Fazla prim ödemek emekli aylığını düşürür mü?
11 Ekim 2020 Pazar
Bir konu var ve sürekli olarak farklı bilgilendirmeler alıyorum. Sizden konu ile ilgili net bilgi alabilir miyim? Prim gün sayısı dolduğunda
Fazla prim ödemek emekli aylığını düşürür mü?
Fazla prim ödemek emekli aylığını düşürür mü?

Sezgin Özcan - (Sözcü)
Bir konu var ve sürekli olarak farklı bilgilendirmeler alıyorum. Sizden konu ile ilgili net bilgi alabilir miyim? Prim gün sayısı dolduğunda emeklilik için yaşı bekliyoruz mecburen. Söylenenlere göre, prim gün sayısı bitimi ile emekli olacağımız yaşa kadar geçen sürede yatan primler ne kadar yüksek olursa olsun emekli maaşımızın düşmesine neden oluyormuş. Bu bilgi doğru mu? Ben devlete daha çok prim ödeyerek daha az emekli maaşı mı hak ediyorum yani? Soner Dinçer

Sigorta başlangıcı 2000 yılından önce olanların emekli aylığı; 2000 öncesi, 2000-Eylül 2008 dönemi ve Eylül 2008 sonrası dönem için ayrı ayrı hesaplanan üç ayrı kısmi aylığın toplamından oluşuyor.
Kısmi aylıkların hesabında, ilgili dönemlerin üzerinden prim ödenen kazanç tutarları ile toplam prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranları esas alınıyor. Her dönemin aylık bağlama oranı ve ortalama prime esas kazanç tutarı hesabı farklı.

Bu bağlamda, prim ödeme dönemleri ve üzerinden prim ödenen kazanç tutarları emekli aylığını farklı ağırlıkta etkiliyor. Bu nedenle sorunuzun yanıtı kişiden kişiye değişir. Ancak “Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı bitimi ile emekli olunacak yaşa kadar geçen sürede yatan primler ne kadar yüksek olursa olsun emekli maaşının düşmesine neden olur” söylemi doğru değil. Her sigortalının durumunu kendi özel koşulları içerisinde değerlendirmek gerekir.

Örneğin, prim günlerinin ağırlığı Ekim 2008 öncesi, özellikle 2000 öncesi olup, primleri yüksek kazanç üzerinden ödenenlerin Eylül 2008 sonrası düşük kazanç üzerinden prim ödemeye devam etmeleri, prim ödemeye devam ettikçe emekli aylığının düşmesine neden oluyor. Ancak yüksek kazanç üzerinden prim ödemeye devam edilmesi emekli aylığının düşmesine neden olmaz, bilakis artırır.
Açılış Konuşmaları; Emre Kartaloğlu (TÜRMOB Genel Bşk.)ve Fettah Açan (Sürgem Bşk.) Moderatör; Prof. Dr. Cemal Yükselen - (TÜRMOB Y.K.Üyesi) - Konuşmacılar; Prof. Dr. Cemal İbiş; (Işık Üniversitesi Rektörü), Alta Prinsloo; (IFAC),Hilde Blomme (Accountancy Aurope) ve Dr. Masum Türker ; TÜRMOB Y.K.Üyesi
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
İl Müdürlüğümüzce, “Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümleri gereğince, Ankara ilinde oturan veya mesleki . . . .
Kamusal Bir Görev Anlayışı ile Ülkemize Değer Katan Meslektaşlarımızın Ücretlerinin Tahsilatı Kamusal Güvence Altında Olmalıdır....
Hızla gelişmekte ve büyümekte olan Akdeniz Üniversitesi’nin giderek . . .
Bedelli askerliği kalıcı hale getiren yasa ile lise ve dengi okullardaki öğrenciler için 29 olan tecil yaş sınırı, 22’ye düşürüldü. . . . .
Değerli okurlar; malumunuz vergi, SGK primleri gibi kamu alacaklarının yapılandırılması (veya kamuoyunda anlaşıldığı şekliyle vergi affı)
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından yayımlanan “Vergi Usul Kanunu 520 Sıra Numaralı” tebliğde ifade edildiği
İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilin valiliğine gönderilen ek genelgeyle yarından itibaren yedi gün boyunca her gün ayrı konuda olmak üzere,
Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin günlük istatistiklerini takip etmeye alışmıştık. Son günlerde takip ettiğimiz . . .
4 Eylül 2020 tarihinde yayımlanan IMF çalışma raporu, küresel firmaları ve ulusal kurumlar vergisini uyuşmazlıklar bakımından inceledi.
Teklif ile; Koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ve kısa çalışmanın sona ermesini . . . .
AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş "(Yeni İstihdam Paketi) Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması çalışmamız var" dedi.
Maaşımı 12 ay boyunca çekemediğim için SGK tarafından el konulmuş. Ben de e-devlet üzerinden “hareketsiz maaş” bölümüne başvurdum.
4 Eylül 2020 tarihinde yayımlanan IMF çalışma raporu, küresel firmaları ve ulusal kurumlar vergisini uyuşmazlıklar bakımından inceledi.
Bu yazımda Altyükleniciler de hakedişlerin muhasebeleştirilmesi ve özellikli hususlar hakkında deneyimlerimi paylaşmak isterim.
Pandemi nedeniyle şu anda iş sözleşmelerinin feshinin 17 Kasım 2020 tarihine kadar yasak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nurşen Caniklioğlu,