Hareket görmediği için durdurulan emekli aylığı
16 Ekim 2020 Cuma
Maaşımı 12 ay boyunca çekemediğim için SGK tarafından el konulmuş. Ben de e-devlet üzerinden “hareketsiz maaş” bölümüne başvurdum.
Hareket görmediği için durdurulan emekli aylığı
Hareket görmediği için durdurulan emekli aylığı

Sezgin Özcan - (Sözcü)

Maaşımı 12 ay boyunca çekemediğim için SGK tarafından el konulmuş. Ben de e-devlet üzerinden “hareketsiz maaş” bölümüne başvurdum. Bu işlemin prosedürü ve ne kadar süreceği hakkında bilgi verebilir misiniz? Memo

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bağlanan gelir ve aylıklarını tahakkuk ettirildiği tarihlerden itibaren aralıksız 12 (on iki) ay sonuna kadar tahsil etmeyenlerin gelir ve aylıkları, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla durduruluyor.

SGK tarafından sigortalı veya hak sahipleri adına Bankalara/PTT'ye gönderilen ve 12 ay süre ile hareket görmemiş olan gelir/aylık ödemeleri her ay sonu Bankalar/PTT tarafından SGK'ya iade ediliyor.

Söz konusu gelir/aylıklar SGK tarafından geçici olarak durdurulduğundan, şahısların Banka şubeleri/PTT işyerlerine veya e-devlet üzerinden yapacakları müracaatlara istinaden ilgili birimlerce gerekli işlemler yapılıyor. Emeklilik dosyaları Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü (EHGM)'nde olan sigortalıların iade edilen aylıklarının ödenmesine ilişkin işlemler EHGM'ce, yetki devri kapsamında emeklilik dosyaları ünitelerde bulunan sigortalıların işlemleri ise ilgili sosyal güvenlik merkezince yapılıyor. Sigortalı veya hak sahiplerine ödenen hareketsiz iadeler, SGK ile PTT arasında imzalanan protokol gereğince PTT işyerlerinden mesai saatleri içerisinde T.C. kimlik numarası ile ödeme gününden itibaren 2 (iki) aylık süre içinde ödeniyor. SGK tarafından gönderilen ve ödeme gününden itibaren 2 ay süre ile sigortalı veya hak sahipleri tarafından alınmayan ödemeler ise kuruma iade ediliyor.

Bu bağlamda, başvurunuz üzerine, aylık bağlanma şartlarınızın devam edip etmediğinin tespitine yönelik yapılacak işlem sonrasında, durdurulan aylığınızın ödeme işlemi gerçekleştirilecektir.
Babadan bağlanacak aylık tercih edilebilir mi?

Ölen SSK'lı eşinden dul aylığı alan bir hanım akrabam, eşinden aldığı dul aylığından vazgeçerek, eşinden önce ölmüş olan SSK'lı babasından yetim aylığı alabilir mi? Hasan Atabas

Hem eşinden hem de ana ve/veya babasından ölüm (dul/yetim) aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından bağlanacak aylığı bağlanıyor. Bu bağlamada, akrabanız eşinden bağlanan aylıktan vazgeçerek babasından bağlanacak aylığı tercih edebilir.

İhbar tazminatı alabilir miyim?

Bir yılım dolduğunda, SGK'dan “kıdem tazminatı alabilir” yazısını alıp şirkete verince, bana ihbar tazminatı da öderler mi? Oktay Okyay

İhbar tazminatı için iş sözleşmenizin ihbar süresi verilmeden işveren tarafından sona erdirilmesi gerekiyor. İş sözleşmeniz sizin tarafınızdan sona erdirileceğinden, ihbar tazminatı ödenmez.
6- Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Lütfü Özen' Söz Verdikten Sonra, Başkan Hamit Gören ve İrfan Demirci Konuklara ve Meslek Mensuplarına Teşekkür Ettikten Sonra İktisadi Dayanışma Objektifie Topluca Resim Verdiler.
İki Dönem MMMBD Çorlu Şubesi Başkanlığını Yapan Başkan Aytaç Ersoy ve Kurul Arkadaşları görevlerini tamamladılar.
Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir.
Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneğinin 27 Şubesi Genel Kurullarını Yapıyor.
Fındığın hikâyesi kuruyemişçilerde raflarda yerini almasıyla başlamıyor, esasında bitiyor. Bu hikâye çok uzun hikâyedir.
Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 olan . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, . . . .
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajımız dan dolayı Facebook 30 gün boyunca sayfamızı kilitlemiştir.
03 Eylül 2021 Cuma Günü İşletme Fakültesi Mezunları, 06 Eylül 2021 Pazartesi Gün Siyasal Bilgiler Fakültesi Diploma Töreni Yaparak . . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
Yaşlı bakıcılığı yapan yabancı uyruklu sigortalı çalışan, baktığı kişinin vefatı halinde, mecburen işten ayrılacağı için kıdem tazminatı isteyebilir mi?
Vergi yargısının yargılama usul kuralları İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan düzenlemeler içerisinde . . .
Dünkü yazımda, OECD raporunda yer verilen vergi suçlarıyla mücadelede on küresel ilkenin ilk beşini sizlerle paylaşmıştım.
Emlak vergisi belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca mülk sahibi vatandaşların ve şirketlerin her sene ödediği bir . .
Eşimden ayrıldım. Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alıyorum. Babam da Emekli Sandığı'ndan emekli. Ben niye onun maaşını alamıyorum?. . .
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yılında, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi, erkek nüfus 41 milyon . . .