İTO seçimleri 2022
17 Kasım 2022 Perşembe
İTO seçimleri 9 Kasım 2022 Çarşamba günü yapıldı. Katılım genelde yüzde 8 gibi oran iken bu seçimde bu oranın arttığı düşünülmekte.
İTO seçimleri 2022
İTO seçimleri 2022

Halil Erdem Gültekin
Meslek Siyaseti Yazarı

İTO seçimleri 9 Kasım 2022 Çarşamba günü yapıldı. Katılım genelde yüzde 8 gibi oran iken bu seçimde bu oranın arttığı düşünülmekte. Çünkü bu seçimler gelecek sene ülke seçimleri arifesi sembolik anlam içermekte. İTO nun aylık enflasyon verilerini de açıklayan önemli bir kurum olduğunu düşündüğümüzde bu seçimin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Seçimlere cübbeli Ahmet hoca olmak üzere bir çok kesim dahil oldu.

Sonuçlar açıklandığında 273 kişilik İTO meclisine 195 üye ile Sekip beyin listesini kazandığını görüyoruz. Yalnız burada bir şeye dikkat çekmek gerekiyor. Seçimlerde Nisbi temsil olmadığı için komitelerde gruplar bir oy fazla alsa bile o komite 5 kişi meclis üyesi çıkartacaksa 5’ni birden kazanan grup alıyor. Bir çok komite seçimlerinde de iyi bir mücadele verildiği ortada. İlginç olan komite komite hangi grup kaç oy aldı o sosyal medyada açıklanmıyor sanırım ya da en azından ben göremedim

Ben seçimlere saat 15:00 gibi metrobüs ile gittim. Tâ Edirnekapı’dan itibaren adım adım trafik vardı. Seçimlerin hafta içi değil de hafta sonu yapılması bence bu trafik ve seçim yerine ulaşım  için iyi olur kanaatindeyim. Hem oy kullanan kişiler için hem de o bölgede işi gücü olan insanlar için bence bu daha iyi olur. Birçok insanın trafikten dolayı geri döndüğü duyduk.

Mali müşavirler Komitesi

Türmob’da (belki de ilk defa olduğu gibi) İTO mali müşavir seçimlerinin son saatleri, oy sayılmasını ve sonuçların açıklanmasını sosyal medyada canlı bağlantı ile paylaştım.

Mali müşavirler komitesinde Şekip beyin listesi aynı zamandan meslekte birliğin listesi beklendiği gibi hezimet ile sonuçlandı. Oradaki bir adayımıza ben senin aday olduğu 2-3 gün önce öğrendim dediğimde ben de o zamanlarda öğrendim dedi. Çağdaş grup bayağı kalabalık bir ekiple ordaydı. 
Meslekte Birlik ailesinden abiler dediğimiz Ebubekir Taşyürek abimiz ordaydı. Tayyip Yaşar Bey ordaydı. Rasim Sezer Bey ordaydı. Dernek Yönetiminden Başkan koltuğundan oturan Ethem yüksel, Hakan Ustabaş ve aday olarak tabii Harun Geylani de ordaydı. Ben geç gittiğim için görebildiklerim bunlardı…

Sonuçlar 89 oya karşılık 278 oy idi

Şimdi istatiksel olarak son üç seçimlere bir bakalım

2013 yılı
  • Meslekte Birlik  Aday Salih Çakır aldığı oy 175
  • Çağdaş grup 172

25 sene sonra meslekte birlik ilk defa İTO mali müşavirler komitesinde galip oldu

2018 Yılı 
  • Meslekte Birlik Aday Murat Demirtaş aldığı oy 102
  • Çağdaş 284
  • 3.grup Öncüler 64

Meslekte birlik 175’den 102 ye  düşüyor oyları

2022  Yılı
  • Meslekte Birlik Aday Harun Geylani aldığı oy 89 
  • Çağdaş Grup 278

Meslekte birlik 102’den 89 düşüyor oyları

Son 2 seçimde meslekte birlik takribi yüzde 50 oy kaybediyor

Bu seçimlerde konuşulan konulardan biri de Meslekte Birliğin başkanlık koltuğunda oturan Ethem Yükselin oy kullanıp kullanamadığı idi. Bize gelen bilgilerden Ethem yüksel 2017 yılında İTO üyeliğini sildirmişti. Üstelik bunu meslekte birlik derneğine başkan olduktan bir hafta sonra yapmıştı. Normal şartlarda bir insanın hele derneğe başkan olan bir insanın İTO’ya daha çok meslektaşı üye yapması ve üye olanların da oraya getirmesi için çalışma yapması beklenirdi !

Nitekim 2013 yılında Salih Çakır Bey İTO’ya üye olmayan meslektaşlarını bunun önemini anlatarak İTO’ya üye olmasına ön ayak olmuştu.

2018 seçimlerinde de Türmob 2022 seçimleri hukuk galibiyetinin üst akıllarından İbrahim Balcıoğlu kuvvetle muhtemel bir kayıp için “Bile bile lades mi diye soruyordu” yazdığı uyarı yazısında 1

2022 de aynı filmi aynı senaryoyu bile bile izledik. Vebali olanlar düşünsün ne diyelim.

Neden 175 oydan 89 oya düştük nedenini şimdi daha iyi anlıyor muyuz?

REKLAM ALANI
7- Uyumsoft Yetkilisi Esin Çatıkkaş, Uyumsoft Olarak Vermiş Oldukları Hizmetler Hakkında Bilgi Vermek İçin Kürsüye Davet Edildi.
REKLAM ALANI
Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fatma Derya ALAN, Sosyal Güvenlik Kurumu “2022 Yılı Bilgilendirme ve Rehberlik Faaliyetleri” . . .
Okurlara yararlı olabileceği inancı ile her ay, bir önceki ayın önemli ve pek çok mükellefi ilgilendirebilecek özelgelerinin özetlerini yayınlama . . .
04.01.1961 tarih ve 213 sayılı VUK’un 359’uncu maddesinde vergisel işlemler yönünden kaçakçılık suçları hüküm altına alınmıştır. Buna göre . .
Vergi hatalarının düzeltilmesiyle ilgili Ağustos ve Eylül aylarında altı makale yazdım. Birinci makalede genel olarak mevzuatı özetleyip bir . . .
2022 yılı sona yaklaşırken işletmelerimiz ve kurumlarımızın alacaklarının tahsil edilebilme risk derecesini değerlendirmeleri, gerçek
Bazı yasal düzenlemelerin uygulamasına baktıkça, insanlarımız bunlardan yararlansın diye mi yoksa yararlanmasın diye mi çıkarıldığını . . .
9 Kasım 2022 tarih ve 32008 sayılı Resmi Gazete’de “7420 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde . . .
TÜRMOB bilindiği gibi ülkedeki mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin üye oldukları bir birliğin adı
Ücretli çalışanlar için vergi diliminde tarife tartışmalarına son vermek için, ücretlilere farklı, diğer 6 gelir unsurlarına ise ayrı beyanname . . .
2022 yılı için % 122,93 (yüz yirmi iki virgül doksan üç) olarak tespit edilmiştir.
Bilindiği üzere Türmob seçimleri 7 yönetim çağdaş, 2 yönetim meslekte birlik üyesi ile sonuçlanmıştı.
Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun... İktisadi Dayanışma Haber Ajansı
Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekim ayı Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşme Raporu'nu açıkladı. Ekim ayında bütçe gelirleri, geçen yılın aynı . . .
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın üyelerine ve stajyerlerine yönelik eğitim faaliyetleri, “Yeniden Değerleme ve Vergi . . . .
Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 48’inci maddesi uyarınca “Bu kanuna göre vergisi ödenmeden veya eksik ödenerek yurda sokulan . . . .