Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (17 Kasım 2020)
17 Kasım 2020 Salı
Yeni günün başlangıcında, piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...
Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (17 Kasım 2020)
Güne başlarken ekonomi ve piyasaların gündemi (17 Kasım 2020)

Yeni günün başlangıcında, piyasalar ve ekonomi gündemine dair öne çıkan başlıklar...

17 Kasım 2020 07:59

..:: PİYASALARDA SON DURUM ::..

Yurt içi: Türkiye piyasalarında haftanın tek gündemini Merkez Bankası'nın PPK sonrası açıklayacağı faiz kararı oluşturyor. Geçtiğimiz hafta ekonomi yönetimindeki değişimler sonrası yaşanan çekilmenin ardından dolar/TL'de 7,70 merkezindeki sınırlı hareketler yaşanıyor. Bu sabah saatlerinde bu seviyeleri koruyan dolar/TL,  7,79-7,70 bandında; euro/TL 9,12-9,13 düzeyinde yatay seyirde.

Yurt dışı:  Aşı haberlerinin yön verdiği küresel piyasalarda, son günlerde gündemdeki konu başlığını portföy değişimleri oluşturuyor. Artan vakalar ve ekonomilerdeki kapanma tehdidi fiyatlar üzerinde baskı unsuru olmayı sürdürüyor.  Bu baskıya rağmen dün Wall Street'te endeksler rekor seviyeleri test etmişti. Bugün ise ABD vadeli endeksleri düşerken Asya'da yeşil ekranlar görülüyor.

Altın ve petrol: Yeniden gündeme gelen karantina tedbirleri ve vaka sayılarının yanı sıra mali teşvikler altına destek verirken aşı haberleri ise sarı metaldeki yükselişi sınırlıyor. 1.888,45 dolar/ons seviyesinden gerçekleşiyor. Son bir haftada 1.860-1.900 dolar bandına sıkışan spot altının onsu bu sabah saatlerinde 1.888 dolar düzeyinde işlem görüyor.  Bugünkü OPEC+ Ortak Bakanlar Komitesi toplantısını bekleyen petrolde piyasasında brent petrolün varili güne yüzde 1 civarı artışla 44 doların hemen üzerinde başladı.  

..:: TÜRKİYE'DEN SON HABERLER ::..

 Vergi ve prim borcu yapılandırması Resmi Gazete'de

Vergi, prim borçları, köprü ve trafik cezaları yeniden yapılandırılacak. Borçların 18 taksitle ödenmesinin önünü açan düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vergi yapılandırması, gelir, kurumlar, katmadeğer, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizlerini de kapsayacak. Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları ile TOBB-TESK-Barolar Birliği aidatları da yapılandırılabilecek. Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler de yapılandırma kapsamında olacak.

Varlık Barışı 7. kez yürürlüğe girdi

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan kararla birlikte "Varlık Barışı" yeniden yürürlüğe girdi, 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olacak. Türkiye'de ilk olarak Kasım 2008'de uygulamaya konulan ve yurt dışındaki varlıkların ülke ekonomisine girmesini hedefleyen "Varlık Barışı" daha önce 6 kez uygulanmıştı. 

Otomotiv fiyatlarında düşüş bekleniyor

Merkez Bankası'nın 19 Kasım'da alacağı faiz kararı otomobil fiyatlarının seyrini belirleyecek. Faizin artacağını, böylece kurun daha stabil bir seyir izleyeceğini öngören sektör temsilcileri otomobil fiyatlarında yüzde 10 düşüş bekliyor.

..:: DÜNYADAN GELİŞMELER ::..

IMF: Benzeri olmayan bir yıl

2020 mali yılında 83 ülkeye 165 milyar dolarlık finansal destek sağlayan IMF, 2020 yılına ait Yıllık Raporu'nu, "Benzeri Olmayan Bir Yıl" başlığıyla yayımladı. Raporda, küresel ekonominin koronavirüs salgınının etkisiyle derin bir resesyonla karşı karşıya olduğu anımsatıldı.

Biden'dan koronavirüs destek paketini 'şimdi çıkaralım' çağrısı

ABD'de Seçilmiş Başkan Joe Biden, Senato'yu yeni koronavirüs yardım paketini "şimdi" geçirmeye ve koronavirüs salgınından etkilenen "milyonlarca istihdamı korumaya" çağırdı. "Bu, Amerikalıları ayakta tutmak ve onları pandemiden çıkarmakla alakalı" diye konuşan Biden, ülke genelinde zorlanmakta olan işletmeleri desteklemek için "para orada" ifadelerini kullandı. Eyaletlerin de gerçekten zor durumda olduklarını ve bilançolarını dengelemeye ihtiyaçları olduğunu ifade eden Biden, "Şimdi çalışmayı ödüllendirme zamanı" diye konuştu.

Airbnb halka arz başvurusu yaptı

Airbnb'nin uzun süredir beklenen halka arz başvurusu yaptı. Başvuruyla birlikte AirBnb'nin açıkladığı mali sonuçlar COVID-19'un etkilerini de ortaya koydu. Eylül'de sona eren 9 ayda Airbnb'nin hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 azalarak 18 milyar dolar oldu. Yılın ilk 9 ayında Airbnb'ni cirosu geçen yılın aynı dönemindeki 3,7 milyar dolardan, 2,5 milyar dolara gerilerken, net zararı 323 milyon dolardan 697 milyon dolara çıktı. Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Airbnb, halka arz ile 3 milyar dolar toplamayı bekliyor.(Dünya)
1- Öncü Mali Müşavirler Grubu Başkanı Serdar Özkan, Uyumsoft İ.Dönüşüm Takım Liderinden Sena Rakıcı ve Akgün Koçali
7256 sayılı Kanunla yapılan değişikliğe istinaden derneklerin beyanname ve bildirimlerinin verilmesi ile genel kurul toplantılarının ertelenmesine ilişkin . .
Şirketler ve diğer kurumlar tarafından gönderilen istenmeyen kampanya mesajları, 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek . . .
14/5/2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Karar’ın ekindeki listede yer alan mallar için 27/11/2020 tarihinden itibaren . . .
12 Aralık 2020 Cumartesi Günü Yapılacak Gelir Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavına Katılacak Adaylar ile Sınav Giriş Yerleri Açıklandı.
Ülkeler, kayıt ve beyan dışı bırakılan gelirlerin trilyon dolarlar ile ifade edilmesi üzerine harekete geçerek, vergi kayıp ve kaçaklarını . .
Meslek Mensupları Bugün Saatin: 23:59 olmasınımı bekleyecekler...
Vergi mevzuatımıza göre, gelir vergisi mükellefi olan gerçek kişilerin artan oranlı vergisi yüzde 40’ları bulurken,
Meslek ve Meslek Mensupları Adına Çalışan Çınarlarımızdan İbrahim Ulusoy' u Kaybettik.
Yapılandırma kapsamında Bağ-Kur’lulara müjde geldi. Borçlu olduğu için günleri silinen Bağ-Kur’lular, borcu ödeyerek emekli olacak.
Mücbir Sebep Halinde Olduğu Kabul Edilen Mükelleflerin Nisan/2020 Dönemi Borçlarına İlişkin Hatırlatma
Tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlar Önlerinde Saygı İle Eğiliriz...
30 Vergi Dairesi Başkanının Katılımıyla 7256 Sayılı Kanun ile İlgili Telekonferans Yöntemiyle Değerlendirme Toplantısı Yapılmıştır.
Konya Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tebrik mesajı yayımladı.
Kalkınmanın temel şartı olan eğitim ve öğretimin kalitesi, bir toplumun dünya üstündeki yerini belirler.
11/11/2020 tarihli ve 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 42. maddesiyle,
Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ışığıyla ülkemizin geleceğini şekillendiren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız.