Fahiş kira artışlarına ceza geliyor
01 Haziran 2022 Çarşamba
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “TÜFE üzerinde kira artışı yapanlara yaptırım geliyor. 4 bakanlık üzerinde çalışıyoruz.
Fahiş kira artışlarına ceza geliyor
Fahiş kira artışlarına ceza geliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, “TÜFE üzerinde kira artışı yapanlara yaptırım geliyor. 4 bakanlık üzerinde çalışıyoruz. Bir hafta 10 gün içinde Meclis’e göndereceğiz” dedi.

Maruf Buzcugil - (Dünya)

Bu yıl ilk kez kutlanacak, 5 Haziran Dünya Çevre gününü de içine alan 1-7 Haziran Çevre Haftası başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Marmara denizinin kirletilmesini önleme kapsamında bugüne kadar 7 bin 327 tesisin ve 25 binin üzerinde geminin denetlendiğini ve 60 milyon 660 bin TL ceza kesildiğini açıkladı. Bakan Kurum henüz müsilaj tehlikesi yaşanmasa da denetimlerin kararlılıkla sürdüğünü söyledi.

Gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Bakan Kurum, 2017 yılında yüzde 13 seviyesinden başlayan “Sıfır Atık” projesinin bugün yüzde 30 seviyesine ulaştığını söyledi.

Türkiye Avrupa’nın çöplüğü değil
Bakan Kurum, Türkiye’ye gönderilen atıklar konusunda yanlış bilgiler verildiğini belirterek, “Türkiye’ye 14,7 milyon ton atık geldi. Bunun 12,7 milyon tonu metal, 685 bin tonu plastik, 54.5 bin tonu plastik. Doğaya zararlı hiçbir atık giremez. Bu atıklar hammadde olarak kullanıyor. Amacımız sanayinin geri dönüşümde kullandığı hammaddenin yüzde 100’ünü Türkiye’den karşılamak” dedi.

Aşırı kira artışlarına yaptırım geliyor
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum son günlerde yoğun şekilde tartışılan kira artışları ve evi olmayan vatandaşlara yönelik ucuz konut projesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu. Enflasyondaki yükselişi geçici olarak değerlendirdiklerini belirten Kurum, son dönemde fiyat artışlarını gerekçe olarak gösterip kiralarda yapılan aşırı atışların önüne geçeceklerini söyledi. “Hem kiracıyı hem ev sahibini korumaya çalışıyoruz” diyen Kurum şu bilgiyi verdi: “Kira artışlarını TÜFE'ye uygun yapmak zorundayız. Kanunen böyle olması gerekiyor. Ama maalesef fırsatçılık yapan ve açıklanan rakamların üstünde zam yapan kişiler var. Bu zamlar kanuna aykırıdır. Kanunen yapılacak kira sözleşmesine aykırıdır. TÜFE üstü kira artışı yapana kanuni müeyyideyi uygulayacağız. 4 bakanlık çalışıyoruz. Bir hafta 10 gün içinde çalışmayı meclisimize göndereceğiz.”

81 ilde konut projesi
Murat Kurum evi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmaya yönelik projenin 81 ilde uygulanacağını söyledi. Hazine arazilerinin bu amaçla tahsis edileceğini belirten Kurum, projenin detaylarını Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağını duyurdu. Kurum, TOKİ’nin yıllık yüzde 7-9 arasında olan konut arzındaki payının yüzde 14’e çıkacağını belirtti.

Kurum, muhalefetin “Hazine arazileri peşkeş çekiliyor.” Eleştirilerini hatırlatarak, “Evsizleri ev sahibi yapmak için hazine arazisi tahsis etmek ‘peşkeş’ çekmekse evet ‘peşkeş’ çekiyoruz” dedi.

Bakan Kurum, hazine arazilerinin tahsisinin noter huzurunda kurayla yapılacağını, araziye sahip olanların en az 5 yıl araziyi elden çıkaramayacaklarını söyledi. Kurum, bu konuda zaten düzenlemeler bulunduğunu hatırlattı.
1- Ankara Sheraton Hotelde Düzenlenen Kahvaltılı Basın Toplantısının Ardından, Kartaloğlu Basın Mensupları Tarafından Yöneltilen Sorulara Yanıt Verdi.
REKLAM ALANI
İzmir SMMM Odasından Duyuru; Beyanname Sürelerinin Uzatılması Hakkında..
Konya S.M. Mali Müşavirler Odası Başkanı Abdil Erdal, şirketlerin fatura işlemlerinin dijitale taşındığını belirterek . . . .
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban bayramı emekli ikramiyelerinin bayramdan önce 2-7 Temmuzda hesaplara yatırılacağını . . . .
Memur ve emeklinin 3.600 ek gösterge düzenlemesi için hazırlanan yasa teklifi af ve zam müjdeleriyle adeta mini seçim paketine dönüştürüldü.
Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi maalesef biz mali müşavirleri de derinden etkilemektedir.
"3600 ek gösterge" ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna . . .
Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj . . .
Antalya SMMM Odası Başkanı Sacettin Hancıoğlu'nun Ağabeyi Selahattin Hancıoğlu Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur.
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları - 11.06.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmi Gazetede 7409 sayılı Avukatlık Kanunu İle Türk Borçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.
2022/Mayıs Ayı Sigorta Primi, Kdv İade Alacağından Mahsubu Suretiyle 27.07.2022 Tarihine Kadar Ödenebilecek
10 Eylül 1971 doğumluyum. 1 Kasım 1989 tarihinde sigortam başladı. 2021 Aralık ayına kadar aralıklarla çalıştım. . . . .
Uzun bir süredir sağlık çalışanları tarafından beklenen mali ve özlük haklarına ilişkin iyileştirmeler içeren Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve . . .
Evet, çok haklısınız, aslında bunun tam tersinin olması lazım. Ancak, ister inanın ister inanmayın şu an uygulamada böyle bir kaotik durum . . .
Konya S.M. Mali Müşavirler Odasında 24. Olağan Genel Kurulu ve Oda kurullarının seçimi 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.
Şirketlerde sermaye artırımları bedelli ya da bedelsiz olarak yapılabilmektedir. Şirketlerin yeni hisse ihraç etmesi ve bu hisselerin nakit . . . .
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında . . . .