonomik olarak mücadele vermektedir.
 
Tüm bu gelişmeler olurken icra etmeleri gereken şeyin kendi meslekleri ve ilerlemeleri olması gereken kimi meslek odaları hadlerini aşarak devlete yön çizmeye (!), yol göstermeye(!) ve varlık sebeplerini siyaset yapma eğiliminde yürümeye çalışmaktadırlar.
 
Devletimiz de, meslek odalarında çoğulculuğun ve demokrasinin daha iyi oturabilmesi, her kesimden temsilcilerin buralarda seslerini duyurabilmesi adına bazı düzenlemeler yoluna gitmiştir.
 
Ağızlarından demokrasi ve insan hakları gibi kavramları düşürmeyen kimi meslek odaları ise çoğulculuğu ve olabildiğince farklı fikirlerin temsilini antidemokratik (!) bulduklarını belirterek aynı cümle içinde tam bir çelişki yumağının içinde çaresizliğe batmışlardır.
 
Ancak gel gelelim, aklı, beyni ve gönlü 1940’lı yılların diktatöryal eski Türkiye’sinde kalmış bazı zihniyetlerin demokrasi tanımını kendilerinin dışında herhangi bir grubun yapmasına dahi tahammül edemeyecek kadar demokrat olduklarını (!) maalesef görmekteyiz.
 
Son olarak ne hukuki ne de yasal bir temeli olmayan ve adını İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU (İMOK) olarak açıklamış olan bir grup, kelimenin tam anlamıyla çağdışı ve fecaat bir açıklama yapmıştır.
 
Açıklamasında, uygulamanın antidemokratik olduğuna atıfta bulunarak kelimenin tam anlamı ile gülünç duruma düşmüştür.
 
1940’lı yılların diktatör rejimi ile yanıp tutuşan ve bir an önce tedavi edilmesi gereken bu zihniyete mensup kişilerin yaptığı bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz.
 
Bu açıklamanın altında imzası olan İSMMMO (İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI)’ yu böylesi fecaat bir açıklamanın altına ismini yazdırdığından dolayı şiddetle kınıyor ve yetkilileri açıklama yapmaya davet ediyoruz.
 
İSMMMO’nun yönetim kurulunun 1/3 ünü elinde bulunduran MESLEKTE BİRLİK GRUBU olarak bu ne idüğü belirsiz açıklama ile yakından uzaktan bir ilgimizin olmadığını, bilgimiz ve rızamız dışında bizi de töhmet altında bırakan bu nefret dilini olduğu gibi reddettiğimizi herkese ilan ediyoruz.
 
Bu sözde açıklamanın altına İSMMMO imza atmamıştır. Meslekte Birlik temsilcisi olan üç yönetim kurulu üyemiz herhangi bir şekilde bilgilendirilmemiştir. İSMMMO’nun yönetiminin çoğunluğunu elinde bulunduran zihniyete ait olan bir açıklamanın İSMMMO tarafından yapılmış gibi gösterilmesi en hafif tabiri ile son derece ayıp bir nezaketsizlik ve saygısızlıktır.
 
Ülkemizin milli güvenliğini doğrudan tehdit eden teröristler ile birlikte yol yürüyen, gezi parkında Vandallar ile fotoğraf çektiren, 120 bin meslek mensubunun sorunları ile ilgilenmek yerine 1 Mayıs günü devletin koyduğu sokağa çıkma kısıtlamasını hiçe sayıp sözde eylem yapıp gözaltına alınanların salıverilmesi için mücadele eden zihniyete mensup kişilerin tabii ki de yerli ve milli olmasını beklemiyoruz.
 
Ancak şurası net olarak bilinsin ki; Kumaşının dokuması bu memlekette olmayan, beyinlerini kiraya vermiş karanlık ve çağdışı zihniyet ülkemizde asla ve kata üstünlük kuramayacaktır.
 
Hiç kimse, duruşu ve çizgisi belli olan ve aydınlık zihniyetinden zerre kadar taviz vermeyecek olan MESLEKTE BİRLİK GRUBU’nu böylesi çirkin bir olaya alet edemez. Herkesi ciddiyete ve terbiyeye davet ediyoruz.
 
Devletimizin Meslek odaları ile ilgili yapmayı düşündüğü düzenlemelerde sonuna kadar yanında olduğumuzu bildirmek isteriz.
 
İSMMMO yönetiminin çoğunluğunu elinde bulunduran zihniyet, İstanbul’daki yaklaşık 45 bin meslek mensubunun tamamını tabi ki de temsil etmemektedir.
 
Artık bu zihniyetin odayı siyaset yapma mecrası olarak görmekten vazgeçmesinin zamanı gelmiştir.
 
İstanbul Meslekte Birlik olarak İSTANBUL MESLEK ODALARI KOORDİNASYONU (İMOK) denilen grubun yayınlamış olduğu buram buram tehdit kokan ve aba altından sopa gösteren sözde bildiriye imza atan İSMMMO (İSTANBUL SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER
ODASI)’dan en kısa zamanda bir tekzip ve özür yazısı beklediğimizi ilan ediyoruz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği ( MESLEKTE BİRLİK )
1- Öncü Mali Müşavirler Grubu Başkanı Serdar Özkan, Uyumsoft İ.Dönüşüm Takım Liderinden Sena Rakıcı ve Akgün Koçali
Bilindiği üzere, vadesinde ödenmemiş kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak 7256 sayılı Bazı Alacakların . . .
Başta vergi ve SGK borçları olmak üzere kamuya olan borçlara ödeme kolaylığı sağlayan 7256 sayılı Kanun, Resmi Gazete’de yayınlanarak . .
Şirketler ve diğer kurumlar tarafından gönderilen istenmeyen kampanya mesajları, 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek . . .
Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimi kapsamında; mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki; . .
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 27/11/2020 tarihinden itibaren . . .
12 Aralık 2020 Cumartesi Günü Yapılacak Gelir Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına Katılacak Adaylar ile Sınav Giriş Yerleri Açıklandı.
Ülkeler, kayıt ve beyan dışı bırakılan gelirlerin trilyon dolarlar ile ifade edilmesi üzerine harekete geçerek, vergi kayıp ve kaçaklarını . .
Meslek Mensupları Bugün Saatin: 23:59 olmasınımı bekleyecekler...
Vergi mevzuatımıza göre, gelir vergisi mükellefi olan gerçek kişilerin artan oranlı vergisi yüzde 40’ları bulurken,
Meslek ve Meslek Mensupları Adına Çalışan Çınarlarımızdan İbrahim Ulusoy' u Kaybettik.
Yapılandırma kapsamında Bağ-Kur’lulara müjde geldi. Borçlu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur’lular, borcu ödeyerek emekli olacak.
Mücbir Sebep Halinde Olduğu Kabul Edilen Mükelleflerin Nisan/2020 Dönemi Borçlarına İlişkin Hatırlatma
Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlar Önlerinde Saygı İle Eğiliriz...
30 Vergi Dairesi Başkanının Katılımıyla 7256 Sayılı Kanun ile İlgili Telekonferans Yöntemiyle Değerlendirme Toplantısı Yapılmıştır.
Konya Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tebrik mesajı yayımladı.
Kalkınmanın temel şartı olan eğitim ve öğretimin kalitesi, bir toplumun dünya üstündeki yerini belirler.